Davlatimiz rahbari o‘tgan yili 18-avgust kuni «O‘zbekiston metallurgiya kombinati» aksiyadorlik jamiyatiga kelib, uning ishlab chiqarish quvvati va moliyaviy-iqtisodiy holatini tubdan yaxshilash chora-tadbirlarini belgilab bergan edi. Bugun ular bosqichma-bosqich amalga oshirilib, kutilgan natijalarni bermoqda.
2018-yil 29-avgust kuni kombinatdagi ko‘plab investitsiya loyihalaridan biri —ferroqotishmalar ishlab chiqarish sexini ishga tushirish marosimi bo‘ldi. Tadbirda korxona ishchilari, soha mutasaddilari, xorijlik investorlar ishtirok etdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev loyiha qiymati 60 million dollar bo‘lgan, zamonaviy, energiya tejovchi va ilg‘or texnologiyalar bilan jihozlangan yangi ferroqotishmalar sexini tantanali ravishda ishga tushirdi. Bu haqda Prezidentning matbuot xizmati xabar bermoqda.
Ushbu yangi sex Janubiy Koreyaning «Posco Daewoo» kompaniyasi ishtirokida qurilgan bo‘lib, jami 25 ming tonna ferrosilitsiy va ferrosilikomarganets qotishmalari ishlab chiqaradi. Bu metall mahsulotlar tayyorlaydigan tarmoqlar talabini to‘liq qondirish bilan birga, yiliga o‘rtacha 8 ming tonna ferroqotishmani eksport qilish va 12 million dollar miqdoridagi valyuta tushumini ta’minlash, importni qisqartirish imkoniyatini yaratadi.
Ushbu yangi sexga o‘quv yurtlarini bitirayotgan va zamonaviy texnologiyalarni chuqur o‘zlashtirgan 330 nafar yigit-qiz ishga qabul qilinadi.
Shavkat Mirziyoyev yangi sexning texnologik jarayonini ko‘zdan kechirdi. Janubiy koreyalik hamkorlar bilan suhbatlashdi. «O‘zbekiston metallurgiya kombinati» aksiyadorlik jamiyatining investitsiya dasturiga oid taqdimotlar bilan tanishdi.
Kombinat rahbariyati va mutasaddilarga yangi investitsiya loyihalarini bajarish hisobiga bunday korxonalarni ko‘paytirish, qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratib, aholi bandligi darajasini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Шавкат Мирзиёев торжественно ввел в строй новый цех стоимостью 60 миллионов долларов
Как мы сообщали ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 августа посетил город Бекабад.
Глава нашего государства 18 августа прошлого года побывал в акционерном обществе "Узбекский металлургический комбинат" и обозначил меры кардинального повышения его производственной мощности и улучшения финансово-экономического состояния.
29 августа 2018 года прошла церемония запуска одного из многих реализуемых здесь инвестиционных проектов - цеха по производству ферросплавов. В мероприятии приняли участие работники предприятия, ответственные лица сферы, зарубежные инвесторы.
Президент Шавкат Мирзиёев торжественно ввел в строй новый цех ферросплавов проектной стоимостью 60 миллионов долларов, оснащенный современными энергосберегающими технологиями и передовым оборудованием, сообщает пресс-служба Президента.
Новый цех построен при участии южнокорейской компании “Posco Daewoo” и способен выпускать в год 25 тысяч тонн ферросилиция и ферросиликомарганца. Это позволит не только обеспечить потребность металлургической отрасли, но экспортировать в среднем 8 тысяч тонн ферросплавов в год и обеспечить приток валюты в размере 12 миллионов долларов, а также сократить импорт.
На работу в новом цехе примут 330 юношей и девушек, глубоко освоивших современные технологии.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с технологическим процессов в новом цехе, побеседовал с южнокорейскими партнерами. Главе государства были представлены проекты в рамках инвестиционной программы АО "Узметкомбинат".
Руководству комбината и ответственным лицам даны указания по увеличению количества таких объектов за счет реализации новых инвестиционных проектов, созданию дополнительных рабочих мест и повышению уровня занятости населения.