Auksion g‘olibiga yer berish uchun hokim qarori talab etilmaydi
Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan bo‘sh turgan yer uchastkalarini berish hamda arixitektura-qurilish ishlarini amalga oshirish tartib-taomillarini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi Prezident qarori qabul qilindi. Bu haqda «Huquqiy axborot» kanali yozmoqda.
Qarorga muvofiq, 2019-yil 1-oktyabrdan:
- «YERELEKTRON» avtomatlashtirilgan axborot tizimiga yer uchastkalari bo‘yicha ma’lumotlarni kiritish «Davergeokadastr» organlari tomonidan mustaqil amalga oshiriladi;
- yer uchastkasini tanlash materiallarini kelishish va (yoki) u bo‘yicha xulosalar berish vakolatli tashkilotlar tomonidan faqat elektron shaklda amalga oshiriladi;
- yer uchastkasini tanlash materiallari yuzasidan belgilangan tashkilotlarning xulosasini olish talabi bekor qilinadi;
- yer uchastkalarining boshlang‘ich narxi tasdiqlangan minimal qiymati asosida «Davergeokadastr» organlari tomonidan ijobiy xulosa berilgandan so‘ng 5 kun ichida aniqlanadi;
- yer uchastkasi «E-IJRO AUKSION» savdo maydonchasida elektron onlayn-auksionga uchastkaning boshlang‘ich narxi aniqlangandan so‘ng qo‘shimcha qaror qabul qilinmasdan joylashtiriladi;
- Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, hokimlarning auksion g‘olibi nomiga yer uchastkasini ajratish bo‘yicha qaror qabul qilishi to‘g‘risidagi talab bekor qilinadi;
- qurilish ob’yektlarining shaharsozlik hujjatlarini majburiy ekspertiza qilish talab etilmaydi.
Auksion g‘olibi bo‘lgan shaxsning aybi bo‘lmaganda ma’muriy tartib-taomillarga rioya qilinmaganligi uchun elektron onlayn-auksion natijalari to‘g‘risidagi bayonnomani bekor qilish yoki o‘zgartirishga yo‘l qo‘yilmaydi.

Для предоставления земли победителю аукциона решение хокима не потребуется
Принято постановление Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию процедур предоставления свободных земельных участков несельскохозяйственного назначения и осуществления архитектурно-строительных работ». Об этом в своем телеграм-канале «Правовая информация» сообщило Министерство юстиции.
Согласно постановлению, с 1 октября 2019 года:
- ввод данных по земельным участкам в автоматизированную информационную систему «YERELEKTRON» осуществляется органами Госкомгеодезкадастра самостоятельно;
- согласование материалов выбора земельного участка и (или) выдача заключений по нему осуществляется уполномоченными организациями исключительно в электронной форме;
- отменяется требование получения заключения соответствующих организаций по материалам выбора земельного участка;
- стартовая стоимость земельных участков определяется в течение 5 рабочих дней после выдачи положительного заключения органов Госкомгеодезкадастра на основании утвержденной минимальной стоимости;
- земельный участок выставляется на электронный онлайн-аукцион на торговой площадке «E-IJRO AUKSION» после определения его стартовой стоимости без принятия дополнительных решений;
- отменяется требование о принятии решения председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимами областей и г. Ташкента, районов (городов) об отводе земельного участка на имя победителя аукциона;
- не требуется обязательная экспертиза градостроительной документации объектов строительства;
- не допускается отмена или изменение протокола о результатах электронного онлайн-аукциона в связи с несоблюдением административных процедур при отсутствии вины победителя аукциона.