Prezident Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona viloyati faollari ishtirokidagi yig‘ilishda aholini ish bilan ta’minlash, daromadlarini oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratdi.
«Har bir oila — tadbirkor» dasturi doirasida o‘z biznesini boshlamoqchi bo‘lgan oilalarni aniqlab, ikki-uch oy ichida ularga jami 486 milliard so‘m miqdoridagi imtiyozli kreditlarni to‘liq ajratish zarurligini ta’kidladi.
Farg‘ona – mohir hunarmandlar, usta dehqonlar yurti. Bu yerning ko‘nchilik, bog‘dorchilik an’analari – tayyor brend.
Bundan foydalanib, viloyatda charm va poyabzal mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shimcha loyihalarni amalga oshirish, shuningdek, «Charm-attorlik markazi»ni tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Kelgusi ikki yilda Oltiariq tumanida 3 ming gektar maydonda uzumchilik, Quva tumanida 2 ming gektarda anorchilik, Quvasoy shahrida 2 ming gektar maydonda giloschilik klasterlari tashkil etilishi ma’lum qilindi. Ushbu klasterlar o‘zlari meva yetishtirish bilan birga aholidan ham sotib oladi. Buning uchun xonadonlarga 15 million dona uzum, 10 million dona gilos va 5 million dona anor ko‘chatlari yetkazib beriladi. Bu ham aholi daromadlarini, ham viloyat eksport salohiyatini oshiradi.
Yaqin yillarda Oltiariq tumanini to‘liq uzum yetishtirishga ixtisoslashtirish, ilmiy tadqiqot institutlari va Toshkent davlat agrar universiteti olimlarining tavsiyalari asosida bog‘ va tok qator oralarida bozorbop sabzavotlar yetishtirish rejalashtirilgani ta’kidlandi.

Президент заявил о необходимости организовать Центр кожевенно-галантерейной продукции в Фергане
Президент Шавкат Мирзиёев на совещании с активом Ферганской области обратил особое внимание вопросам обеспечения населения работой и увеличения его доходов, сообщает пресс-служба Президента.
Глава государства отметил, что необходимо выявить семьи, желающие начать бизнес в рамках программы «Каждая семья - предприниматель», и в течение двух-трех месяцев обеспечить выделение в полном объеме льготных кредитов на общую сумму 486 миллиардов сумов.
Фергана - край искусных ремесленников и земледельцев. Местные традиции дубления, садоводства - готовый бренд.
Шавкат Мирзиёев отметил, что следует эффективно воспользоваться этим и реализовать в области дополнительные проекты по производству кожевенно-обувной продукции, организовать Центр кожевенно-галантерейной продукции.
Сообщено, что в в течение двух лет будут организованы кластеры по виноградарству площадью 3 тысячи гектаров в Алтыарыкском районе, по гранатоводству - на 2 тысячах гектарах в Кувинском районе, по черешневодству - на 2 тысячах гектарах в городе Кувасае. Эти кластеры наряду с выращиванием фруктов будут закупать их у населения. Для этого в домохозяйства будет доставлено 15 миллионов черенков винограда, 10 миллионов саженцев черешни и 5 миллионов кустов граната. Это увеличит доходы населения и повысит экспортный потенциал области.
Отмечено, что в ближайшие годы намечено полностью специализировать Алтыарыкский район на виноградарство, выращивать в междурядьях садов и виноградников востребованные на рынке овощи на основе рекомендаций ученых научно-исследовательских институтов и Ташкентского государственного аграрного университета.