2025 yil 20 iyunda Dyusseldorf shahrida Germaniya-O‘zbekiston ishbilarmonlar kengashining (GO‘IK) 9-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Ushbu yig‘ilish O‘zbekiston va Germaniya ishbilarmon doiralari o‘rtasida sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qilish uchun muhim maydonga aylangan.
Tadbirda ikki mamlakatning 100 ga yaqin yetakchi kompaniya va moliya institutlari vakillari ishtirok etdi. Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari, jumladan, transport-logistika, raqamlashtirish, xomashyoni chuqur qayta ishlash, agrosanoat kompleksi, loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun moliyaviy vositalar, shuningdek, mehnat migratsiyasi va «yashil» energiya sohasida sheriklik munosabatlari muhokama qilindi.
Uchrashuvning asosiy natijalaridan biri “O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki” AJ (O‘zmilliybank) Germaniyaning yetakchi banklari bo‘lgan Commerzbank AG va AKA Bank bilan umumiy qiymati 200 million dollarga teng kredit liniyalarini jalb qilish bo‘yicha ikkita muhim kelishuvning imzolanishi bo‘ldi.
Imzolangan shartnomalarning amalga oshirilishi O‘zmilliybankning Davlat mulkini boshqarish xizmati sohalarida shakllantirilgan yangi investitsiya portfelini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha moliyaviy imkoniyatlarini sezilarli darajada kengaytiradi. Bu ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishda muhim qadam bo‘ladi, uzoq muddatli kapital oqimini ta’minlaydi, shuningdek, o‘zaro savdo hajmini oshirish va O‘zbekiston iqtisodiyotiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri Germaniya sarmoyasini jalb qilish uchun qulay shart-sharoitlar yaratadi.
Bundan tashqari, kelishuvlar O‘zbekistonning 2025 yilga mo‘ljallangan xalqaro moliya institutlaridan 6 milliard dollar miqdorida tashqi moliyalashtirishni jalb etish nazarda tutilgan Davlat investitsiya dasturining ustuvor yo‘nalishlariga to‘liq javob beradi. Mazkur dastur doirasida O‘zmilliybank zimmasiga 1,2 milliard dollar jalb etish bo‘yicha asosiy vazifa yuklangan bo‘lib, erishilgan kelishuvlar uni bosqichma-bosqich amalga oshirishda muhim qadamdir.
Xususan, Commerzbank AG bilan kelishuv xalqaro kapital bozorida investorlar tomonidan moliyalashtirishni tashkil etishni nazarda tutadi va O‘zbekiston uchun uzoq muddatli resurslarni jalb qilishning barqaror va shaffof mexanizmlarini rivojlantirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘ladi. Ushbu tashabbus tashqi moliyalashtirish manbalarini diversifikatsiya qilish, mamlakatning investitsion jozibadorligini oshirish va jahon moliya bozorlaridagi o‘rnini mustahkamlash, barqaror iqtisodiy o‘sish va ustuvor loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun mustahkam zamin yaratadi.
Jalb qilingan mablag‘lar mamlakatdagi investitsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash, kichik va o‘rta biznes sohasini rivojlantirishga yo‘naltirilishi rejalashtirilgan. To‘qimachilik va tog‘-kon sanoati, turizm, xizmat ko‘rsatish, metallurgiya, transport, infratuzilma va muqobil energetika kabi strategik sohalarga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bu, o‘z navbatida, yangi ish o‘rinlarini yaratish, eksport salohiyatini oshirish, mamlakatimiz iqtisodiyoti yuksalishiga xizmat qiladi.
Commerzbank AG – Germaniyaning eng yirik universal banklaridan biri bo‘lib, aktivlari 555 milliard yevro, kapitali 36 milliard yevro va sof foydasi 3 milliard yevroni tashkil etadi. Bank xalqaro loyihalarni moliyalashtirishda faol qatnashadi va jahon iqtisodiyotining rivojlanishini qo‘llab-quvvatlaydi.
AKA Bank – Germaniyaning ixtisoslashgan moliya instituti bo‘lib, kapitali 300 million yevro, aktivlari 4 milliard yevro va sof foydasi 13 million yevroni tashkil etadi. Bank Yevropaning yetakchi banklari konsorsiumi bo‘lib, savdo va eksportni moliyalashtirishda faol qatnashadi, Yevropa tovarlari va xizmatlarini xalqaro bozorlarga yetkazib berishni qo‘llab-quvvatlaydi.

20 июня 2025 года в Дюссельдорфе прошло очередное 9-е заседание Германо-Узбекского делового совета (ГУДС), которое стало важной платформой для обсуждения перспектив расширения инвестиционного сотрудничества и реализации совместных проектов между деловыми кругами Узбекистана и Германии.
В мероприятии приняли участие около 100 представителей ведущих компаний и финансовых институтов обеих стран. В ходе заседания были затронуты приоритетные направления двустороннего сотрудничества, включая транспорт и логистику, цифровизацию, глубокую переработку сырья, агропромышленный комплекс, финансовые инструменты поддержки проектов, а также партнёрство в сфере трудовой миграции и «зелёной» энергетики.
Одним из главных итогов встречи стало подписание АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» (Узнацбанк) двух важных соглашений с ведущими немецкими банками Commerzbank AG и AKA Bank по привлечению кредитных линий на общую сумму 200 млн. долл.
Реализация подписанных соглашений значительно расширит финансовые возможности Узнацбанка для поддержки нового инвестиционного портфеля, сформированного на полях ГУДС. Это станет важным шагом в активизации двустороннего экономического сотрудничества, обеспечит приток долгосрочного капитала, а также создаст благоприятные условия для роста взаимной торговли и привлечения прямых немецких инвестиций в экономику Узбекистана.
Кроме того, соглашения полностью соответствуют приоритетам Государственной инвестиционной программы Узбекистана на 2025 год, предусматривающей привлечение внешнего финансирования в объёме 6 млрд. долл. от международных финансовых институтов. В рамках этой программы на Узнацбанк возложена ключевая задача по привлечению 1,2 млрд. долл., и достигнутые договорённости представляют собой важный шаг в её поэтапной реализации.
В частности, соглашение с Commerzbank AG предусматривает организацию финансирования от инвесторов на международном рынке капитала и станет важным шагом к развитию устойчивых и прозрачных механизмов привлечения долгосрочных ресурсов для Узбекистана. Эта инициатива позволит диверсифицировать источники внешнего финансирования, повысить инвестиционную привлекательность страны и укрепить её позиции на глобальных финансовых рынках, создавая прочную основу для стабильного экономического роста и успешной реализации приоритетных проектов.
Привлечённые средства планируется направить на поддержку инвестиционных проектов и развитие сектора малого и среднего предпринимательства. Особое внимание уделяется таким стратегическим направлениям, как текстильная и горнодобывающая промышленность, туризм, услуги, металлургия, транспорт, инфраструктура и альтернативная энергетика. Это, в свою очередь, позволит создать новые рабочие места, повысить экспортный потенциал и будет способствовать экономическому росту страны.
Commerzbank AG – один из крупнейших универсальных банков Германии с активами €555 млрд., капиталом €36 млрд. и чистой прибылью €3 млрд. Банк активно финансирует международные проекты и поддерживает развитие глобальной экономики.
AKA Bank – специализированный финансовый институт Германии с капиталом €300 млн., активами €4 млрд. и чистой прибылью €13 млн. Банк представляет собой консорциум ведущих европейских банков, активно занимается торговым и экспортным финансированием, поддерживая поставки европейских товаров и услуг на международные рынки.