Shavkat Mirziyoyev sholini qayta ishlash zavodi faoliyati bilan tanishdi
Davlatimiz rahbari Toshkent viloyatining Quyi Chirchiq tumanidagi «TST Sluster» klasteri tomonidan bunyod etilgan sholini qayta ishlash zavodi faoliyati bilan tanishdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
«TST Rice» nomli ushbu mas’uliyati cheklangan jamiyatda sholi yetishtirish va uni chuqur qayta ishlash bo‘yicha to‘liq sanoat zanjiri yaratilgan. O‘tgan yili 2,6 ming gektardan ortiq yerda «Lazurniy», «Iskandar», «Mustaqillik», «Nukus» navlaridan mo‘l hosil yetishtirilgan.
Aytish joizki, ilgari sholikorlar faoliyati tarqoq bo‘lgani uchun tuzuk daromad ololmasdi. Ayniqsa, sholini qayta ishlashda ko‘plab muammolarga duch kelinardi.
Prezidentning 2021-yil 2-fevraldagi «Sholi yetishtirishni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaroridan so‘ng sohada sifat o‘zgarishlari boshlandi, samaradorlik oshdi.
«TST Rice» majmuasi joylashgan maydon ham ilgari tashlandiq joy edi. 27 milliard so‘mlikdan ziyod loyiha tufayli ushbu 6 gektar hududda zamonaviy majmua barpo etildi. U xirmon maydoni, umumiy sig‘imi 15 ming tonnalik 2 ta yopiq ombor, sholini tozalash va quritish sexi hamda qayta ishlash zavodini o‘z ichiga olgan.
Sholini tozalash va quritish sexi to‘rtta liniya bilan jihozlangan. Ularning har biri yordami bir smenada 120 tonna sholini quritish mumkin. Bu yerda boshqa dukkakli mahsulotlarni tozalash va quritish ham mumkin. Yana bir e’tiborli jihati, mazkur sex ko‘mirda ishlaydi.
Sholini qayta ishlash zavodi Turkiyaning «Yashar Makina» kompaniyasi uskunalari bilan jihozlangan. Ular yordamida eng yuqori navdagi guruch mahsulotlari ishlab chiqariladi. Chunki «aqlli» uskunalar guruchni nafaqat katta-kichikligi, balki rangi bo‘yicha ham saralaydi.
Hozirgi paytda zavod bir yilda 40 ming tonna mahsulotni qayta ishlash quvvatiga ega. Istiqbolda rejalashtirilgan ikkinchi bosqich ham ishga tushirilgach, korxona quvvati ikki barobarga ortadi.
Bu yerda zamonaviy laboratoriya ham bor. Bu yerda qabul qilinayotgan sholining namligi, quritish va qayta ishlash jarayonlari, shuningdek, guruch mahsulotlarining sifat ko‘rsatkichlari doimiy nazorat qilib boriladi.
«Daladan dasturxongacha» tamoyili asosida ish yuritayotgan sholichilik klasterida joriy yilda hosildorlikni 60 sentnerdan oshirish, xorijga 100 ming AQSh dollari miqdorida guruch eksport qilish rejalashtirilgan.
«TST Rice» korxonasida 365 nafar, umuman, klasterda 8 ming 750 nafar aholi ishlamoqda.
«Mana, inson huquqlari deymiz. Eng katta huquqlardan biri — ish bilan ta’minlanish. Bizning hamma harakatlarimiz shunga qaratilgan. Odamlarni ishli qilsak, aholi jon boshiga daromadni ko‘paytirsak, sotib olish qobiliyati oshsa, boshqa hamma huquqlar o‘zi joy-joyiga tushadi. Shuning uchun Toshkent viloyatini ishsizlik minimal darajada bo‘lgan hududga aylantirmoqchimiz. Viloyatda buning uchun hamma sharoit bor», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Asosiy e’tibor eksportni ko‘paytirish, yangi bozorlarni o‘zlashtirishga qaratilmoqda. Xususan, kelgusi yili guruch eksportini 500 ming AQSh dollariga yetkazish mo‘ljallangan. Bundan tashqari, «TST Sluster» klasterining 2021-2023 yillarga mo‘ljallangan to‘rt bosqichli loyihasi doirasida 114 million dollarlik tayyor to‘qimachilik va tikuvchilik mahsulotlari eksport qilinishi ko‘zda tutilgan.
Shu yerda viloyat qishloq xo‘jaligi va to‘qimachilikni rivojlantirish bo‘yicha loyihalar taqdimoti o‘tkazildi.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью завода по переработке риса
Глава государства ознакомился с деятельностью завода по переработке риса, построенном кластером «ТСТ Сluster» в Куйичирчикском районе Ташкентской области.
Комплекс «ТСТ Rice» имеет полную производственную цепочку по выращиванию и глубокой переработке риса. В прошлом году площадь в более чем 2600 гектаров была засеяна рисом сортов «Лазурный», «Искандар», «Мустакиллик» и «Нукус».
Следует отметить, что в прошлом производители риса не могли получать приличный доход из-за своей разрозненной деятельности. Было много проблем, особенно при переработке риса.
С принятием постановления Президента Республики Узбекистан от 2 февраля 2021 года «О мерах по дальнейшему развитию выращивания риса» в отрасли начались качественные изменения, повысилась эффективность.
Территория комплекса «TCT Rice» также ранее была заброшена. Благодаря проекту на сумму более 27 миллиардов сумов на территории площадью 6 гектаров построен современный комплекс. Он включает в себя гумно, 2 закрытых склада общей вместимостью 15 тысяч тонн, цех очистки и сушки риса и цех по переработке.
Цех очистки и сушки риса оборудован четырьмя линиями. С помощью каждого из них можно сушить 120 тонн риса за смену. Здесь также можно чистить и сушить другие зернобобовые. Еще один примечательный аспект - этот цех работает на угле.
Завод по переработке риса оснащен оборудованием турецкой компании «Yashar Makina». Оно используется при производстве рисовой продукции высшего сорта. «Умная» техника сортирует рис не только по размеру, но и по цвету.
В настоящее время завод имеет мощность переработки 40 тысяч тонн в год. После запуска второй очереди мощности завода увеличатся вдвое.
Здесь также есть современная лаборатория. Постоянно контролируется влажность принимаемого заводом риса, процессы сушки и обработки, а также показатели качества рисовой продукции.
В этом году рисовый кластер, работающий по принципу «от поля к столу», планирует увеличить урожайность до 60 центнеров с гектара и экспортировать рис на сумму не менее 100 тысяч долларов США.
В «TCT Rice» трудятся 365 человек, а во всем кластере работает 8750 человек.
- Вот мы говорим о правах человека. Одно из важнейших прав - право на труд. Все наши усилия направлены на это. Если мы обеспечим занятость людей, если мы увеличим доход на душу населения, если повысится покупательная способность, все остальные права встанут на свои места. Поэтому мы хотим превратить Ташкентскую область в регион с минимальной безработицей. Для этого в регионе есть все условия, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Главное внимание уделяется увеличению экспорта, освоению новых рынков. В частности, в следующем году намечено довести экспорт риса до 500 тысяч долларов США. Кроме того, в рамках четырехэтапного проекта кластера «ТСТ Сluster» на 2021-2023 годы планируется экспортировать готовую текстильную и швейную продукцию на 114 миллиона долларов.