Ўзбекистонда мигрантларга ерларни ижарага беришда имтиёзлар берилди
Ҳукумат қарори (237-сон, 06.05.2022 й.) билан «Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ер участкаларини ижарага бериш тартибига доир норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни тасдиқлаш тўғрисида»ги қарорга ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Унга кўра, вилоят ҳокимликлари Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан такроран танловда ҳам ғолиб аниқланмаган ерлар бўйича унинг майдони, ихтисослигини ўзгартириб талаб юқори бўлган бошқа йўналишларга очиқ танлов ўтказади.
Фуқаролардан ерни танловга чиқариш бўйича таклифларни кўриб чиқиш учун 3 иш кунида таклиф тушган ерни ўрганади. Илгари 5 иш кунида эди.
Шунингдек, танловга чиқариш учун мўлжалланган ерни ваколатли органлар билан келишиш муддати ҳам 5 кундан 3 кунга қисқартирилди.
Танловга чиқарилган ерни олмоқчи бўлган талабгорлар 2022 йил 1 мартдан кейин хориждан келган меҳнат мигрантлари бўлса, БҲМнинг 1 баравари (270 минг сўм) миқдоридаги закалат пулини тўлашдан озод этилади. Илгари мазкур имтиёз фақат ижтимоий дафтарларга киритилганларга татбиқ этилган.

Трудовым мигрантам предоставят льготу при аренде земель сельскохозяйственного назначения
Постановлением Правительства (№237 от 06.05.2022 года) внесены изменения и дополнения в Постановление Правительства «Об утверждении нормативных правовых актов о порядке аренды земельных участков сельскохозяйственного назначения». Об этом сообщается в Telegram-канале Минюста.
Согласно Постановлению, областные хокимияты совместно с Министерством сельского хозяйства будут проводить открытый конкурс по земельным участкам, где не определен победитель, с изменением их площади, специализации, а также по другим востребованным направлениям.
Для рассмотрения предложений граждан по выбору земельного участка в течение 3-х рабочих дней будет проводиться изучение данного земельного участка. Ранее этот срок составлял 5 рабочих дней.
Также, сокращен с 5 до 3 дней срок согласования с компетентными органами вопроса о выборе земельного участка, предназначенного для проведения конкурса.
Претенденты, желающие получить землю, представленную на конкурс, будут освобождены от уплаты залога в размере 1 БРВ (270 тысяч сумов), если они являются трудовыми мигрантами, прибывшими из-за рубежа после 1 марта 2022 года. Ранее данная льгота распространялась только на тех, кто внесен в социальные тетради.