Prezident Shavkat Mirziyoyev «O‘zbekiston metallurgiya kombinati» aksiyadorlik jamiyati jamoasi bilan uchrashdi. Davlatimiz rahbari ularni Mustaqillik bayrami bilan tabriklab, ushbu kombinat mamlakatimiz sanoatida muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi. Bu haqda Prezidentning matbuot xizmati xabar bermoqda.
Bekobod shahri aholisining kundalik hayoti, turmush tarzi, sifati hamda taqdiri ushbu kombinat bilan chambarchas bog‘liq. Chunki Bekobod shahrining 25 foiz mehnatga layoqatli aholisi mazkur kombinatda ishlaydi, shahar sanoatida kombinatning ulushi 80 foizni tashkil etadi.
Shu bois Prezidentimiz bu kombinatni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratdi. Qisqa davrda uning iqtisodiy holati barqarorlashdi.
O‘tgan bir yil ichida O‘zbekiston metallurgiya kombinati o‘z xarajatlaridan ortib, Bekobod shahrida uy-joy, madaniy-maishiy va sport ob’yektlarini bunyod etish uchun 77 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltirgani buning dalilidir.
Joriy yilning 9 oyida kombinatda metall-prokat ishlab chiqarish hajmi 1,5 barobarga, foyda esa qariyb 3 barobarga ortishi kutilmoqda. 2017-yilning xuddi shu davrida ishlab chiqarish ko‘rsatkichlari 1 foizga ham o‘smagan edi.
Kombinatni 2018-2020 yillarda zamonaviy innovatsion texnologiyalar asosida jadal rivojlantirish bo‘yicha qabul qilingan dasturga muvofiq yaqin 3 yil ichida metallprokat ishlab chiqarish 2,3 barobar, po‘lat sharlar ishlab chiqarish 1,5 barobar, eksport 1,9 barobarga o‘sishi ko‘zda tutilmoqda.
«Bunday raqamlar, barcha-barcha rejalarimizni bir gap bilan izohlasak, maqsad — odamlarni rozi qilish. Buning uchun iqtisodiyotimizni barqaror qilishimiz, qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishimiz kerak. Yetti marta o‘lchab bir marta kesishimiz kerak. Adolatli tizim qilib, hisob-kitobni joyiga qo‘ysak, iqtisodiyot o‘zi ishlaydi, rivojlanish, natija bo‘ladi, odamlarning o‘yiga daromad kiradi» — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz quyish-prokatlash majmuasini qurish loyihasini amalga oshirishni boshlash uchun tamal toshi qo‘ydi.
Mazkur loyiha doirasida kombinatning o‘z mablag‘lari hisobidan 91 million dollar, Rossiyaning «Gazprombank» va Shvetsariyaning «Kredit Sviss» banklari kreditlari hisobidan 361 million dollar, jami 452 million dollar mablag‘ o‘zlashtiriladi.
Loyiha 2020-yilda to‘liq ishga tushirilib, yiliga 1 million tonna qo‘shimcha po‘lat list mahsulotini ishlab chiqarish imkoniyati yaratiladi, 400 dan ziyod yangi ish o‘rinlari tashkil etiladi. Natijada kombinatda 2021-yilda tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish hajmini yiliga 2,1 million tonnaga yetkazish rejalashtirilgan.
Respublikamizga prokatlangan listlar importining kamayishi hisobiga yiliga 350 million dollar valyuta mablag‘lari iqtisod qilinadi.
Shuningdek, yangi qurilayotgan Toshkent metallurgiya zavodining asosiy xomashyosi bo‘lgan issiq xolatda prokatlangan listlarga bo‘lgan 500 ming tonna yillik ehtiyoj to‘liq qoplanadi. Quyuv-prokat majmuasining qurilishi Italiyaning «Daniyeli» kompaniyasi tomonidan amalga oshiriladi.

Президент дал старт проекту стоимостью почти полмиллиарда долларов
Президент Шавкат Мирзиёев встретился с коллективом акционерного общества “Узбекский металлургический комбинат”. Глава нашего государства поздравил специалистов с праздником независимости, отметил, что данный комбинат имеет важное значение для отечественной промышленности. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Повседневная жизнь и судьба жителей Бекабад неразрывно связаны с деятельностью этого комбината, так как 25 процентов трудоспособных жителей города работаю на этом объекте, доля комбината в городской промышленности составляет 80 процентов.
Поэтому Президент нашей страны уделяет особое внимание развитию комбината. За короткий срок удалось стабилизировать экономическое состояние предприятия.
За последний год Узметкомбинат направил 77 миллиардов сумов на строительство жилья, культурно-бытовых и спортивных объектов в Бекабаде.
Ожидается, что за 9 месяцев текущего года объем производства металлопроката на комбинате вырастет в 1,5 раза, прибыль - почти в 3 раза. Такого роста показателей в аналогичном периоде 2017 года не наблюдалось.
В соответствии с программой по развитию комбината на основе инновационных технологий в 2018-2020 годы в ближайшие 3 года выпуск металлопроката вырастет в 2,3 раза, стальных шаров - в 1,5 раза, экспорт - в 1,9 раза.
«Все эти цифры, все наши планы направлены на одно - достичь удовлетворенности народа жизнью. Для этого нам необходимо обеспечить стабильность нашей экономики, производить продукцию с добавленной стоимостью. Семь отмерь - один раз отрежь. Необходимы справедливые условия и верный расчет, тогда экономика заработает сама, придут результаты, люди начнут получать доход» сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент нашей страны заложил символический первый камень, тем самым дав старт строительству литейно-прокатного комплекса.
На реализацию проекта будут направлены собственные средства комбината в размере 91 миллиона долларов, кредиты российского "Газпромбанка" и швейцарского “Credit Suisse” на 361 миллион долларов, всего будет освоено 452 миллиона долларов.
Проект намечено полностью ввести в строй в 2020 году, что позволит производить дополнительно 1 миллион тонн стальных листов в год и создать более 400 новых рабочих мест. В результате 2021 года объем производства готовой продукции на комбинате намечено довести до 2,1 миллиона тонн ежегодно.
За счет сокращения импорта прокатного листа за год можно будет сэкономить 350 миллионов долларов.
Вместе с тем будет полностью обеспечена годовая потребность (500 тысяч тонн) в горячекатаном листе, являющегося основным сырьем строящегося в настоящее время Ташкентского металлургического завода. Строительством литейно-прокатного комплекса займется итальянская компания “Danieli”.