Chiqindixonalar davlat tasarrufiga berilgach, ularga e’tibor, munosabat va boshqaruv ham tubdan o‘zgardi desa bo‘ladi. Egasiz va qarovsiz, o‘z holiga tashlab qo‘yilgan, ko‘z o‘ngimizdagi salbiy manzaradagi chiqindixonalar endi tartibga kiryapti.
Prezidentning 2023 yil 31 maydagi 171-son Qaroriga asosan “Chiqindi poligonlarini boshqarish direksiyasi” davlat muassasasi tashkil etilib, chiqindi poligonlari boshqaruvini tizimlashtirish, modernizatsiya qilish hamda optimallashtirish vazifasi yuklatilgan edi.
Hozir chiqindixonalarda atmosferaga chiqarilayotgan tashlanmalarni monitoring qilish, yong‘in xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha suv havzasi, sanitar burchaklar, qorovulxona, hojatxona hamda suv quduqlari, dizbarer qurilmasi barpo etilib, uzluksiz elektr va ichimlik suvi ta’minotiga e’tibor qaratilyapti.
Jumladan, Ekologiya vazirligi Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi huzuridagi Chiqindi poligonlarini boshqarish direksiyasi tomonidan poligonlardagi 300 ga yaqin maxsus texnikalarga zamonaviy GPS nazorat tizimi o‘rnatilgan. Davlat budjeti mablag‘lari hisobidan qo‘shimcha 78 ta maxsus texnika xarid qilinib, hududlarga tarqatilgan.
Hozirda jami 184 ta maishiy chiqindi poligonidan 39 tasi tartibga keltirilib, o‘rtacha 70-80 sm tuproq qatlami bilan yopildi, aholi salomatligi, atrof-muhit va ekologiyaga salbiy ta’siriga chek qo‘yilib, yerlar tabiatga qaytarildi.
Joriy yilning birinchi choragida Toshkent, Namangan, Andijon, Buxoro, Sirdaryo, Samarqand, Farg‘ona va Qashqadaryo viloyatlarining jami 14 ta tumanda joylashgan qattiq maishiy chiqindi poligonlarida surish, zichlash, tekislash ishlari amalga oshirildi. Qolaversa, manzilli dastur asosida 37 ta chiqindi poligoni avtotarozi va kuzatuv kameralari bilan jihozlanmoqda.
Shuningdek, 2025 yil davomida 18 ta chiqindi poligonini rekultivatsiya qilib, tuproq qatlami bilan yopish maqsad qilingan.
“Yashil makon” umummilliy dasturi doirasida respublika bo‘yicha 2024 yilda 123 ta chiqindi poligoni atrofida 461,0 ming tup hamda 2025 yil bahor mavsumida 130 ta chiqindi poligoni atrofida 367,7 ming tup terak, tut, qayrag‘och, saksovul, tol va boshqa turdagi daraxt ko‘chatlari ekilib, “yashil belbog‘”lar tashkil etildi.
Kelgusida 970 gektar yer maydonini rekultivatsiya qilib, tabiatga qaytarish, yiliga 58,5 mln tonna gaz sizib chiqishi hamda yong‘in xavfini oldini olish, sizot suvlarining atmosfera havosiga salbiy ta’sirini o‘rtacha 78 foizga kamaytirish, 116 ta shahar va tumanlarda sohadagi holatni to‘liq yaxshilashga erishish rejalashtirilgan.

В Узбекистане более 80 гектаров земли, занятых мусорными полигонами, возвращены природе. Об этом сообщило Министерство экологии.
Согласно постановлению президента №171 от 31 мая 2023 года была создана государственная организация — Дирекция по управлению мусорными полигонами. Ей было поручено систематизировать, модернизировать и оптимизировать управление полигонами.
В настоящее время на свалках проводятся работы по мониторингу выбросов в атмосферу, обеспечению противопожарной безопасности. Строятся водоёмы, санитарные зоны, помещения охраны, туалеты, водяные скважины, дезбарьеры. Обеспечивается стабильное снабжение электроэнергией и питьевой водой.
В частности, Агентством по управлению отходами и развитию циркулярной экономики при Министерстве экологии, через Дирекцию по управлению полигонами, на почти 300 единиц спецтехники, работающей на полигонах, установлены современные GPS-системы. За счёт государственного бюджета было приобретено дополнительно 78 единиц спецтехники, распределённых по регионам.
Согласно указу от 4 января 2024 года были рекультивированы 27 бытовых полигонов общей площадью более 81 гектара, а также дополнительно 12 полигонов. Все они были покрыты слоем почвы.
На сегодняшний день из 184 бытовых полигонов 39 приведены в порядок и покрыты в среднем 70–80 см слоем почвы, что позволило минимизировать негативное влияние на здоровье населения, окружающую среду и экологию, и вернуть земли природе.
В первом квартале текущего года на мусорных полигонах, расположенных в 14 районах Ташкентской, Наманганской, Андижанской, Бухарской, Сырдарьинской, Самаркандской, Ферганской и Кашкадарьинской областей, проведены работы по перемещению, уплотнению и выравниванию отходов. Кроме того, в рамках целевой программы 37 полигонов оснащаются автовесами и камерами наблюдения.
Также в 2025 году планируется рекультивировать и покрыть слоем почвы 18 мусорных полигонов.
В рамках общенационального проекта «Яшил макон» в 2024 году по всей республике вокруг 123 мусорных полигонов было высажено 461,0 тыс. саженцев деревьев, среди которых тополь, шелковица, вяз, саксаул, ива и др. Весной 2025 года вокруг 130 полигонов было высажено 367,7 тыс. деревьев, образовавшие «зелёные пояса».
В перспективе планируется рекультивировать 970 гектаров земель, вернуть их природе, предотвратить утечку 58,5 млн тонн газа в год и снизить риск возгораний, а также сократить негативное влияние грунтовых вод на атмосферу в среднем на 78%, улучшив ситуацию в сфере обращения с отходами в 116 городах и районах.