Milliy matbuot markazida Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tez tibbiy yordam xizmatini takomillashtirish chora-tadbirlariga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Anjumanda aytilishicha, tez tibbiy yordam xizmatining maxsus sanitar avtotransport parki qariyb 1500 ta yangi avtomashinalarni harid qilish evaziga batamom yangilanib, ularning umumiy soni 2400 ga yetkazildi. Natijada tizimning maxsus avtotransportga bo‘lgan talabi mamlakatimiz tarixida birinchi marta to‘liq hajmda qoplandi. Yangi harid qilingan 231 ta zamonaviy reanimobil 4,1 million AQSh dollari miqdoridagi zarur asbob-uskunalar bilan to‘liq jihozlandi. Keyingi bosqichda yana 1200 ta tez tibbiy yordam mashinasini to‘liq va 712 ta avtomobilni qo‘shimcha jihozlash rejalashtirilgan.
Tez tibbiy yordam xizmatini avtotransport bilan to‘liq ta’minlanishi brigadalarning chaqiriqlarga kechikishi holatlarini keskin kamaytirdi. Kechikish holatlarini yanada kamaytirish maqsadida mavjud 2400 dan ortiq brigadadan 1513 tasi uzoq hududlarda joylashgan aholi punktlariga yaqinlashtirildi. Tez tibbiy yordam xizmatini dori vositalari va tibbiyot buyumlari bilan ta’minlash jarayonini markazlashtirish natijasida bir chaqiriqning dori vositalari bo‘yicha qiymatini har yili kamida ikki barobar oshirib borishga erishildi va joriy yilda ushbu ko‘rsatkich 5800 so‘mni tashkil qilmoqda.
Anjumanda ta’kidlanishicha, Shoshilinch tibbiy yordam tizimi sog‘liqni saqlash sohasidagi eng yirik va kuchli ijtimoiy ahamiyatga ega tuzilma hisoblanadi. Birgina o‘tgan yilda ushbu tizim muassasalariga jami 13 milliondan ziyod bemorlar murojaat qilgan bo‘lib, shulardan 9,8 million nafarga yaqini «103» xizmati bo‘yicha va 3,3 millionga yaqini statsionar tuzilmalarga murojaat qilishgan. 2019 yilning o‘tgan besh oyi mobaynida esa umumiy murojaatlar soni 4 millionda ziyodni tashkil etib, 1,2 milliondan ortiq bemorga statsionar muassasalarda yordam ko‘rsatilgan.
Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi, uning filiallari va subfiliallarida yiliga 300 mingdan ortiq bemorga statsionar sharoitda murakkab xirurgik amaliyotlar o‘tkazilmoqda.

За пять месяцев 2019 года в «скорую помощь» поступило более 4 млн. обращений
Министерством здравоохранения в Национальном пресс-центре организована пресс-конференция, посвященная совершенствованию службы скорой медицинской помощи.
На конференции сообщалось, что автопарк специализированных автомобилей службы обновлен за счет приобретения около 1500 новых автомобилей с комплектом необходимого оборудования, их общее количество достигло 2400. В результате, впервые за историю нашей страны требование системы на специальный автотранспорт полностью покрыто. Приобретенные на сумму более 4,1 миллиона долларов США новое 231 реанимобиль полностью оснащено необходимым оборудованием. Следующим этапом запланировано полное оснащение более 1200, дооснащение еще 712 единиц специализированного автотранспорта.
Подчеркивается, что полное обеспечение службы автотранспортом резко сократили количество опозданий бригад скорой медицинской помощи на вызов. С этой целью, а также для интеграции с первичным звеном здравоохранения, 1513 из более 2400 бригад были размещены в отдаленных и труднодоступных населенных пунктах. В результате централизации закупа и распределения лекарств и изделий медицинского назначения, удалось добиться повышения финансирования одного вызова бригады СМП в более чем 2 раза и в нынешнем году этот показатель достиг 5800 сум. Создание Фонда развития скорой медицинской помощи послужило решению насущных вопросов и развитию сферы.
Как было отмечено на мероприятии, система экстренной медицинской помощи считается самой крупной и имеющей сильное социальное значение структурой. Только в прошлом году в учреждения данной системы поступило более 13 млн обращений, из них более 9,8 млн вызовов поступило в скорую медицинскую помощь по телефону «103» и около 3,3 млн — в стационарные учреждения. За 5 месяцев 2019 года обслужено более 4 млн вызовов в СМП и 1,2 млн обращений поступило в стационарные учреждения.
В РНЦЭМП, его филиалах и субфилиалах ежегодно выполняется более 300 тысяч экстренных высокотехнологичных оперативных вмешательств, кроме того, более 268 тысяч операций проводятся амбулаторно.