O‘zsanoatqurilishbank zamonaviy quvur va fitinglar ishlab chiqarish loyihasini moliyalashtirdi
Prezidentimiz tomonidan 2019 yil 20 fevralda «Qurilish materiallari sanoatini tubdan takomillashtirish va kompleks rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaror qabul qilingandan buyon yurtimizda tarmoqni boshqarish tizimining samaradorligi oshdi. Ilg‘or texnologiyalarga asoslangan va mahalliy xom ashyoni chuqur qayta ishlashga qaratilgan ko‘plab loyihalar shakllantirilib, ularni ishga tushirish bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda.
Natijada keyingi yillarda tarmoqda sifatli, arzon, energiya tejamkor bo‘lgan innovatsion mahsulotlarni ishlab chiqarishga ixtisoslashgan korxonalar soni sezilarli darajada ortdi.
Xususan, Zangiota tumanida faoliyat yurituvchi «Asia polyplast» jamiyati tomonidan ishlab chiqarilayotgan polipropilen va polietilendan quvurlar, fitinglar hamda turli ro‘zg‘or buyumlari sifati, dizayni va ko‘rki bilan qisqa davrda o‘z xaridorlarini topdi.
Press-tur davomida jurnalistlar korxonaning ishlab chiqarish quvvatidan tortib, uni buyurtmachilar va iste’molchilarga yetkazib berishgacha bo‘lgan barcha jarayonlar bilan yaqindan tanishtirildi.
– Polipropilen va polietilen mahsulotlariga qo‘yiladigan birinchi talab – ular o‘ta mustahkam, uzoq yilga bardoshli va elastik xususiyatlarga ega bo‘lishi lozim, – deydi «Asia polyplast» MChJ rahbari Umid Abulov.– Biz boshidanoq ishlab chiqarishni ana shu standartlarda yo‘lga qo‘ydik. Bunda dunyo peshqadamlaridan bo‘lgan turkiyalik mutaxassislardan tajriba orttirdik, xom ashyo borasida ham mahalliy, ham Koreya mahsulotlarini tanladik. Tinimsiz izlanishlar, har jabhada qilingan to‘g‘ri tanlov va, albatta, hamkorlik masalasida bank ishonchi maqsadimizga yetishda muhim omil bo‘ldi.
«Asia polyplast» korxonasiga O‘zsanoatqurilishbank tomonidan 11,6 mln. dollar hajmida kredit ajratildi. Ushbu mablag‘lar hisobiga Italiya, Germaniya, Xitoy va Turkiya davlatlaridan polipropilen, polietilen va polivinilxlorid quvurlar hamda turli fitinglar ishlab chiqaruvchi ilg‘or texnologiyalar keltirib o‘rnatildi.
Korxonaning ishlab chiqarish jarayoni zamonaviy texnologik uskunalar asosida to‘liq avtomatlashtirilgan. Ammo, shunga qaramay yangi loyiha bilan yana 40ga yaqin qo‘shimcha ish o‘rni barpo etildi.
Bugungi kunda «Asia polyplast» jamiyati tomonidan yiliga 112,5 mlrd. so‘mlik 5 million metr kvadrat polimer materiallaridan mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda. Shundan 670 500 dollar qismi qo‘shni davlatlarga eksport qilinmoqda..
– Bizning sohada sinov-laboratoriya ishlari juda muhim, – deydi Umid Abulov. – Mahsulotlarimizning xalqaro andozalarga javob berishini korxonamiz negizida tashkil etilgan zamonaviy va sertifikatlangan laboratoriya markazi faoliyati kafolatlab berayapti. Doimiy monitoring ishlari orqali esa, assortimentni yangilab borish va sifatni bir maromda ushlashga erishayapmiz.
«Asia polyplast» polipropilen va polietilen quvurlari hamda fiting mahsulotlarining yaroqlilik muddati 50 yilgacha. Ulardan foydalanish soddalashtirilgan bo‘lib, og‘ir uskunalarga ehtiyoj sezilmaydi. Bu iste’molchilar xarajatlarini sezilarli darajada tejaydi.
Press-tur davomida ishtirokchilar korxonaning ro‘zg‘or buyumlarini ishlab chiqarish sexidagi ish jarayonini ham ko‘zdan kechirdi. Turli yorqin rangdagi idishlar sifati va dizayni bo‘yicha tushunchalarga ega bo‘ldi.

Узпромстройбанком организован пресс-тур в общество с ограниченной ответственностью «Аsia polyplast»
13 октября текущего года Узпромстройбанком организован пресс-тур в общество с ограниченной ответственностью «Аsia polyplast», расположенное в Зангиатинском районе Ташкентской области. В нем работники средств массовой информации были ознакомлены с деятельностью предприятия, производящего около 600 видов пластмассовой продукции по международным стандартам.
С принятием 20 февраля 2019 года постановления Президента страны о коренном совершенствовании и мерах комплексного развития промышленности строительных материалов в нашей стране повысилась эффективность управления данной отраслью. Разработаны и поэтапно реализуются множество проектов, основанных на передовых технологиях и направленных на глубокую переработку местного сырья.
В результате в последние годы в ощутимой степени увеличилось количество предприятий отрасли, специализированных на производстве качественной, доступной, энергосберегающей инновационной продукции.
В частности, производимые в действующем в Зангиатинском районе обществе «Аsia polyplast» полипропиленовые и полиэтиленовые трубы, фитинги и различные предметы домашнего обихода благодаря своему качеству, дизайну за короткое время обрели своих покупателей.
В ходе пресс-тура журналисты непосредственно ознакомились со всеми процессами на предприятии – начиная от производственных мощностей до поставки продукции до заказчиков и потребителей.
– Первое требование к полипропиленовой и полиэтиленовой продукции – это наличие их прочности, долговечности и эластических свойств, – сказал руководитель ООО «Аsia polyplast» Умид Абулов. – Мы с самого начала организовали производство на основе данных стандартов. При этом мы заимствовали опыт турецких специалистов, которые являются одними из лидеров в мире в этой области, сырье выбрали как местное, так и корейское. Вели неустанные поиски, и сделанный правильный выбор в каждой сфере, несомненно, стал важным фактором в завоевании доверия банка.
Предприятию «Аsia polyplast» Узпромстройбанком выделен кредит в объеме 11,6 млн. долларов. За счет данных средств из Италии, Германии, Китая и Турции завезены передовые технологии по производству полипропиленовых, полиэтиленовых и поливинилхлоридных труб и фитингов.
Производственный процесс на предприятии полностью автоматизирован на основе современного технологического оборудования. Однако несмотря на это с вводом нового проекта создано около 40 дополнительных рабочих мест.
В настоящее время обществом «Аsia polyplast» в год производится 5 миллионов квадратных метров продукции на 112,5 млрд. сумов. Из них на экспорт в соседние государства отправляется продукция на 670 500 долларов.
– В нашей сфере очень важна опытно-лабораторная работа, – сказал Умид Абулов. – Современный лабораторный центр, созданный при нашем предприятии, гарантирует соответствие нашей продукции международным стандартам. Посредством постоянного мониторинга мы обновляем ассортимент и обеспечиваем качество продукции.
Срок годности полипропиленовых и полиэтиленовых труб и фитингов ООО «Аsia polyplast» – до 50 лет. Использование их весьма упрощено и не требуется тяжелого оборудования. Это в значительной мере экономит затраты потребителей.
В ходе пресс-тура участники также ознакомились с рабочим процессом в цехе по производству предметов домашнего обихода. Получили подробную информацию о качестве и дизайне всевозможных изделий.