Ko‘ksaroy qarorgohida Qirg‘iziston Prezidentining O‘zbekistonga davlat tashrifi doirasida ikki mamlakat Birinchi xonimlari Ziroat Mirziyoyeva va Oygul Japarovaning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Davlat rahbarlarining rafiqalari qardosh xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va hamjihatlik rishtalarini mustahkamlash, madaniy-gumanitar hamkorlikni yanada rivojlantirish yuzasidan fikr almashdilar.
Birinchi xonimlar Qibray tumanidagi «Imkon» reabilitatsiya markaziga ega ixtisoslashtirilgan maktabgacha ta’lim tashkilotiga ham tashrif buyurdilar. Bu yerda alohida ta’lim ehtiyojlari bo‘lgan bolalarga reabilitatsiya xizmatlari ko‘rsatiladi. Loyiha doirasidagi birinchi muassasa 2019 yilda Nukusda, keyin Qarshi va Zarafshonda ochilgan, kelajakda butun respublika bo‘ylab tashkil etish rejalashtirilgan.
Ziroat Mirziyoyeva va Oygul Japarova bolalar uchun yaratilgan sharoitlarni yuqori baholab, ushbu ezgu g‘oyani amalga oshirishda muvaffaqiyatlar tiladi.

В резиденции Куксарой в рамках государственного визита Президента Кыргызстана в Узбекистан состоялась встреча Первых леди двух стран Зироат Мирзиёевой и Айгуль Жапаровой.
Супруги глав государств обменялись мнениями об укреплении уз дружбы и взаимопонимания между нашими братскими народами, дальнейшем развитии культурно-гуманитарного сотрудничества.
Первые леди также посетили специализированную дошкольную образовательную организацию с реабилитационным центром «Имкон» в Кибрайском районе. Здесь детям с особыми образовательными потребностями предоставляются реабилитационные услуги. Первое учреждение в рамках проекта было открыто в 2019 году в Нукусе, затем в Карши и Зарафшане, а в будущем планируется открытие по всей республике.
Зироат Мирзиёева и Айгуль Жапарова высоко оценили созданные для детей условия и пожелали успехов в дальнейшей реализации этой благородной идеи.