«Milliy bank» AJ 3DS2 to‘lov tizimlari uchun yangi xavfsizlik protokoliga o‘tdi
«O‘zbekiston Respublikasi tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki» aksiyadorlik jamiyati mamlakatimizda birinchilardan bo‘lib emissiya va ekvayring bo‘yicha 3DS2 to‘lov tizimlari uchun yangi xavfsizlik protokoliga o‘tdi.
Har yili «O‘zbekiston Respublikasi tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki» aksiyadorlik jamiyati yirik xalqaro banklar ish tajribasiga tayangan holda, xalqaro plastik kartalar bo‘yicha o‘z protsessing tizimini takomillashtirib kelmoqda, va shu bilan o‘z mijozlarini firibgarlar va buzg‘unchilarning karta ma’lumotlariga ruxsatsiz kirishdan himoya qilmoqda va yordam bermoqda. Xavfsiz to‘lovlarning muhim bosqichi 3D Secure 2.0 yangi xavfsizlik protokoli hisoblanadi.
3D Secure xavfsizlik protokolining birinchi versiyasi iste’molchilarning onlayn to‘lovlarga bo‘lgan ishonchini oshirish uchun ishlab chiqilgan bo‘lib, bu elektron tijoratning o‘sishiga turtki bo‘ldi. Firibgarlardan himoyalanish maqsadida 3D Secure onlayn-to‘lovlar uchun autentifikatsiyaning yana bir qadamini qo‘shdi. Bu savdo shoxobchalari va banklarga to‘lovni aynan karta egasi amalga oshirayotganiga ishonch hosil qilishi imkonini beradi.
Garchi to‘lov sanoati autentifikatsiyaning bu usulini yaxshi qabul qilgan bo‘lsada, bozorning hozirgi va kelajakdagi talablariga javob beradigan yangi protokol zarurligini tan oldi. To‘lovni yakunlash uchun zarur bo‘lgan autentifikatsiyaning qo‘shimcha qadam 3D Secure 1.0 dan foydalanishdagi kamchiliklardan biriga aylandi. Chunki u buyurtma berish jarayonining murakkabligini oshirdi va mijozlarning xariddan voz kechishiga olib kelishi mumkin.
Protokolning oldingi versiyasining kamchiliklarini hisobga olgan holda, to‘lov tizimlari 3D Secure 2.0. protokolining yangi takomillashtirilgan versiyasini amalga oshirishni boshladi.
Yangi versiya quyidagi afzalliklarga ega:
1. Turli xil qurilmalar va kanallarni moslashuvchan qo‘llab-quvvatlash.
Iste’molchi bilan bir necha to‘lov kanallari, shu jumladan mobil telefon brauzeri orqali to‘lovlar, ilova ichidagi to‘lovlar va raqamli hamyon to‘lovlari bo‘yicha yanada yumshoq va izchil hamkorlik qilishni ta’minlaydi.
2. Yaxshilangan foydalanuvchi tajriba.
Karta egalariga tez, sodda va qulay autentifikatsiyani taqdim etganolda, savdogarlarga autentifikatsiya va xaridlar jarayoniga yaxshiroq integratsiyalashish kiritish imkonini beradi. 3D Secure 2.0 da tezkor autentifikatsiyaning tokenlar asosida biometriya va autentifikatsiya singari usullari qo‘llaniladi.
3. Firibgarlikka qarshi va to‘siqlarni yumshatish uchun yaxshilangan ma’lumotlar almashinuvi.
Bu karta egasidaan ma’lumotlarni qo‘l bilan kiritishni talab etmasdan, emitentlarga tranzaksiyani qo‘llab quvvatlash imkonini beradi. Bu xavflar asosidagi autentifikatsiya yordamida amalga oshiriladi.
Xavflar asosidagi autentifikatsiya tranzaksiyalar davomida karta egalari haqidagi ma’lumotlarni yig‘ib, ularni Milliy bank (emitent bank)ga uzatadi. So‘ngra Access Control Servers (ACS) yig‘ilgan ma’lumotlarni karta egasining tranzaksiyalari hafidagi oldingi ma’lumotlar bilan taqqoslaydi.
Bunga to‘lovga oid ma’lumotlar, yetkazib berish manzili, kontekst ma’lumotlar - mijoz qurilmasining identifikatori yoki avvalgi tranzaksiyalar tarixi singari ma’lumotlar kiradi.
Milliy bank bu ma’lumotlarni tranzaksiya darajasini baholash yoki kerakli javobni tanlash uchun ishlatadi. Agarda firibgarlik xavfi past bo‘lsa, bank kart egasidan qo‘shimcha ma’lumotlarni so‘ramaydi va karta egasi tekshiruvdan o‘tgan, deb hisoblaydi. Agarda firibgarlik xavfi darajasi yuqori bo‘lsa, mijozdan qo‘shimcha ma’lumotlarni taqdim etish so‘raladi.

«Узнацбанк» перешел на новый протокол безопасности платежных систем 3DS2
Акционерное общество «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан»одним из первых в Узбекистане осуществил переход на новый протокол безопасности 3D Secure 2.0, как по эмиссионной части, так и по эквайрингу.
Каждый год АО «Узнацбанк», опираясь на опыт работы крупных международных банков, совершенствует свою процессинговую систему по международным пластиковым картам, тем самым помогая и защищая своих клиентов от несанкционированного доступа мошенников и злоумышленников к карточным данным. Важным этапом для безопасных платежей является новый протокол безопасности 3DSecure 2.0.
Первая версия протокола безопасности 3D Secure была разработана для повышения доверия потребителей к онлайн-платежам, что поспособствовало росту электронной коммерции. Чтобы защититься от мошеннических операций, 3D Secure добавляет ещё один шаг аутентификации для онлайн-платежей, позволяющий торговым точкам и банкам дополнительно убедиться, что платеж совершает именно держатель карты.
Хотя платежная индустрия довольно хорошо приняла этот метод аутентификации, признаваласьнеобходимость создания нового протокола с учетом текущих и будущих требований рынка. Таким образом, дополнительный шаг аутентификации, необходимый для завершения платежа, стал одним из недостатков использования 3D Secure 1.0, так какувеличивал сложности процесса размещения заказа и мог привести к отказу клиентов от покупки.
Учтя недостатки прежней версии протокола, платежные системы начали внедрять новую улучшенную версию протокола3D Secure 2.0.
Преимуществами новой версии являются:
- Гибкая поддержка различных устройств и каналов.
Обеспечивает более плавное и последовательное взаимодействие с пользователем по нескольким каналам оплаты, включая оплату в браузере мобильного телефона, платежи в приложениях и платежи через цифровой кошелек. - Улучшенный пользовательский опыт.
Обеспечивает продавцамвозможность лучше интегрировать процесс аутентификации в процесс покупок, предоставляя держателям карт быструю, простую и удобную аутентификацию при высоком уровне безопасности. В 3D Secure 2.0 используются методы динамической аутентификации, такие как биометрия и аутентификация на основе токенов. - Улучшенный обмен данными для борьбы с мошенничеством и снижения препятствий, аутентификации на основе рисков и беспрепятственная аутентификация.
Улучшенный обмен данными для борьбы с мошенничеством и снижения препятствий позволяет эмитентам одобрить транзакцию, не требуя ручного ввода данных от владельца карты. Это достигается с помощью так называемой аутентификации на основе рисков.
Аутентификации на основе рисков работает, собирая набор данных о держателях карт во время транзакции и передавая их Узнацбанку (банку-эмитенту) и его AccessControlServers (ACS), который затем сравнивает собранные данные с предыдущими (историческими) данными о транзакциях держателя карты для вывода значения риска мошенничества, соответствующего новой транзакции.Сюда входят данные, относящиеся к оплате, такие как адрес доставки, а также контекстные данные - идентификатор устройства клиента или история предыдущих транзакций.
Узнацбанк может использовать эту информацию для оценки уровня риска транзакции и выбора подходящего ответа. Если значение риска мошенничества достаточно низко, то банкне будет запрашивать дополнительную проверку у держателя карты и будет считать, что владелец карты прошел проверку подлинности. В случае, когда значение риска мошенничества выше предварительно определенного порога, то клиента просят предоставить дополнительные данные для проверки подлинности платежа.