Ўзсаноатқурилишбанк замонавий қувур ва фитинглар ишлаб чиқариш лойиҳасини молиялаштирди
Жорий йилнинг 13 октябрь куни Ўзсаноатқурилишбанк томонидан Тошкент вилояти Зангиота туманида жойлашган «Аsia polyplast» масъулияти чекланган жамиятига пресс-тур ташкил этилди. Унда оммавий ахборот воситалари ходимлари халқаро стандартларда 600 турга яқин пластмасса маҳсулотлари ишлаб чиқараётган корхона фаолияти билан яқиндан таништирилди.
Президентимиз томонидан 2019 йил 20 февралда «Қурилиш материаллари саноатини тубдан такомиллаштириш ва комплекс ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарор қабул қилингандан буён юртимизда тармоқни бошқариш тизимининг самарадорлиги ошди. Илғор технологияларга асосланган ва маҳаллий хом ашёни чуқур қайта ишлашга қаратилган кўплаб лойиҳалар шакллантирилиб, уларни ишга тушириш босқичма-босқич амалга оширилмоқда.
Натижада кейинги йилларда тармоқда сифатли, арзон, энергия тежамкор бўлган инновацион маҳсулотларни ишлаб чиқаришга ихтисослашган корхоналар сони сезиларли даражада ортди.
Хусусан, Зангиота туманида фаолият юритувчи «Аsia polyplast» жамияти томонидан ишлаб чиқарилаётган полипропилен ва полиэтилендан қувурлар, фитинглар ҳамда турли рўзғор буюмлари сифати, дизайни ва кўрки билан қисқа даврда ўз харидорларини топди.
Пресс-тур давомида журналистлар корхонанинг ишлаб чиқариш қувватидан тортиб, уни буюртмачилар ва истеъмолчиларга етказиб беришгача бўлган барча жараёнлар билан яқиндан таништирилди.
– Полипропилен ва полиэтилен маҳсулотларига қўйиладиган биринчи талаб – улар ўта мустаҳкам, узоқ йилга бардошли ва эластик хусусиятларга эга бўлиши лозим, – дейди «Аsia polyplast» МЧЖ раҳбари Умид Абулов.– Биз бошиданоқ ишлаб чиқаришни ана шу стандартларда йўлга қўйдик. Бунда дунё пешқадамларидан бўлган туркиялик мутахассислардан тажриба орттирдик, хом ашё борасида ҳам маҳаллий, ҳам Корея маҳсулотларини танладик. Тинимсиз изланишлар, ҳар жабҳада қилинган тўғри танлов ва, албатта, ҳамкорлик масаласида банк ишончи мақсадимизга етишда муҳим омил бўлди.
«Аsia polyplast» корхонасига Ўзсаноатқурилишбанк томонидан 11,6 млн. доллар ҳажмида кредит ажратилди. Ушбу маблағлар ҳисобига Италия, Германия, Хитой ва Туркия давлатларидан полипропилен, полиэтилен ва поливинилхлорид қувурлар ҳамда турли фитинглар ишлаб чиқарувчи илғор технологиялар келтириб ўрнатилди.
Корхонанинг ишлаб чиқариш жараёни замонавий технологик ускуналар асосида тўлиқ автоматлаштирилган. Аммо, шунга қарамай янги лойиҳа билан яна 40га яқин қўшимча иш ўрни барпо этилди.
Бугунги кунда «Аsia polyplast» жамияти томонидан йилига 112,5 млрд. сўмлик 5 миллион метр квадрат полимер материалларидан маҳсулотлар ишлаб чиқарилмоқда. Шундан 670 500 доллар қисми қўшни давлатларга экспорт қилинмоқда..
– Бизнинг соҳада синов-лаборатория ишлари жуда муҳим, – дейди Умид Абулов. – Маҳсулотларимизнинг халқаро андозаларга жавоб беришини корхонамиз негизида ташкил этилган замонавий ва сертификатланган лаборатория маркази фаолияти кафолатлаб бераяпти. Доимий мониторинг ишлари орқали эса, ассортиментни янгилаб бориш ва сифатни бир маромда ушлашга эришаяпмиз.
«Аsia polyplast» полипропилен ва полиэтилен қувурлари ҳамда фитинг маҳсулотларининг яроқлилик муддати 50 йилгача. Улардан фойдаланиш соддалаштирилган бўлиб, оғир ускуналарга эҳтиёж сезилмайди. Бу истеъмолчилар харажатларини сезиларли даражада тежайди.
Пресс-тур давомида иштирокчилар корхонанинг рўзғор буюмларини ишлаб чиқариш цехидаги иш жараёнини ҳам кўздан кечирди. Турли ёрқин рангдаги идишлар сифати ва дизайни бўйича тушунчаларга эга бўлди.

Узпромстройбанком организован пресс-тур в общество с ограниченной ответственностью «Аsia polyplast»
13 октября текущего года Узпромстройбанком организован пресс-тур в общество с ограниченной ответственностью «Аsia polyplast», расположенное в Зангиатинском районе Ташкентской области. В нем работники средств массовой информации были ознакомлены с деятельностью предприятия, производящего около 600 видов пластмассовой продукции по международным стандартам.
С принятием 20 февраля 2019 года постановления Президента страны о коренном совершенствовании и мерах комплексного развития промышленности строительных материалов в нашей стране повысилась эффективность управления данной отраслью. Разработаны и поэтапно реализуются множество проектов, основанных на передовых технологиях и направленных на глубокую переработку местного сырья.
В результате в последние годы в ощутимой степени увеличилось количество предприятий отрасли, специализированных на производстве качественной, доступной, энергосберегающей инновационной продукции.
В частности, производимые в действующем в Зангиатинском районе обществе «Аsia polyplast» полипропиленовые и полиэтиленовые трубы, фитинги и различные предметы домашнего обихода благодаря своему качеству, дизайну за короткое время обрели своих покупателей.
В ходе пресс-тура журналисты непосредственно ознакомились со всеми процессами на предприятии – начиная от производственных мощностей до поставки продукции до заказчиков и потребителей.
– Первое требование к полипропиленовой и полиэтиленовой продукции – это наличие их прочности, долговечности и эластических свойств, – сказал руководитель ООО «Аsia polyplast» Умид Абулов. – Мы с самого начала организовали производство на основе данных стандартов. При этом мы заимствовали опыт турецких специалистов, которые являются одними из лидеров в мире в этой области, сырье выбрали как местное, так и корейское. Вели неустанные поиски, и сделанный правильный выбор в каждой сфере, несомненно, стал важным фактором в завоевании доверия банка.
Предприятию «Аsia polyplast» Узпромстройбанком выделен кредит в объеме 11,6 млн. долларов. За счет данных средств из Италии, Германии, Китая и Турции завезены передовые технологии по производству полипропиленовых, полиэтиленовых и поливинилхлоридных труб и фитингов.
Производственный процесс на предприятии полностью автоматизирован на основе современного технологического оборудования. Однако несмотря на это с вводом нового проекта создано около 40 дополнительных рабочих мест.
В настоящее время обществом «Аsia polyplast» в год производится 5 миллионов квадратных метров продукции на 112,5 млрд. сумов. Из них на экспорт в соседние государства отправляется продукция на 670 500 долларов.
– В нашей сфере очень важна опытно-лабораторная работа, – сказал Умид Абулов. – Современный лабораторный центр, созданный при нашем предприятии, гарантирует соответствие нашей продукции международным стандартам. Посредством постоянного мониторинга мы обновляем ассортимент и обеспечиваем качество продукции.
Срок годности полипропиленовых и полиэтиленовых труб и фитингов ООО «Аsia polyplast» – до 50 лет. Использование их весьма упрощено и не требуется тяжелого оборудования. Это в значительной мере экономит затраты потребителей.
В ходе пресс-тура участники также ознакомились с рабочим процессом в цехе по производству предметов домашнего обихода. Получили подробную информацию о качестве и дизайне всевозможных изделий.