Ўзмиллийбанк етакчи немис банклари Commerzbank AG ва AKA Bank билан ҳамкорликни мустаҳкамламоқда
2025 йил 20 июнда Дюсселдорф шаҳрида Германия-Ўзбекистон ишбилармонлар кенгашининг (ГЎИК) 9-йиғилиши бўлиб ўтди. Ушбу йиғилиш Ўзбекистон ва Германия ишбилармон доиралари ўртасида сармоявий ҳамкорликни кенгайтириш ва қўшма лойиҳаларни амалга ошириш истиқболларини муҳокама қилиш учун муҳим майдонга айланган.
Тадбирда икки мамлакатнинг 100 га яқин етакчи компания ва молия институтлари вакиллари иштирок этди. Учрашувда икки томонлама ҳамкорликнинг устувор йўналишлари, жумладан, транспорт-логистика, рақамлаштириш, хомашёни чуқур қайта ишлаш, агросаноат комплекси, лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш учун молиявий воситалар, шунингдек, меҳнат миграцияси ва «яшил» энергия соҳасида шериклик муносабатлари муҳокама қилинди.
Учрашувнинг асосий натижаларидан бири “Ўзбекистон Республикаси Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки” АЖ (Ўзмиллийбанк) Германиянинг етакчи банклари бўлган Commerzbank AG ва AKA Bank билан умумий қиймати 200 миллион долларга тенг кредит линияларини жалб қилиш бўйича иккита муҳим келишувнинг имзоланиши бўлди.
Имзоланган шартномаларнинг амалга оширилиши Ўзмиллийбанкнинг Давлат мулкини бошқариш хизмати соҳаларида шакллантирилган янги инвестиция портфелини қўллаб-қувватлаш бўйича молиявий имкониятларини сезиларли даражада кенгайтиради. Бу икки томонлама иқтисодий ҳамкорликни кенгайтиришда муҳим қадам бўлади, узоқ муддатли капитал оқимини таъминлайди, шунингдек, ўзаро савдо ҳажмини ошириш ва Ўзбекистон иқтисодиётига тўғридан-тўғри Германия сармоясини жалб қилиш учун қулай шарт-шароитлар яратади.
Бундан ташқари, келишувлар Ўзбекистоннинг 2025 йилга мўлжалланган халқаро молия институтларидан 6 миллиард доллар миқдорида ташқи молиялаштиришни жалб этиш назарда тутилган Давлат инвестиция дастурининг устувор йўналишларига тўлиқ жавоб беради. Мазкур дастур доирасида Ўзмиллийбанк зиммасига 1,2 миллиард доллар жалб этиш бўйича асосий вазифа юкланган бўлиб, эришилган келишувлар уни босқичма-босқич амалга оширишда муҳим қадамдир.
Хусусан, Commerzbank AG билан келишув халқаро капитал бозорида инвесторлар томонидан молиялаштиришни ташкил этишни назарда тутади ва Ўзбекистон учун узоқ муддатли ресурсларни жалб қилишнинг барқарор ва шаффоф механизмларини ривожлантириш йўлидаги муҳим қадам бўлади. Ушбу ташаббус ташқи молиялаштириш манбаларини диверсификация қилиш, мамлакатнинг инвестицион жозибадорлигини ошириш ва жаҳон молия бозорларидаги ўрнини мустаҳкамлаш, барқарор иқтисодий ўсиш ва устувор лойиҳаларни муваффақиятли амалга ошириш учун мустаҳкам замин яратади.
Жалб қилинган маблағлар мамлакатдаги инвестиция лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш, кичик ва ўрта бизнес соҳасини ривожлантиришга йўналтирилиши режалаштирилган. Тўқимачилик ва тоғ-кон саноати, туризм, хизмат кўрсатиш, металлургия, транспорт, инфратузилма ва муқобил энергетика каби стратегик соҳаларга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бу, ўз навбатида, янги иш ўринларини яратиш, экспорт салоҳиятини ошириш, мамлакатимиз иқтисодиёти юксалишига хизмат қилади.
Commerzbank AG – Германиянинг энг йирик универсал банкларидан бири бўлиб, активлари 555 миллиард евро, капитали 36 миллиард евро ва соф фойдаси 3 миллиард еврони ташкил этади. Банк халқаро лойиҳаларни молиялаштиришда фаол қатнашади ва жаҳон иқтисодиётининг ривожланишини қўллаб-қувватлайди.
AKA Bank – Германиянинг ихтисослашган молия институти бўлиб, капитали 300 миллион евро, активлари 4 миллиард евро ва соф фойдаси 13 миллион еврони ташкил этади. Банк Европанинг етакчи банклари консорциуми бўлиб, савдо ва экспортни молиялаштиришда фаол қатнашади, Европа товарлари ва хизматларини халқаро бозорларга етказиб беришни қўллаб-қувватлайди.

20 июня 2025 года в Дюссельдорфе прошло очередное 9-е заседание Германо-Узбекского делового совета (ГУДС), которое стало важной платформой для обсуждения перспектив расширения инвестиционного сотрудничества и реализации совместных проектов между деловыми кругами Узбекистана и Германии.
В мероприятии приняли участие около 100 представителей ведущих компаний и финансовых институтов обеих стран. В ходе заседания были затронуты приоритетные направления двустороннего сотрудничества, включая транспорт и логистику, цифровизацию, глубокую переработку сырья, агропромышленный комплекс, финансовые инструменты поддержки проектов, а также партнёрство в сфере трудовой миграции и «зелёной» энергетики.
Одним из главных итогов встречи стало подписание АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» (Узнацбанк) двух важных соглашений с ведущими немецкими банками Commerzbank AG и AKA Bank по привлечению кредитных линий на общую сумму 200 млн. долл.
Реализация подписанных соглашений значительно расширит финансовые возможности Узнацбанка для поддержки нового инвестиционного портфеля, сформированного на полях ГУДС. Это станет важным шагом в активизации двустороннего экономического сотрудничества, обеспечит приток долгосрочного капитала, а также создаст благоприятные условия для роста взаимной торговли и привлечения прямых немецких инвестиций в экономику Узбекистана.
Кроме того, соглашения полностью соответствуют приоритетам Государственной инвестиционной программы Узбекистана на 2025 год, предусматривающей привлечение внешнего финансирования в объёме 6 млрд. долл. от международных финансовых институтов. В рамках этой программы на Узнацбанк возложена ключевая задача по привлечению 1,2 млрд. долл., и достигнутые договорённости представляют собой важный шаг в её поэтапной реализации.
В частности, соглашение с Commerzbank AG предусматривает организацию финансирования от инвесторов на международном рынке капитала и станет важным шагом к развитию устойчивых и прозрачных механизмов привлечения долгосрочных ресурсов для Узбекистана. Эта инициатива позволит диверсифицировать источники внешнего финансирования, повысить инвестиционную привлекательность страны и укрепить её позиции на глобальных финансовых рынках, создавая прочную основу для стабильного экономического роста и успешной реализации приоритетных проектов.
Привлечённые средства планируется направить на поддержку инвестиционных проектов и развитие сектора малого и среднего предпринимательства. Особое внимание уделяется таким стратегическим направлениям, как текстильная и горнодобывающая промышленность, туризм, услуги, металлургия, транспорт, инфраструктура и альтернативная энергетика. Это, в свою очередь, позволит создать новые рабочие места, повысить экспортный потенциал и будет способствовать экономическому росту страны.
Commerzbank AG – один из крупнейших универсальных банков Германии с активами €555 млрд., капиталом €36 млрд. и чистой прибылью €3 млрд. Банк активно финансирует международные проекты и поддерживает развитие глобальной экономики.
AKA Bank – специализированный финансовый институт Германии с капиталом €300 млн., активами €4 млрд. и чистой прибылью €13 млн. Банк представляет собой консорциум ведущих европейских банков, активно занимается торговым и экспортным финансированием, поддерживая поставки европейских товаров и услуг на международные рынки.