Shavkat Mirziyoyev: «Bundan buyon ishni «o‘zibo‘larchilik kayfiyati»da tashkil qilishga yo‘l qo‘yilmaydi»
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 26-iyul kuni xorijiy investitsiyalar ishtirokidagi loyihalarni amalga oshirish, bu boradagi qoloqliklarni bartaraf etish, sarmoyalarni o‘zlashtirishni jadallashtirish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Unda hukumat a’zolari, davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari rahbarlari, viloyatlar hokimlari, O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari ishtirok etdi.
Joriy yilda investitsiya va infratuzilma loyihalari dasturlari doirasida barcha manbalar hisobidan 2 ming 612 ta investitsiya loyihasini amalga oshirib, jami 6 milliard 850 million dollardan ziyod mablag‘larni o‘zlashtirish belgilangan.
Yig‘ilishda mazkur sarmoyalarni o‘zlashtirish va loyihalarni amalga oshirish holati sustligi tanqid qilindi.
Buning asosiy sabablaridan biri tarmoqlar va korxonalar rahbarlarining mas’uliyatni o‘z zimmasiga olishni istamay, mablag‘larning asosiy qismini o‘zlashtirishni yil oxiriga belgilash amaliyotidir. Yana bir sabab – kredit resurslari puxta ishlangan va hujjatlari tayyor loyihalar uchun emas, balki «oldin mablag‘ olaylik, keyin bir gap bo‘lar» qabilida jalb qilingan. Investitsiya loyihalarini amalga oshirishni muvofiqlashtirish va nazorat qilish bahonasi bilan ko‘p jarayonlar murakkablashtirib yuborilgan, ortiqcha byurokratik to‘siqlar paydo bo‘lgan.
Shu kabi muammolarni bartaraf etish, investitsiya loyihalari ijrosini o‘z vaqtida va sifatli ta’minlash maqsadida joriy yil 16-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining xalqaro moliya institutlari va xorijiy mamlakatlar moliya tashkilotlari ishtirokidagi loyihalar hujjatlarini tayyorlash va bajarish samaradorligini oshirishga oid qarori qabul qilindi. Unga muvofiq, endi bunday loyihalar mutlaqo yangi tizim asosida amalga oshiriladi.
Birinchidan, vazirlik va idoralar, xo‘jalik birlashmalari, yirik korxonalar va hokimliklar takliflari asosida istiqbolli loyihalarning yig‘ma ro‘yxati shakllantirilib, shu asosda Investitsiya qo‘mitasi tomonidan xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlik strategiyasini ishlab chiqish tartibi belgilandi.
Ikkinchidan, loyihalarning texnik-iqtisodiy asosini Loyiha boshqaruvi milliy agentligida ekspertizadan o‘tkazish talabi bekor qilinib, ular faqat Investitsiya qo‘mitasi va Moliya vazirligida bir vaqtning o‘zida ekspertiza qilinadi. Natijada, avval mazkur ekspertiza uchun o‘rtacha 60 kun ketgan bo‘lsa, endi 14 kun talab etiladi.
Shu bilan birga, loyihani amalga oshirish jarayonida shartnomalar qiymati aniq sabablarga ko‘ra 20 foizgacha oshadigan bo‘lsa, tasdiqlangan texnik iqtisodiy asoslarga o‘zgartirish kiritilmaydi. Ilgari ushbu jarayonlar ham kamida 3-6 oy vaqtni olar edi.
Uchinchidan, tender hujjatlari va tender asosida tuzilgan shartnomalar endi hech qanday ekspertizadan o‘tmaydi. Tender hujjatlarini bundan buyon xarid komissiyasi tasdiqlaydi, shartnomalar esa Investitsiya qo‘mitasida ro‘yxatdan o‘tkaziladi.
Ilgari «kvorum yig‘ilmadi» degan bahona bilan tenderlar qoldirilib, oylab, hatto yillab cho‘zilib ketar edi. Endi tender komissiyalarida bu talab bekor qilindi. Agar kvorum yig‘ilmasa ham, Investitsiya qo‘mitasi va «O‘zinjiniring» loyiha instituti vakillari ishtirok etayotgan bo‘lsa bo‘ldi, tender o‘tkaziladi.
Tenderlar bo‘yicha yana bir yengillik – talabgorlar soni bo‘yicha talab bekor qilindi. Ilgari 1 ta lotga kamida 3 ta talabgor bo‘lmasa, tender o‘tkazilmas edi. Endi talabgor bitta bo‘lsa ham, tender o‘tkaziladi, faqat hujjatlar xalqaro va xorijiy moliya tashkilotlarining talablariga mos bo‘lsa bo‘ldi.
To‘rtinchidan, xalqaro va xorijiy moliya tashkilotlari ishtirokidagi loyihalar doirasida xarid qilinadigan tovarlar qo‘shilgan qiymat solig‘i, bojxona to‘lovlari, maqsadli jamg‘armalarga yig‘imlardan, norezident shaxslar foyda va daromad solig‘idan ozod etildi. Shuningdek, loyihalarni amalga oshirishga jalb etiladigan xorijlik mutaxassislar konsullik yig‘imlari hamda viza berish, ro‘yxatga qo‘yish va uzaytirish uchun davlat bojidan ham ozod etiladi.
Yig‘ilishda Investitsiya qo‘mitasiga xalqaro va xorijiy moliya tashkilotlari ishtirokidagi barcha loyihalarning texnik-iqtisodiy asoslari, tender hujjatlari, import shartnomalarini yangi joriy qilingan tartib asosida ekspertiza qilish yoki ro‘yxatga olish ishlarini jadallashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Bundan buyon xalqaro va xorijiy moliya tashkilotlari ishtirokidagi loyihalarni bajarishda ishni «o‘zibo‘larchilik kayfiyati» asosida tashkil qilishga yo‘l qo‘yilmaydi. O‘zlashtirilmagan har bir dollar uchun barcha darajadagi rahbarlar shaxsan javob beradi. Har bir loyiha tashabbuskori ham mas’uliyatni o‘z zimmasiga olib, loyihani ishlab chiqish, amalga oshirish va yakuniy natija uchun javobgar bo‘ladi.
Yig‘ilishda «Loyihani amalga oshirish guruh»lari foliyatini samarali tashkil qilish muhimligi alohida ta’kidlandi.
Investitsiya qo‘mitasiga barcha guruhlar tarkibini qayta ko‘rib chiqib, ularni loyihalar kesimida emas, tarmoqlar yo‘nalishida ixtisoslashtirish asosida qayta tashkil etish topshirildi. Ulardagi ekspertlar mehnatiga haq to‘lash tizimini takomillashtirib, bilim va tajribali, halol, professional xodimlarni ishga qabul qilish zarurligi ta’kidlandi.
1-sentyabrdan joriy yil yakuniga qadar maxsus o‘quv kurslarini tashkil etgan holda loyiha guruhlarining rahbar va mutaxassislari malakasini oshirish, «Loyihalarni amalga oshirish guruh»lariga ishga qabul qilish uchun 1-yanvardan boshlab sertifikat tizimini joriy etish vazifasi qo‘yildi.
Videoselektorda 2019-yilgi investitsiya loyihalarini ishlab chiqish masalasiga ham e’tibor qaratildi.
Bosh vazir o‘rinbosarlari, xo‘jalik birlashmalari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimliklari rahbarlariga tarmoq va hududiy istiqbolli investitsiya loyihalari bo‘yicha investorlar topish, texnik-iqtisodiy asoslarni ishlab chiqish va loyihani amalga oshirishni tezlashtirishga qaratilgan «Yo‘l xaritalari» ishlab chiqish va tasdiqlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
«Investitsiya loyihalari, jumladan, to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar ishtirokidagi loyihalarni amalga oshirishda oldimizga juda katta marralarni qo‘ymoqdamiz. Prezident qarorlari bilan bu boradagi barcha to‘siqlar olib tashlandi. Endi biron-bir bahonaga sabab qolmadi», dedi davlatimiz rahbari.
Yig‘ilishda mahalliy hokimliklar rahbarlarining xorijiy davlatlarga uyushtirgan xizmat safarlari natijalari ham muhokama qilindi. Investitsiya qo‘mitasi hamda Tashqi ishlar vazirligiga hokimliklar delegatsiyalarining xorijiy xizmat safarlarida erishgan kelishuvlarini amalga oshirilishi yuzasidan ta’sirchan nazorat va muvofiqlashtirish tizimini joriy etish topshirildi.
Vazirlar Mahkamasi komplekslari rahbarlari, mamlakatimizning xorijiy davlatlardagi elchilari va hokimlarning hisobotlari tinglandi. Xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirish va loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish, yangi quvvatlarni o‘z vaqtida ishga tushirish bo‘yicha chora-tadbirlar belgilandi.

Шавкат Мирзиёев: «Отныне работу по реализации проектов нельзя пускать на самотек»
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 26 июля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам реализации проектов с участием иностранных инвестиций, устранения недостатков в этом направлении и ускорения освоения инвестиционных средств. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
В совещании приняли участие члены правительства, руководители органов государственного и хозяйственного управления, главы дипломатических представительств Узбекистана за рубежом.
В текущем году в рамках программ инвестиционных и инфраструктурных проектов предусмотрено реализовать за счет всех источников 2 612 инвестиционных проектов и освоить в общей сложности свыше 6 миллиардов 850 миллионов долларов.
На совещании подвергнуто критике неудовлетворительное состояние освоения этих средств и реализации проектов.
В качестве одной из основных причин этого указаны нежелание руководителей отраслей и предприятий брать на себя ответственность, а также практика, при которой освоение основной части средств откладывается на конец года. Еще одна причина – кредитные ресурсы привлекаются не под тщательно проработанные проекты с готовой документацией, а руководствуясь соображением «сперва получим средства, а потом будь что будет». Под предлогом координации и контроля реализации инвестиционных проектов многие процедуры были излишне усложнены, возникли бюрократические преграды.
Для устранения подобных проблем, обеспечения своевременного и качественного исполнения инвестиционных проектов 16 июля текущего года было принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по повышению эффективности подготовки и реализации проектов с участием международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций». В соответствии с ним указанные проекты будут осуществляться по абсолютно новой системе.
Во-первых, определен порядок, при котором на основе предложений министерств, ведомств, хозяйственных объединений, крупных предприятий и хокимиятов формируется сводный перечень перспективных проектов, на основе которого Государственный комитет по инвестициям разрабатывает стратегию сотрудничества с международными финансовыми институтами.
Во-вторых, отменено требование проведения экспертизы технико-экономического обоснования проектов в Национальном агентстве проектного управления, проекты будут проходить экспертизу одновременно в Государственном комитете по инвестициям и Министерстве финансов. В результате, если прежде на экспертизу уходило в среднем 60 дней, теперь на это потребуется 14 дней.
Вместе с тем, в случае роста стоимости договоров в процессе реализации проекта до 20 процентов по конкретным причинам, изменения в технико-экономическое обоснование вноситься не будут. Прежде этот процесс отнимал минимум 3-6 месяцев.
Третье, тендерная документация и договоры, заключенные по итогам тендера, не будут проходить экспертизу. Отныне тендерную документацию будет утверждать закупочная комиссия, а договоры будут регистрироваться в Госкоминвестиций.
Прежде под предлогом отсутствия кворума тендеры откладывались, процесс затормаживался на месяцы и годы. Теперь данное требование к тендерным комиссиям отменено. При отсутствии кворума для проведения тендера достаточно участия представителя Госкоминвестиций и проектного института «Узинжиниринг».
Еще одно послабление по тендерам – отмена требования по количеству претендентов. Прежде тендер не проводился, если на лот не претендовало не менее трех соискателей. Теперь тендер будет проводиться даже при одном претенденте, единственное требование – соответствие документации требованиям международных и иностранных финансовых организаций.
В-четвертых, товары, закупаемые в рамках проектов с участием международных и зарубежных финансовых организаций освобождены от налога на добавленную стоимость, таможенных платежей, сборов в целевые фонды, а лица-нерезиденты – от уплаты налога на прибыль и доходы. Зарубежные специалисты, привлекаемые к реализации проектов, освобождены от консульских сборов и государственной пошлины на выдачу виз, регистрацию и их продление.
На совещании Государственному комитету по инвестициям даны поручения по ускорению работы по экспертизе и регистрации технико-экономических обоснований, тендерной документации и импортных контрактов в рамках всех проектов с участием международных и зарубежных финансовых организаций по новому порядку.
«Отныне работу по реализации проектов с участием международных и зарубежных финансовых организаций нельзя пускать на самотек. Руководители всех уровней лично ответят за каждый неосвоенный доллар. Инициаторы проектов также должны брать ответственность за себя и держать ответ за разработку, реализацию проекта и конечный результат»,-сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании особо отмечалась важность эффективной организации деятельности групп по реализации проектов.
Государственному комитету по инвестициям поручено пересмотреть состав всех групп и реорганизовать их не в разрезе проектов, а по отраслевому принципу. Указано на необходимость совершенствования системы оплаты труда экспертов в группах, привлекать образованных и опытных, честных и профессиональных работников, способных качественно готовить все документы по инвестиционному проекту и защищать его в уполномоченных органах.
Поставлена задача с 1 сентября и до конца года повысить квалификацию руководителей и специалистов проектных групп, организовав специальные учебные курсы, внедрить с 1 января следующего года систему выдачи сертификатов для приема на работу в группы по реализации проектов.
На видеоселекторном совещании рассмотрен также вопрос разработки инвестиционных проектов на 2019 год.
Заместителям Премьер-министра, руководителям хозяйственных объединений Жокаргы Кенгеса Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента поручено изыскать инвесторов для перспективных отраслевых и территориальных инвестиционных проектов, разработать и утвердить «дорожные карты», направленные на ускорение разработки технико-экономических обоснований и реализации проектов.
«Мы ставим перед собой очень большие цели по реализации инвестиционных проектов, в том числе с участием прямых инвестиций. Постановлениями Президента все преграды на этом пути устранены. Отныне нет повода для различных предлогов»,-сказал глава государства.
На совещании обсуждены также результаты зарубежных служебных поездок руководителей хокимиятов на местах. Государственному комитету по инвестициям и Министерству иностранных дел поручено внедрить систему действенного контроля и координации реализации договоренностей, достигнутых делегациями хокимиятов в ходе зарубежных служебных поездок.
Заслушаны отчеты руководителей комплексов Кабинета Министров, послов нашей страны в иностранных государствах и хокимов. Определены меры по ускорению освоения иностранных инвестиций и реализации проектов, своевременному вводу новых мощностей.