Loyiha qiymati 985,7 mln. dollarga teng bo‘lib, Yaponiya banklari va moliyaviy institutlari kreditlari orqali 577 mln. dollar sarmoya kiritildi. O‘zbekiston Respublikasi Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi krediti tomonidan 320,0 million dollar sarflangan bo‘lsa, korxonaning o‘z mablag‘lari 88,7 mln. dollarni tashkil etdi.
Majmua Yaponiyaning «Mitsubishi Heavy Industries Ltd» va «Mitsubishi Corporation» kompaniyalari konsorsiumi bilan hamkorlikda amalga oshirildi. Ishlab chiqarish texnologiyalari dunyoning eng yetakchi kompaniyalari, hususan, ammiak ishlab chiqarish bo‘yicha Daniyaning «Haldor Topsoe», karbamid ishlab chiqarish bo‘yicha Italiyaning «Saipem» kompaniyasi hamda karbamid granulyasiyasi bo‘yicha esa Germaniyaning «Uhde» kompaniyalari tomonidan yetkazib berildi. Asosiy texnologik uskunalar Yaponiya va Yevropadan keltirildi.
Loyihani ishga tushirish va sozlash ishlari joriy yilning oktyabr oyida boshlanganiga qaramay, 53 kunda tayyor mahsulot olishga erishildi. Bu «Mitsubishi Heavy Industries Ltd» va «Mitsubishi Corporation» kompaniyalari tarixidagi rekord ko‘rsatkich bo‘lganligini ta’kidlab o‘tish joiz.
Ammiak va karbamid ishlab chiqarish kompleksning texnologik bosqichlarida qo‘llanilgan noyob innovatsion va zamonaviy texnologiyalar ekologik va energetik samaradorligiga ko‘ra dunyodagi eng so‘nggi texnologiyalari hisoblanadi.
Majmuada 660 ming tonna ammiak va 577,5 ming tonna karbamid ishlab chiqariladi. Ammiakning 330 ming tonnasi yangi karbamid ishlab chiqarishga va 330 ming tonnasi mavjud ammiakli selitra ishlab chiqarishga yo‘naltiriladi. Loyiha to‘liq qo‘vvatga chiqqanda 1 trillion 428 mlrd. so‘mlik tovar mahsulot ishlab chiqariladi va kimyo tarmog‘ini 9,5 foizga o‘sishga olib keladi. Yiliga budjetga 600 mlrd. so‘m miqdoridagi tushumlarini taminlaydi hamda 58,0 mln. dollarlik qo‘shimcha mahsulot eksport qilinadi.
Loyihani amalga oshirish natijasida 1964 yilda qurilgan, ma’naviy jihatdan eskirgan, energiyasi sarfi yuqori bo‘lgan «Navoiyazot» AJ birinchi va ikkinchi ammiak ishlab chiqarish sexlari foydalanishdan chiqariladi.
Mamlakatimiz qishloq xo‘jaligining karbamidga bo‘lgan ehtiyoji to‘liq qoplanadi. Xususan, g‘alla va paxta xosilini agrotexnik muddatlarida gektarga qo‘shimcha 100-150 kilogrammgacha o‘z vaqtida karbamid mineral o‘g‘iti bilan oziqlantirish imkonini beradi. Bundan tashqari, Markaziy Osiyo davlatlari, Afg‘oniston, Turkiya, Ukraina va Gruziyaga mahsulot eksport qilinishi rejalashtirilgan.

В комплексе «Производство аммиака и карбамида» акционерного общества «Навоиазот» получена первая продукция карбамида
По инициативе Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева в сентябре 2016 года началось строительство комплекса «Производство аммиака и карбамида» на базе акционерного общества «Навоиазот» и 23 декабря 2020 года получен первый карбамид.
Стоимость проекта составила 985,7 миллиона долларов, финансирование осуществлено за счет кредитов банков и финансовых институтов Японии на сумму 577 миллионов долларов, кредита Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан на 320,0 миллиона долларов и собственных средств предприятия на 88,7 миллиона долларов.
Комплекс реализован в сотрудничестве с консорциумом японских компаний «Mitsubishi Heavy Industries Ltd» и «Mitsubishi Corporation». Технологии производства предоставлены ведущими мировыми компаниями, в частности, датской компанией «Haldor Topsoe» для производства аммиака, итальянской компанией «Saipem» для производства карбамида и немецкой компанией «Uhde» для грануляции карбамида. Основное технологическое оборудование было завезено из Японии и Европы.
Несмотря на то, что работы по запуску и наладке проекта были начаты в октябре текущего года, удалось получить готовую продукцию за 53 дня. Стоит отметить, что это стало рекордным показателем в истории компаний «Mitsubishi Heavy Industries Ltd» и «Mitsubishi Corporation».
Уникальные инновационные и современные технологии, используемые на технологических этапах производственного комплекса аммиака и карбамида, являются новейшими технологиями в мире с точки зрения экологической и энергетической эффективности.
В комплексе будет произведено 660 тысяч тонн аммиака и 577,5 тысяч тонн карбамида. 330.000 тонн аммиака будет направлено на производство нового карбамида и 330.000 тонн - на производство существующей аммиачной селитры. При выходе проекта на полную мощность будет произведено товарной продукции на 1 триллион 428 миллиардов сумов, что приведет к росту химической отрасли на 9,5 процента. Будет обеспечивать ежегодные поступления в бюджет в размере 600 миллиардов сумов и экспорт дополнительной продукции на 58,0 миллионов долларов.
В результате реализации проекта будут выведены из эксплуатации 1-й и 2-й цеха по производству аммиака АО «Навоиазот», построенные в 1964 году, которые устарели и потребляют много энергии.
Потребность сельского хозяйства нашей страны в карбамиде будет полностью удовлетворена. В частности, это позволяет своевременно подкормить посевы зерновых и хлопчатника дополнительными минеральными удобрениями карбамида до 100-150 кг/га в агротехнические периоды. Кроме того, планируется экспорт продукции в страны Центральной Азии, Афганистан, Турцию, Украину и Грузию.