Shavkat Mirziyoyev: «Agar adolatni joyiga qo‘ysak, mahalliy budjetlarga tushum ko‘p tushadi»
O‘zbekiston Respublikasi prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 5-iyun kuni hududlarda budjetga qo‘shimcha tushumlar va mahsulot ishlab chiqarish hajmini ko‘paytirish orqali narxlar barqarorligini ta’minlash, inflyasiyaning oldini olishda mahalliy ijro hokimiyati organlari, soliq va moliya idoralari rahbarlarining shaxsiy mas’uliyati va javobgarligini oshirish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda prezident matbuot hizmati xabar berdi.
Majlisda Bosh vazir va uning o‘rinbosarlari, vazirlik va idoralar, kompaniyalar, xo‘jalik birlashmalari, banklar rahbarlari, videokonferensiya orqali Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi, Toshkent shahri va viloyatlar hokimlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi prezidentining 2017-yil 7-iyunda qabul qilingan «Mahalliy budjetlarni shakllantirishda joylardagi davlat hokimiyati organlarining vakolatlarini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmoni hududlarni kompleks rivojlantirish, aholi farovonligini oshirish imkonini bermoqda.
Joriy yilning o‘tgan 5 oyida budjetga prognozga nisbatan 2,7 trillion so‘m yoki 16 foiz ko‘p tushum tushirilgani shu boradagi ishlar natijasidir.
Yig‘ilishda budjetga qo‘shimcha tushumlarni ko‘paytirish va inflyasiya darajasi barqarorligini ta’minlash bo‘yicha ishlarning mavjud holati tanqidiy tahlil qilinib, bu boradagi eng muhim vazifalar belgilab olindi.
Tahlillarga ko‘ra, mahalliy hokimliklar, moliya-soliq organlari tomonidan budjetga qo‘shimcha soliq tushirish borasidagi rezervlar hali ham to‘liq ishga solinmayapti.
Joriy yilning o‘tgan 5 oyi davomida soliqlarning 60 foizini ilgarigidek 171 ta yirik korxona ta’minlab bergani buni yaqqol tasdiqlab turibdi. Masalan, Qoraqalpog‘iston Respublikasida jami soliq tushumining 50 foizi «O‘zKorgaz» va «Ustyurtgaz» korxonalari, Navoiy viloyatida esa 75 foizi Navoiy kon-metallurgiya kombinati hisobidan qoplangan.
Yig‘ilishda Toshkent shahri va Namangan viloyatida bu boradagi ishlar mutlaqo talabga javob bermasligi qattiq tanqid qilindi. Misol uchun, bozordagi savdo-sotiqlar orqali tushadigan mablag‘lar ko‘rsatkichi Toshkent shahrining Olmazor tumanida 30 foizga, Sergelida 7 foizga, Yakkasaroyda 4 foizga, Yunusobodda 3 foizga kamayib ketgan.
Avtomobillarni saqlash joylarida tushum bo‘yicha yetarli nazoratning yo‘qligi kuzatilmoqda. Buning oqibatida mahalliy budjetlarga 18 milliard so‘m tushmasdan qolgan.
Namangan viloyatining Norin va Namangan tumanlarida o‘tgan 5 oy mobaynida savdo va umumiy ovqatlanish korxonalari hisobidan to‘lanadigan soliqlar miqdori kamayib ketgan. Viloyatda soliq hisobotlari to‘liq tahlil qilinmagani va shu asosda tegishli chora-tadbirlar ko‘rilmagani tufayli qariyb 20 milliard so‘m soliq undirilmagan.
«O‘rganish va hisob-kitoblar barcha hududlarda ishga solinmayotgan bunday rezervlar ko‘pligini ko‘rsatmoqda. Agar adolatni joyiga qo‘ysak, mahalliy budjetlarga tushum ko‘p tushadi», dedi Shavkat Mirziyoyev.
Joriy yilda prognozga qo‘shimcha ravishda 8,1 trillion so‘m soliq tushirib, budjetga jami soliq tushumini 50,2 trillion so‘mga yetkazish imkoni borligi ta’kidlandi. Mutasaddi vazirlik va idoralarga bu sohada yo‘l qo‘yilayotgan kamchilik va nuqsonlarni tezda bartaraf etish, qo‘shimcha ravishda 8,1 trillion so‘m soliq tushirish yuzasidan aniq ko‘rsatmalar berildi. Har bir viloyat, shahar va tumanda bu boradagi ishlarni samarali yo‘lga qo‘yish zarurligi ta’kidlandi.
Videoselektor yig‘ilishida asosiy iste’mol tovarlari narxi barqarorligini ta’minlash masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi. Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari zaxirasini yaratish, fermerlar bilan takroriy ekinlardan olinadigan mahsulotlar bo‘yicha shartnomalar tuzish, avans mablag‘larini o‘z vaqtida ajratish zarurligi ta’kidlandi.
Ozuqabop ekinlar ekish, parvarishlash va yetishtirilgan hosilni nest-nobud qilmasdan yig‘ib olish, g‘alladan bo‘shagan yerlarga peshma-pesh takroriy ekinlar ekishni uyushqoqlik bilan tashkil etish borasida tegishli vazifalar belgilandi.
Majlisda tegishli rahbar va mutasaddilarga 2018-2021-yillarda chorvachilik, parrandachilik va baliqchilikni rivojlantirish, ushbu tarmoqda ratsional ozuqa bazasini shakllantirish dasturlarini ishlab chiqish, har bir hudud bo‘yicha asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlariga bo‘lgan talabni aniqlab, tegishli tashkiliy ishlarni amalga oshirish, bozorlarda narx-navo barqarorligini ta’minlash bo‘yicha ta’sirchan choralar ko‘rish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Шавкат Мирзиёев: «Если обеспечить справедливость, поступления в местные бюджеты вырастут»
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 5 июня состоялось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам увеличения поступлений в бюджеты регионов и обеспечения стабильности цен путем наращивания производства продукции, усиления персональной ответственности руководителей органов исполнительной власти, налоговых и финансовых ведомств на местах в предотвращении инфляции. Об этом сообщает пресс-служба Президента.
В совещании приняли участие Премьер-министр и его заместители, руководители министерств и ведомств, компаний, хозяйственных объединений и банков, посредством видеоконференцсвязи – председатель Жокаргы Кенгеса Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента.
Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по расширению полномочий органов государственной власти на местах в формировании местных бюджетов» от 7 июня 2017 года способствует стабильному финансированию программ комплексного развития территорий, повышению благосостояния населения.
В результате за минувшие 5 месяцев этого года в бюджет поступило на 2,7 триллиона сумов или на 16 процентов больше дополнительных средств относительно прогноза.
На совещании в критическом духе проанализировано текущее состояние проводимой работы по увеличению дополнительных поступлений в бюджет и обеспечению стабильного уровня инфляции, определены важнейшие задачи в этом направлении.
Анализ показывает, что местные хокимияты, финансово-налоговые органы не используют в полной мере резервы для дополнительного поступления налогов в бюджет. Об этом со всей очевидностью свидетельствует тот факт, что за минувшие 5 месяцев текущего года 60 процентов налогов, как и прежде, уплачено 171 крупным предприятием. К примеру, в Республике Каракалпакстан 50 процентов всех налоговых поступлений обеспечено за счет предприятий «УзКоргаз» и «Устюртгаз», в Навоийской области 75 процентов налогов поступило от Навоийского горно-металлургического комбината.
На совершении серьезной критике подвергнута абсолютно неудовлетворительная работа в этом направлении в городе Ташкенте и Наманганской области. К примеру, показатель поступлений от рыночной торговли снизился на 30 процентов в Алмазарском, на 7 процентов в Сергелийском, на 4 процента в Яккасарайском, на 3 процента в Юнусабадском районе Ташкента.
Наблюдается недостаточность контроля за выручкой от мест хранения автомобилей. Вследствие этого местные бюджеты недополучили 18 миллиардов сумов.
В Нарынском и Наманганском районах Наманганской области за минувшие 5 месяцев снизилось количество налогов от предприятий торговли и общего питания. Налоговая отчетность в области не была тщательно проанализирована, не приняты соответствующие меры, в результате не взыскано налогов на почти 20 миллиардов сумов.
«Изучение и расчеты показали, что такие незадействованные резервы имеются во всех регионах. Если обеспечить справедливость, поступления в местные бюджеты вырастут», сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось наличие возможности достичь в текущем году дополнительных налоговых поступлений в размере 8,1 триллиона сумов сверх прогноза и довести общий объем налогов в бюджет до 50,2 триллиона сумов. Ответственным министерствам и ведомствам даны конкретные указания по скорейшему устранению допускаемых в сфере недостатков, обеспечить дополнительные налоговые поступления на 8,1 триллиона сумов. Указано на необходимость наладить эффективную работу в этом направлении в каждой области, городе и районе.
На видеоселекторном совещании особое внимание было уделено и вопросу обеспечения устойчивости цен на основные потребительские товары. Отмечалась необходимость принятия мер по созданию запасов сельхозпродукции, заключению с фермерами договоров по продукции повторных культуры, своевременному выделению авансовых средств.
Определены соответствующие задачи по выращиванию кормовых культур, уходу за ними, уборке выращенного урожая без потерь, налаживанию организованной работы по засеву повторными культурами площадей, освобожденных от зерна.
На совещании соответствующим руководителям и ответственным лицам поручено разработать программы развития животноводства, птицеводства, рыбоводства, формирования рациональной кормовой базы для этих отрасле в 2018-2021 годах, выявлению потребности в основных видах продуктов питания по каждому региону, проведению соответствующих организационных мер по их импорту за счет специального фонда, принятию действенных мер по обеспечению стабильных цен на рынках.