«Миллий банк» АЖ 3DS2 тўлов тизимлари учун янги хавфсизлик протоколига ўтди
«Ўзбекистон Республикаси ташқи иқтисодий фаолият миллий банки» акциядорлик жамияти мамлакатимизда биринчилардан бўлиб эмиссия ва эквайринг бўйича 3DS2 тўлов тизимлари учун янги хавфсизлик протоколига ўтди.
Ҳар йили «Ўзбекистон Республикаси ташқи иқтисодий фаолият миллий банки» акциядорлик жамияти йирик халқаро банклар иш тажрибасига таянган ҳолда, халқаро пластик карталар бўйича ўз процессинг тизимини такомиллаштириб келмоқда, ва шу билан ўз мижозларини фирибгарлар ва бузғунчиларнинг карта маълумотларига рухсатсиз киришдан ҳимоя қилмоқда ва ёрдам бермоқда. Хавфсиз тўловларнинг муҳим босқичи 3D Secure 2.0 янги хавфсизлик протоколи ҳисобланади.
3D Secure хавфсизлик протоколининг биринчи версияси истеъмолчиларнинг онлайн тўловларга бўлган ишончини ошириш учун ишлаб чиқилган бўлиб, бу электрон тижоратнинг ўсишига туртки бўлди. Фирибгарлардан ҳимояланиш мақсадида 3D Secure онлайн-тўловлар учун аутентификациянинг яна бир қадамини қўшди. Бу савдо шохобчалари ва банкларга тўловни айнан карта эгаси амалга ошираётганига ишонч ҳосил қилиши имконини беради.
Гарчи тўлов саноати аутентификациянинг бу усулини яхши қабул қилган бўлсада, бозорнинг ҳозирги ва келажакдаги талабларига жавоб берадиган янги протокол зарурлигини тан олди. Тўловни якунлаш учун зарур бўлган аутентификациянинг қўшимча қадам 3D Secure 1.0 дан фойдаланишдаги камчиликлардан бирига айланди. Чунки у буюртма бериш жараёнининг мураккаблигини оширди ва мижозларнинг хариддан воз кечишига олиб келиши мумкин.
Протоколнинг олдинги версиясининг камчиликларини ҳисобга олган ҳолда, тўлов тизимлари 3D Secure 2.0. протоколининг янги такомиллаштирилган версиясини амалга оширишни бошлади.
Янги версия қуйидаги афзалликларга эга:
1. Турли хил қурилмалар ва каналларни мослашувчан қўллаб-қувватлаш.
Истеъмолчи билан бир неча тўлов каналлари, шу жумладан мобиль телефон браузери орқали тўловлар, илова ичидаги тўловлар ва рақамли ҳамён тўловлари бўйича янада юмшоқ ва изчил ҳамкорлик қилишни таъминлайди.
2. Яхшиланган фойдаланувчи тажриба.
Карта эгаларига тез, содда ва қулай аутентификацияни тақдим этганолда, савдогарларга аутентификация ва харидлар жараёнига яхшироқ интеграциялашиш киритиш имконини беради. 3D Secure 2.0 да тезкор аутентификациянинг токенлар асосида биометрия ва аутентификация сингари усуллари қўлланилади.
3. Фирибгарликка қарши ва тўсиқларни юмшатиш учун яхшиланган маълумотлар алмашинуви.
Бу карта эгасидаан маълумотларни қўл билан киритишни талаб этмасдан, эмитентларга транзакцияни қўллаб қувватлаш имконини беради. Бу хавфлар асосидаги аутентификация ёрдамида амалга оширилади.
Хавфлар асосидаги аутентификация транзакциялар давомида карта эгалари ҳақидаги маълумотларни йиғиб, уларни Миллий банк (эмитент банк)га узатади. Сўнгра Access Control Servers (ACS) йиғилган маълумотларни карта эгасининг транзакциялари ҳафидаги олдинги маълумотлар билан таққослайди.
Бунга тўловга оид маълумотлар, етказиб бериш манзили, контекст маълумотлар - мижоз қурилмасининг идентификатори ёки аввалги транзакциялар тарихи сингари маълумотлар киради.
Миллий банк бу маълумотларни транзакция даражасини баҳолаш ёки керакли жавобни танлаш учун ишлатади. Агарда фирибгарлик хавфи паст бўлса, банк карт эгасидан қўшимча маълумотларни сўрамайди ва карта эгаси текширувдан ўтган, деб ҳисоблайди. Агарда фирибгарлик хавфи даражаси юқори бўлса, мижоздан қўшимча маълумотларни тақдим этиш сўралади.

«Узнацбанк» перешел на новый протокол безопасности платежных систем 3DS2
Акционерное общество «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан»одним из первых в Узбекистане осуществил переход на новый протокол безопасности 3D Secure 2.0, как по эмиссионной части, так и по эквайрингу.
Каждый год АО «Узнацбанк», опираясь на опыт работы крупных международных банков, совершенствует свою процессинговую систему по международным пластиковым картам, тем самым помогая и защищая своих клиентов от несанкционированного доступа мошенников и злоумышленников к карточным данным. Важным этапом для безопасных платежей является новый протокол безопасности 3DSecure 2.0.
Первая версия протокола безопасности 3D Secure была разработана для повышения доверия потребителей к онлайн-платежам, что поспособствовало росту электронной коммерции. Чтобы защититься от мошеннических операций, 3D Secure добавляет ещё один шаг аутентификации для онлайн-платежей, позволяющий торговым точкам и банкам дополнительно убедиться, что платеж совершает именно держатель карты.
Хотя платежная индустрия довольно хорошо приняла этот метод аутентификации, признаваласьнеобходимость создания нового протокола с учетом текущих и будущих требований рынка. Таким образом, дополнительный шаг аутентификации, необходимый для завершения платежа, стал одним из недостатков использования 3D Secure 1.0, так какувеличивал сложности процесса размещения заказа и мог привести к отказу клиентов от покупки.
Учтя недостатки прежней версии протокола, платежные системы начали внедрять новую улучшенную версию протокола3D Secure 2.0.
Преимуществами новой версии являются:
1. Гибкая поддержка различных устройств и каналов.
Обеспечивает более плавное и последовательное взаимодействие с пользователем по нескольким каналам оплаты, включая оплату в браузере мобильного телефона, платежи в приложениях и платежи через цифровой кошелек.
2. Улучшенный пользовательский опыт.
Обеспечивает продавцамвозможность лучше интегрировать процесс аутентификации в процесс покупок, предоставляя держателям карт быструю, простую и удобную аутентификацию при высоком уровне безопасности. В 3D Secure 2.0 используются методы динамической аутентификации, такие как биометрия и аутентификация на основе токенов.
3. Улучшенный обмен данными для борьбы с мошенничеством и снижения препятствий, аутентификации на основе рисков и беспрепятственная аутентификация.
Улучшенный обмен данными для борьбы с мошенничеством и снижения препятствий позволяет эмитентам одобрить транзакцию, не требуя ручного ввода данных от владельца карты. Это достигается с помощью так называемой аутентификации на основе рисков.
Аутентификации на основе рисков работает, собирая набор данных о держателях карт во время транзакции и передавая их Узнацбанку (банку-эмитенту) и его AccessControlServers (ACS), который затем сравнивает собранные данные с предыдущими (историческими) данными о транзакциях держателя карты для вывода значения риска мошенничества, соответствующего новой транзакции.Сюда входят данные, относящиеся к оплате, такие как адрес доставки, а также контекстные данные - идентификатор устройства клиента или история предыдущих транзакций.
Узнацбанк может использовать эту информацию для оценки уровня риска транзакции и выбора подходящего ответа. Если значение риска мошенничества достаточно низко, то банкне будет запрашивать дополнительную проверку у держателя карты и будет считать, что владелец карты прошел проверку подлинности. В случае, когда значение риска мошенничества выше предварительно определенного порога, то клиента просят предоставить дополнительные данные для проверки подлинности платежа.