2018-yil uchun zakot, fitr va fidya miqdori ma’lum qilindi
O‘zbekiston musulmonlari idorasi Fatvo hay’ati milodiy 2018-yil (hijriy 1439-yil) uchun zakot nisobi 1 gramm tilloning bugungi kunda bozorlardagi o‘rtacha narxi 188 235 (bir yuz sakson sakkiz ming ikki yuz o‘ttiz besh) so‘m atrofida ekanini e’tiborga olib, 85 gramm tillo hisobidan zakot nisobi 16 000 000 (o‘n olti million) so‘m ekani va mazkur summaning qirqdan bir (1/40) hissasi, ya’ni 400 000 (to‘rt yuz ming) so‘m miqdorda zakot chiqarishni ma’qulladi.
Bu yilgi fitr sadaqasining miqdori viloyat, shahar va tumanlarimizning bozorlaridagi 2 kilogramm bug‘doy narxidan kelib chiqqan holda belgilandi. Masalan, 2018 yilda Toshkent shahar bozorlarida 1 kilogramm bug‘doyning narxi o‘rtacha 2500 (ikki yarim ming) so‘m bo‘lsa, demak, 2 kilogramm bug‘doy narxi 5000 (besh ming) so‘m bo‘ladi.
Bu yilgi fidya miqdori doimiy uzr bilan ro‘za tutolmaydigan kishilar uchun bir och odamning bir kunlik oziq-ovqati barobarida bo‘lib, o‘rtacha 12 000 (o‘n ikki ming) so‘m deb belgilandi. Bu haqda O‘zbekiston musulmonlari idorasi matbuot xizmati xabar berdi.

Объявлены размеры закята, фидия и фитр-садака на 2018 год
Отдел фетвы Управления мусульман Узбекистана объявил сумму закята, фидия и фитр-садака на текущий 2018 (1439 год по хиджре) год. Принимая во внимание сегодняшнюю среднюю цену на 1 грамм золота в республике, которая равна около 188 235 сумам, установлена сумма нисаб закята в размере 85 грамм золота. Данный вес благородного металла соответсвует примерно 16 000 000 сумов. Исходя из этого благотворительная сумма будет составлять 400 000 сум (1/40 часть стоимости).
Сумма фитр-садака определена с учетом средней цены за пшеницу на рынках страны, которая составляет в среднем 2500 сумов за килограмм, и установлена в размере 5 тысячи сумов за два килограмма пшеницы.
Сумма фидия, то есть милостыни, выплачиваемой за дни поста, пропущенные в священный месяц Рамадан равна однодневному питанию для неимеющих и установлена в размере 12 тысяч сумов. Об этом сообщила пресс-служба Управления мусульман Узбекистана.