Чиқиндихоналар давлат тасарруфига берилгач, уларга эътибор, муносабат ва бошқарув ҳам тубдан ўзгарди деса бўлади. Эгасиз ва қаровсиз, ўз ҳолига ташлаб қўйилган, кўз ўнгимиздаги салбий манзарадаги чиқиндихоналар энди тартибга киряпти.
Президентнинг 2023 йил 31 майдаги 171-сон Қарорига асосан “Чиқинди полигонларини бошқариш дирекцияси” давлат муассасаси ташкил этилиб, чиқинди полигонлари бошқарувини тизимлаштириш, модернизатсия қилиш ҳамда оптималлаштириш вазифаси юклатилган эди.
Ҳозир чиқиндихоналарда атмосферага чиқарилаётган ташланмаларни мониторинг қилиш, ёнғин хавфсизлигини таъминлаш бўйича сув ҳавзаси, санитар бурчаклар, қоровулхона, ҳожатхона ҳамда сув қудуқлари, дизбарер қурилмаси барпо этилиб, узлуксиз электр ва ичимлик суви таъминотига эътибор қаратиляпти.
Жумладан, Экология вазирлиги Чиқиндиларни бошқариш ва циркуляр иқтисодиётни ривожлантириш агентлиги ҳузуридаги Чиқинди полигонларини бошқариш дирекцияси томонидан полигонлардаги 300 га яқин махсус техникаларга замонавий ГПС назорат тизими ўрнатилган. Давлат буджети маблағлари ҳисобидан қўшимча 78 та махсус техника харид қилиниб, ҳудудларга тарқатилган.
Ҳозирда жами 184 та маиший чиқинди полигонидан 39 таси тартибга келтирилиб, ўртача 70-80 см тупроқ қатлами билан ёпилди, аҳоли саломатлиги, атроф-муҳит ва экологияга салбий таъсирига чек қўйилиб, ерлар табиатга қайтарилди.
Жорий йилнинг биринчи чорагида Тошкент, Наманган, Андижон, Бухоро, Сирдарё, Самарқанд, Фарғона ва Қашқадарё вилоятларининг жами 14 та туманда жойлашган қаттиқ маиший чиқинди полигонларида суриш, зичлаш, текислаш ишлари амалга оширилди. Қолаверса, манзилли дастур асосида 37 та чиқинди полигони автотарози ва кузатув камералари билан жиҳозланмоқда.
Шунингдек, 2025 йил давомида 18 та чиқинди полигонини рекултиватсия қилиб, тупроқ қатлами билан ёпиш мақсад қилинган.
“Яшил макон” умуммиллий дастури доирасида республика бўйича 2024 йилда 123 та чиқинди полигони атрофида 461,0 минг туп ҳамда 2025 йил баҳор мавсумида 130 та чиқинди полигони атрофида 367,7 минг туп терак, тут, қайрағоч, саксовул, тол ва бошқа турдаги дарахт кўчатлари экилиб, “яшил белбоғ”лар ташкил этилди.
Келгусида 970 гектар ер майдонини рекултиватсия қилиб, табиатга қайтариш, йилига 58,5 млн тонна газ сизиб чиқиши ҳамда ёнғин хавфини олдини олиш, сизот сувларининг атмосфера ҳавосига салбий таъсирини ўртача 78 фоизга камайтириш, 116 та шаҳар ва туманларда соҳадаги ҳолатни тўлиқ яхшилашга эришиш режалаштирилган.

В Узбекистане более 80 гектаров земли, занятых мусорными полигонами, возвращены природе. Об этом сообщило Министерство экологии.
Согласно постановлению президента №171 от 31 мая 2023 года была создана государственная организация — Дирекция по управлению мусорными полигонами. Ей было поручено систематизировать, модернизировать и оптимизировать управление полигонами.
В настоящее время на свалках проводятся работы по мониторингу выбросов в атмосферу, обеспечению противопожарной безопасности. Строятся водоёмы, санитарные зоны, помещения охраны, туалеты, водяные скважины, дезбарьеры. Обеспечивается стабильное снабжение электроэнергией и питьевой водой.
В частности, Агентством по управлению отходами и развитию циркулярной экономики при Министерстве экологии, через Дирекцию по управлению полигонами, на почти 300 единиц спецтехники, работающей на полигонах, установлены современные GPS-системы. За счёт государственного бюджета было приобретено дополнительно 78 единиц спецтехники, распределённых по регионам.
Согласно указу от 4 января 2024 года были рекультивированы 27 бытовых полигонов общей площадью более 81 гектара, а также дополнительно 12 полигонов. Все они были покрыты слоем почвы.
На сегодняшний день из 184 бытовых полигонов 39 приведены в порядок и покрыты в среднем 70–80 см слоем почвы, что позволило минимизировать негативное влияние на здоровье населения, окружающую среду и экологию, и вернуть земли природе.
В первом квартале текущего года на мусорных полигонах, расположенных в 14 районах Ташкентской, Наманганской, Андижанской, Бухарской, Сырдарьинской, Самаркандской, Ферганской и Кашкадарьинской областей, проведены работы по перемещению, уплотнению и выравниванию отходов. Кроме того, в рамках целевой программы 37 полигонов оснащаются автовесами и камерами наблюдения.
Также в 2025 году планируется рекультивировать и покрыть слоем почвы 18 мусорных полигонов.
В рамках общенационального проекта «Яшил макон» в 2024 году по всей республике вокруг 123 мусорных полигонов было высажено 461,0 тыс. саженцев деревьев, среди которых тополь, шелковица, вяз, саксаул, ива и др. Весной 2025 года вокруг 130 полигонов было высажено 367,7 тыс. деревьев, образовавшие «зелёные пояса».
В перспективе планируется рекультивировать 970 гектаров земель, вернуть их природе, предотвратить утечку 58,5 млн тонн газа в год и снизить риск возгораний, а также сократить негативное влияние грунтовых вод на атмосферу в среднем на 78%, улучшив ситуацию в сфере обращения с отходами в 116 городах и районах.