O‘zbekistonda migrantlarga yerlarni ijaraga berishda imtiyozlar berildi
Hukumat qarori (237-son, 06.05.2022 y.) bilan «Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yer uchastkalarini ijaraga berish tartibiga doir normativ-huquqiy hujjatlarni tasdiqlash to‘g‘risida»gi qarorga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Unga ko‘ra, viloyat hokimliklari Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan takroran tanlovda ham g‘olib aniqlanmagan yerlar bo‘yicha uning maydoni, ixtisosligini o‘zgartirib talab yuqori bo‘lgan boshqa yo‘nalishlarga ochiq tanlov o‘tkazadi.
Fuqarolardan yerni tanlovga chiqarish bo‘yicha takliflarni ko‘rib chiqish uchun 3 ish kunida taklif tushgan yerni o‘rganadi. Ilgari 5 ish kunida edi.
Shuningdek, tanlovga chiqarish uchun mo‘ljallangan yerni vakolatli organlar bilan kelishish muddati ham 5 kundan 3 kunga qisqartirildi.
Tanlovga chiqarilgan yerni olmoqchi bo‘lgan talabgorlar 2022 yil 1 martdan keyin xorijdan kelgan mehnat migrantlari bo‘lsa, BHMning 1 baravari (270 ming so‘m) miqdoridagi zakalat pulini to‘lashdan ozod etiladi. Ilgari mazkur imtiyoz faqat ijtimoiy daftarlarga kiritilganlarga tatbiq etilgan.

Трудовым мигрантам предоставят льготу при аренде земель сельскохозяйственного назначения
Постановлением Правительства (№237 от 06.05.2022 года) внесены изменения и дополнения в Постановление Правительства «Об утверждении нормативных правовых актов о порядке аренды земельных участков сельскохозяйственного назначения». Об этом сообщается в Telegram-канале Минюста.
Согласно Постановлению, областные хокимияты совместно с Министерством сельского хозяйства будут проводить открытый конкурс по земельным участкам, где не определен победитель, с изменением их площади, специализации, а также по другим востребованным направлениям.
Для рассмотрения предложений граждан по выбору земельного участка в течение 3-х рабочих дней будет проводиться изучение данного земельного участка. Ранее этот срок составлял 5 рабочих дней.
Также, сокращен с 5 до 3 дней срок согласования с компетентными органами вопроса о выборе земельного участка, предназначенного для проведения конкурса.
Претенденты, желающие получить землю, представленную на конкурс, будут освобождены от уплаты залога в размере 1 БРВ (270 тысяч сумов), если они являются трудовыми мигрантами, прибывшими из-за рубежа после 1 марта 2022 года. Ранее данная льгота распространялась только на тех, кто внесен в социальные тетради.