Шавкат Мирзиёев қиймати 60 миллион долларлик лойиҳани тантанали равишда ишга туширди
Давлатимиз раҳбари ўтган йили 18 август куни «Ўзбекистон металлургия комбинати» акциядорлик жамиятига келиб, унинг ишлаб чиқариш қуввати ва молиявий-иқтисодий ҳолатини тубдан яхшилаш чора-тадбирларини белгилаб берган эди. Бугун улар босқичма-босқич амалга оширилиб, кутилган натижаларни бермоқда.
2018 йил 29 август куни комбинатдаги кўплаб инвестиция лойиҳаларидан бири —ферроқотишмалар ишлаб чиқариш цехини ишга тушириш маросими бўлди. Тадбирда корхона ишчилари, соҳа мутасаддилари, хорижлик инвесторлар иштирок этди.
Президент Шавкат Мирзиёев лойиҳа қиймати 60 миллион доллар бўлган, замонавий, энергия тежовчи ва илғор технологиялар билан жиҳозланган янги ферроқотишмалар цехини тантанали равишда ишга туширди. Бу ҳақда Президентнинг матбуот хизмати хабар бермоқда.
Ушбу янги цех Жанубий Кореянинг «Posco Daewoo» компанияси иштирокида қурилган бўлиб, жами 25 минг тонна ферросилиций ва ферросиликомарганец қотишмалари ишлаб чиқаради. Бу металл маҳсулотлар тайёрлайдиган тармоқлар талабини тўлиқ қондириш билан бирга, йилига ўртача 8 минг тонна ферроқотишмани экспорт қилиш ва 12 миллион доллар миқдоридаги валюта тушумини таъминлаш, импортни қисқартириш имкониятини яратади.
Ушбу янги цехга ўқув юртларини битираётган ва замонавий технологияларни чуқур ўзлаштирган 330 нафар йигит-қиз ишга қабул қилинади.
Шавкат Мирзиёев янги цехнинг технологик жараёнини кўздан кечирди. Жанубий кореялик ҳамкорлар билан суҳбатлашди. «Ўзбекистон металлургия комбинати» акциядорлик жамиятининг инвестиция дастурига оид тақдимотлар билан танишди.
Комбинат раҳбарияти ва мутасаддиларга янги инвестиция лойиҳаларини бажариш ҳисобига бундай корхоналарни кўпайтириш, қўшимча иш ўринлари яратиб, аҳоли бандлиги даражасини ошириш бўйича кўрсатмалар берди.

Шавкат Мирзиёев торжественно ввел в строй новый цех стоимостью 60 миллионов долларов
Как мы сообщали ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 августа посетил город Бекабад.
Глава нашего государства 18 августа прошлого года побывал в акционерном обществе "Узбекский металлургический комбинат" и обозначил меры кардинального повышения его производственной мощности и улучшения финансово-экономического состояния.
29 августа 2018 года прошла церемония запуска одного из многих реализуемых здесь инвестиционных проектов - цеха по производству ферросплавов. В мероприятии приняли участие работники предприятия, ответственные лица сферы, зарубежные инвесторы.
Президент Шавкат Мирзиёев торжественно ввел в строй новый цех ферросплавов проектной стоимостью 60 миллионов долларов, оснащенный современными энергосберегающими технологиями и передовым оборудованием, сообщает пресс-служба Президента.
Новый цех построен при участии южнокорейской компании “Posco Daewoo” и способен выпускать в год 25 тысяч тонн ферросилиция и ферросиликомарганца. Это позволит не только обеспечить потребность металлургической отрасли, но экспортировать в среднем 8 тысяч тонн ферросплавов в год и обеспечить приток валюты в размере 12 миллионов долларов, а также сократить импорт.
На работу в новом цехе примут 330 юношей и девушек, глубоко освоивших современные технологии.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с технологическим процессов в новом цехе, побеседовал с южнокорейскими партнерами. Главе государства были представлены проекты в рамках инвестиционной программы АО "Узметкомбинат".
Руководству комбината и ответственным лицам даны указания по увеличению количества таких объектов за счет реализации новых инвестиционных проектов, созданию дополнительных рабочих мест и повышению уровня занятости населения.