Bosh prokuratura tuzilmasida Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimini rivojlantirish sohasida qonunchilik ustidan nazorat boshqarmasi va Bosh prokuratura huzuridagi Departamentda «Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimi resurslaridan foydalanish sohasida iqtisodiy huquqbuzarliklarga qarshi kurashish bo‘limi» tashkil etildi. Bu haqda Bosh prokuratura matbuot xizmati xabar berdi.
Bosh prokuratura boshqarma boshlig‘i lavozimiga Xolmatov Baxriddin Uktam o‘g‘li, Departament bo‘limi boshlig‘i lavozimiga Orziyev Parviz Zavqiddinovich tayinlandi.
Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimida baliqchilik tarmog‘ini jadal rivojlantirish, ichki va tashqi investitsiyalarni jalb qilish, turizm infratuzilmasini rivojlantirish, suv resurslaridan, o‘simlik va hayvonot dunyosidan oqilona foydalanish hamda muhofaza qilish hamda noqonuniy bino va inshootlarni qonuniylashtirish, atrof-muhitini yaxshilash ustidan nazorat olib borish Bosh prokuratura boshqarmasining asosiy vazifalari hisoblanadi.
Shuningdek, Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimida nazoratning samarali boshqaruvini amalga oshirish imkonini beruvchi Bosh prokuratura boshqarmasining situatsion-tahlil punktlari tashkil etildi.
Hozirda boshqarma tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 22.04.2019-yildagi «Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimining biologik resurslaridan foydalanish samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi 347-sonli qaroridan kelib chiqib, tegishli vazirlik va idoralar bilan birgalikda Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimida biologik resurslardan foydalanish, biologik xilma-xilligini saqlash, investitsiyalarni keng jalb qilish, turizmni rivojlantirish va yangi ish o‘rinlarini yaratish maqsadida kompleks chora-tadbirlar Dasturi ishlab chiqilmoqda.

В структуре Генпрокуратуры организовано новое управление
В структуре Генеральной прокуратуры организовано управление по надзору за соблюдением законодательства в сфере развития Айдар-Арнасайской системы озер. При Департаменте Генеральной прокуратуры организован отдел по борьбе с экономическими правонарушениями в области использования ресурсов системы Айдар-Арнасайских озер. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры.
Начальником управления Генеральной прокуратуры назначен Холматов Бахриддин Уктамович. На должность начальника отдела Департамента назначен Орзиев Парвиз Завкиддинович.
Основными задачами управления Генеральной прокуратуры являются надзор за интенсивным развитием рыбного хозяйства, привлечением инвестиций, развитием инфраструктуры туризма, рациональным использованием водных ресурсов, защита растительного и животного мира, а также легализация незаконных зданий и сооружений, улучшение окружающей среды в Айдар-Арнасайской системе озер.
Также, при управлении Генеральной прокуратуры в целях обеспечения эффективного контроля за Айдар-Арнасайкой системой озер были созданы ситуационно-аналитические пункты.
В настоящее время в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22.04.2019 года №347 “О мерах по дальнейшему повышению эффективности использования биологических ресурсов Айдар-Арнасайской системы озер” с причастными министерствами и ведомствами разрабатывается комплексный план-мероприятий по использованию биологических ресурсов Айдар-Арнасайской системы озер, сохранению биоразнообразия, привлечению инвестиций, развитию туризма и созданию новых рабочих мест.