«O‘zbekneftgaz»: O‘rta va uzoq muddatli strategiyani ishlab chiqish loyihasiga AQShning «BCG» konsalting kompaniyasi jalb etildi (foto)
«O‘zbekneftgaz» aksiyadorlik jamiyatini transformatsiya qilish loyihasi doirasida birlamchi ommaviy joylashtirish (IPO) ga tayyorgarlik qizg‘in davom etmoqda.
Shu bilan birga, bugungi kunda kompaniya turli biznes segmentlarida bir qator chaqiriqlarga duch kelmoqda:
- Respublikada neft mahsulotlariga talabning ortib borishi;
- ESG kun tartibidan kelib chiqqan holda yuzaga keladigan chaqiriqlar;
- Gaz sanoati sohasida e’lon qilingan islohotlar va boshqalar.
Transformatsiya salohiyatini to‘liq yuzaga chiqarish va amalga oshirish uchun «BCG» konsalting kompaniyasi bilan birgalikda «O‘zbekneftgaz» AJ o‘rta va uzoq muddatli rivojlanish strategiyasini ishlab chiqish» loyihasiga start berilgan.
2021 yil 17 noyabr kuni konsalting kompaniyasi vakillari bilan Loyiha doirasida dastlabki uchrashuv (kick-off meeting) o‘tkazildi.
Uchrashuv davomida kompaniya biznes jarayonlari haqidagi ma’lumotlar taqdim etildi, BCGning asosiy segmentlar bo‘yicha dastlabki kuzatishlari va xulosalari taqdim etildi, shuningdek, kompaniyaning o‘sish va rivojlanish uchun potensial imkoniyatlari muhokama qilindi.
Muhokamalar davomida Loyihaning mazmuni va maqsadlari, umumiy reja va ish hajmi, «O‘zbekneftgaz» AJ va BCG tomonidan Loyiha jamoasi kelishib olindi.
Loyihaning asosiy maqsadi qazib olish va geologiya qidiruv, neftni qayta ishlash va gaz kimyosi, marketing va sotish sohalarida o‘rta muddatli va uzoq muddatli rivojlanish strategiyasini ishlab chiqish bo‘lib, quyidagi vazifalarni amalga oshirishni nazarda tutadi:
- «O‘zbekneftgaz» AJ strategiyasini tarmoqdagi o‘zgarishlarga moslashtirish (shu jumladan, gaz sanoati modeli, ESG, tartibga solish va boshqa yo‘nalishlardagi o‘zgarishlar);
- Strategiyani amalga oshirish natijalari va kompaniyaning rivojlanish dinamikasini kuzatish imkoniyati;
- Uzoq muddatda raqobatbardoshlikni ta’minlay oladigan samarali operatsion modelni yaratish;
- Kompaniyaning moliyaviy va operatsion samaradorligini oshirish;
- Investitsiya dasturlari samaradorligini baholash va o‘z vaqtida bajarilishini ta’minlash;
Loyihaning birinchi bosqichida segmentlar bo‘yicha faoliyatni diagnostika qilish, har bir segmentni o‘rta va uzoq muddatli rivojlantirish strategiyasini aniqlashtirish, shuningdek, rivojlanish strategiyasi loyihasini rasmiylashtirish va kelishish bo‘yicha ishlarni amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
Keyingi bosqichlarda operatsion modelning maqsadlari shakllantiriladi, portfeldagi loyihalarni amalga oshirish va asosiy parametrlarini optimallashtirish strategiyasi aniqlanadi, barqaror rivojlanish siyosati ishlab chiqiladi.
Loyiha, umuman olganda, kompaniyaning tashkiliy modeli va investitsion samaradorligini oshirish dasturini shakllantirishga, moliyaviy va operatsion ko‘rsatkichlarini yanada yaxshilashga hamda yangi chaqiriqlarga yechimlar taklif qilishga qaratilgan.
Uchrashuv natijasida, tomonlar kelgusidagi harakatlarni kelishib olishdi, turli yo‘nalishlar (kon va geologiya-qidiruv, neftni qayta ishlash va gaz kimyosi) bo‘yicha mas’ul mansabdor shaxslar belgilandi, shuningdek, samarali o‘zaro hamkorlik va loyihani muvaffaqiyatli amalga oshirish maqsadida BCG jamoasini Transformatsiya departamenti ofisida joylashtirish yuzasidan qaror qabul qilindi.

«Узбекнефтегаз»: К проекту разработки среднесрочной и долгосрочной стратегии привлечена американская консалтинговая компания BCG (фото)
В рамках проекта трансформации компании АО «Узбекнефтегаз» полным ходом идет подготовка к первичному публичному размещению акций (IPO).
При этом сегодня компания сталкивается с рядом вызовов в разных сегментах деятельности:
- Растущий спрос на нефтепродукты в Республике;
- Растущие вызовы, вызванные ESG повесткой;
- Анонсированные реформы газовой отрасли и т.д.
Для выявления и реализации полного потенциала трансформации был инициирован совместно с консалтинговой компанией BCG проект «Разработка стратегии среднесрочного и долгосрочного развития АО «Узбекнефтегаз».
17 ноября 2021 года прошла установочная встреча (kick-off meeting) с представителями консалтинговой компании, в ходе которой была презентована информация о бизнес-процессах компании, представлены предварительные наблюдения и выводы BCG по ключевым сегментам, а также обсуждены потенциальные возможности для роста и развития компании.
В ходе обсуждений также были согласованы контекст и цели Проекта, обобщенный план и состав работ, команда Проекта со стороны АО «Узбекнефтегаз» и BCG.
Главной целью Проекта является разработка среднесрочной и долгосрочной стратегии развития, по направлениям добыча и геологоразведочные работы, нефтепереработка и газохимия, маркетинг и сбыт, достигающей следующих задач:
- Адаптация стратегии АО «Узбекнефтегаз» к изменениям в отрасли (в т.ч. изменение модели газовой отрасли, сдвиг в части ESG, регулирования и т.d.);
- Возможность отслеживания результатов исполнения стратегии и динамик развития компании;
- Создание эффективной операционной модели, которая способна быть конкурентной в долгосрочной перспективе;
- Повышение финансовой и операционной эффективности компании;
- Оценка эффективности и обеспечение своевременного выполнения инвестиционных программ;
На первом этапе Проекта предусмотрены работы по диагностике деятельности по сегментам, уточнение стратегии среднесрочного и долгосрочного развития каждого сегмента, а также формализация и согласование проекта стратегии развития.
В последующих этапах будут сформированы цели операционной модели, определена стратегия реализации и оптимизации параметров проектов в портфеле, а также будет разработана политика в области устойчивого развития.
Проект в целом направлен на формирование организационной модели и программы повышения инвестиционной эффективности компании, улучшение финансовых и операционных показателей, а также на предложение решений к новым вызовам.
По результатам проведенной установочной встречи, сторонами согласованы дальнейшие действия, определены ответственные должностные лица по различным направлениям (добыча и геологоразведочные работы, нефтепереработка и газохимия), а также принято решение предоставить рабочие места команде BCG в офисе департамента трансформации для максимально эффективной взаимной деятельности и успешной реализации проекта.