2019 йилнинг беш ойида тез тиббий ёрдамга 4 млн.дан ортиқ мурожаат бўлган
Миллий матбуот марказида Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан тез тиббий ёрдам хизматини такомиллаштириш чора-тадбирларига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Анжуманда айтилишича, тез тиббий ёрдам хизматининг махсус санитар автотранспорт парки қарийб 1500 та янги автомашиналарни ҳарид қилиш эвазига батамом янгиланиб, уларнинг умумий сони 2400 га етказилди. Натижада тизимнинг махсус автотранспортга бўлган талаби мамлакатимиз тарихида биринчи марта тўлиқ ҳажмда қопланди. Янги ҳарид қилинган 231 та замонавий реанимобил 4,1 миллион АҚШ доллари миқдоридаги зарур асбоб-ускуналар билан тўлиқ жиҳозланди. Кейинги босқичда яна 1200 та тез тиббий ёрдам машинасини тўлиқ ва 712 та автомобилни қўшимча жиҳозлаш режалаштирилган.
Тез тиббий ёрдам хизматини автотранспорт билан тўлиқ таъминланиши бригадаларнинг чақириқларга кечикиши ҳолатларини кескин камайтирди. Кечикиш ҳолатларини янада камайтириш мақсадида мавжуд 2400 дан ортиқ бригададан 1513 таси узоқ ҳудудларда жойлашган аҳоли пунктларига яқинлаштирилди. Тез тиббий ёрдам хизматини дори воситалари ва тиббиёт буюмлари билан таъминлаш жараёнини марказлаштириш натижасида бир чақириқнинг дори воситалари бўйича қийматини ҳар йили камида икки баробар ошириб боришга эришилди ва жорий йилда ушбу кўрсаткич 5800 сўмни ташкил қилмоқда.
Анжуманда таъкидланишича, Шошилинч тиббий ёрдам тизими соғлиқни сақлаш соҳасидаги энг йирик ва кучли ижтимоий аҳамиятга эга тузилма ҳисобланади. Биргина ўтган йилда ушбу тизим муассасаларига жами 13 миллиондан зиёд беморлар мурожаат қилган бўлиб, шулардан 9,8 миллион нафарга яқини «103» хизмати бўйича ва 3,3 миллионга яқини стационар тузилмаларга мурожаат қилишган. 2019 йилнинг ўтган беш ойи мобайнида эса умумий мурожаатлар сони 4 миллионда зиёдни ташкил этиб, 1,2 миллиондан ортиқ беморга стационар муассасаларда ёрдам кўрсатилган.
Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази, унинг филиаллари ва субфилиалларида йилига 300 мингдан ортиқ беморга стационар шароитда мураккаб хирургик амалиётлар ўтказилмоқда.

За пять месяцев 2019 года в «скорую помощь» поступило более 4 млн. обращений
Министерством здравоохранения в Национальном пресс-центре организована пресс-конференция, посвященная совершенствованию службы скорой медицинской помощи.
На конференции сообщалось, что автопарк специализированных автомобилей службы обновлен за счет приобретения около 1500 новых автомобилей с комплектом необходимого оборудования, их общее количество достигло 2400. В результате, впервые за историю нашей страны требование системы на специальный автотранспорт полностью покрыто. Приобретенные на сумму более 4,1 миллиона долларов США новое 231 реанимобиль полностью оснащено необходимым оборудованием. Следующим этапом запланировано полное оснащение более 1200, дооснащение еще 712 единиц специализированного автотранспорта.
Подчеркивается, что полное обеспечение службы автотранспортом резко сократили количество опозданий бригад скорой медицинской помощи на вызов. С этой целью, а также для интеграции с первичным звеном здравоохранения, 1513 из более 2400 бригад были размещены в отдаленных и труднодоступных населенных пунктах. В результате централизации закупа и распределения лекарств и изделий медицинского назначения, удалось добиться повышения финансирования одного вызова бригады СМП в более чем 2 раза и в нынешнем году этот показатель достиг 5800 сум. Создание Фонда развития скорой медицинской помощи послужило решению насущных вопросов и развитию сферы.
Как было отмечено на мероприятии, система экстренной медицинской помощи считается самой крупной и имеющей сильное социальное значение структурой. Только в прошлом году в учреждения данной системы поступило более 13 млн обращений, из них более 9,8 млн вызовов поступило в скорую медицинскую помощь по телефону «103» и около 3,3 млн — в стационарные учреждения. За 5 месяцев 2019 года обслужено более 4 млн вызовов в СМП и 1,2 млн обращений поступило в стационарные учреждения.
В РНЦЭМП, его филиалах и субфилиалах ежегодно выполняется более 300 тысяч экстренных высокотехнологичных оперативных вмешательств, кроме того, более 268 тысяч операций проводятся амбулаторно.