O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-fevral kuni Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasi bo‘yicha vitse-prezidenti Siril Myuller boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonlarni samimiy qutlar ekan, O‘zbekiston Respublikasi bilan Jahon banki guruhi o‘rtasidagi samarali sheriklik jadal rivojlanib borayotganini alohida ta’kidladi.
Keyingi yillardagi izchil aloqalar va konstruktiv muloqot ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish, uni yangi istiqbolli dasturlar bilan boyitishga xizmat qilgani qayd etildi. O‘zaro hamkorlik samaradorligi va ushbu nufuzli xalqaro moliya instituti investitsiyalari hajmi salmoqli darajada oshdi.
Bugungi kunda hamkorlik portfelini bankning 4,5 milliard dollarlik imtiyozli moliyaviy resurslarini jalb etgan holda amalga oshirilgan va amalga oshirilayotgan 40 ga yaqin loyiha tashkil etadi. Ular raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish, energetika, transport, shahar va kommunal infratuzilmani modernizatsiya qilish, ilg‘or va energiya tejaydigan texnologiyalarni joriy etish, qishloq xo‘jaligini intensiv rivojlantirish, ta’lim va sog‘liqni saqlash tizimini takomillashtirish kabi ko‘plab muhim soha va yo‘nalishlarni qamrab olgan.
2020-yilgacha mo‘ljallangan uzoq muddatli Sheriklik dasturi doirasida o‘tgan yili bankning Direktorlar kengashi tomonidan qiymati 1,4 milliard dollardan ziyod bo‘lgan yangi loyihalar ma’qullandi.
Bundan tashqari, Jahon bankining yetakchi ekspertlari soliq tizimi va fuqarolik aviatsiyasi tarmog‘ini isloh etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqishda faol ishtirok etdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan Jahon banki guruhi o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada mustahkamlash masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Bank-moliya sohasini rivojlantirish, tadbirkorlik va iqtisodiyotning real sektorini qo‘llab-quvvatlash, davlat korxonalari va agrosanoat kompleksini isloh etish, ishbilarmonlik va investitsiya muhitini yaxshilash, infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirishga davlat-xususiy sheriklik mexanizmini joriy etish va boshqa yo‘nalishlarda amaliy hamkorlikni kengaytirish muhim ekani alohida ta’kidlandi.
Iqtisodiy kengash doirasida uzoq muddatli hamkorlik dasturini birgalikda ishlab chiqish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Jahon banki vitse-prezidenti Siril Myuller davlatimiz rahbariga samimiy qabul hamda O‘zbekistonda bank loyihalarini amalga oshirishga qaratilayotgan e’tibor uchun minnatdorlik bildirdi.
U O‘zbekistonning qimmatli qog‘ozlari xalqaro fond bozorlarida muvaffaqiyatli joylashtirilgani, suveren reytinglar olingani hamda mamlakatimizning xalqaro reytingi oshgani yangi bosqichda amalga oshirilayotgan keng miqyosli iqtisodiy islohotlarning dunyodagi e’tirofi ekanini alohida ta’kidladi.
Jahon banki O‘zbekiston va butun mintaqaning barqaror taraqqiyotiga ko‘maklashish maqsadida mamlakatimiz bilan o‘zaro manfaatli sheriklikni yanada mustahkamlashga tayyorligi ta’kidlandi.

27 февраля, состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с делегацией Всемирного банка во главе с вице-президентом по региону Европы и Центральной Азии Сирилом Мюллером.
Тепло приветствуя гостей, глава нашего государства особо отметил динамично развивающееся продуктивное партнёрство между Республикой Узбекистан и группой Всемирного банка.
Подчёркнуто, что интенсивные контакты и конструктивный диалог в последние годы способствовали расширению двустороннего сотрудничества, его наполнению новыми перспективными программами. Существенно повысилась эффективность взаимодействия и объёмы инвестиций этого авторитетного международного финансового института.
В настоящее время портфель сотрудничества формируют порядка 40 реализованных и осуществляемых приоритетных проектов с привлечением льготного финансирования банка на сумму 4,5 миллиарда долларов.
Они охватывают такие важные сферы и направления как развитие цифровой экономики, модернизация энергетической, транспортной, городской и коммунальной инфраструктуры, внедрение передовых и энергоэффективных технологий, интенсивное развитие сельского хозяйства, совершенствование системы образования и здравоохранения, и многие другие.
В рамках долгосрочной Программы партнёрства на период до 2020 г. в прошлом году Советом директоров банка одобрены новые проекты на сумму более 1,4 миллиарда долларов.
Кроме того, ведущие эксперты Всемирного банка принимали активное участие в подготовке предложений по реформированию налоговой системы и гражданской авиации.
В ходе встречи были предметно рассмотрены вопросы дальнейшего углубления многопланового партнёрства между Узбекистаном и группой Всемирного банка.
Особо отмечена важность продвижения практического сотрудничества по таким направлениям как развитие банковско-финансовой сферы, поддержка предпринимательства и реального сектора экономики, реформирование государственных предприятий и агропромышленного комплекса, улучшение деловой среды и инвестиционного климата, широкое внедрение механизмов государственно-частного партнёрства при реализации инфраструктурных проектов и другие.
Достигнута договоренность о совместной выработке программы долгосрочного взаимодействия в рамках Экономического совета.
Вице-президент Всемирного банка Сирил Мюллер выразил глубокую признательность главе нашего государства за тёплый приём и уделяемое внимание вопросам эффективной реализации проектов банка в Узбекистане.
Он особо отметил, что международным признанием проводимого нового курса масштабных социально-экономических преобразований в Узбекистане являются успешный выпуск ценных бумаг на международных фондовых рынках, получение суверенных рейтингов и повышение международного странового рейтинга республики.
Вновь подтверждена готовность банка к углублению взаимовыгодного партнёрства с Узбекистаном в целях содействия устойчивому развитию нашей страны и всего региона.