Havo haroratining ko‘tarilishi xavf yuzaga keltirishi mumkin — Bosh vazir videoselektor yig‘ilishi o‘tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasida Bosh vazir Abdulla Aripov raisligida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan sel oqimlari, toshqinlar va ko‘chki hodisalari bilan bog‘liq favqulodda vaziyatlarning oldini olish bo‘yicha ustuvor vaziflar muhokamasiga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
«O‘zgidromet»ning ma’lumotiga ko‘ra, shu haftadan havo harorati kunduzi +10 darajagacha va kechalari +3 darajagacha ko‘tariladi. Hatto, tog‘ oldi va tog‘li hududlarda 2-7 daraja iliq bo‘lishi kutilmoqda.
Havo haroratining ko‘tarilishi – qor va muzlar erishini tezlatib, sel, ko‘chki va suv toshqinlari yuzaga kelishi ehtimolini yanada kuchaytiradi.
Yig‘ilishda mavjud holat hududlar kesimida chuqur tahlil qilinib, yuzaga kelishim mumkin bo‘lgan salbiy hodisalarni oldini olish va bartaraf etish yuzasidan tegishli vazirlik va idoralar hamda hokimliklar rahbarlariga topshiriqlar berildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning topshirig‘iga asosan sel oqimlari, toshqinlar va ko‘chki hodisalari bilan bog‘liq favqulodda vaziyatlarning oldini olish bo‘yicha doimiy shtab tashkil etildi.
Davlatimiz rahbarining 2022-yil 18-noyabrdagi 426-son qarorlariga asosan Toshqinga qarshi Hukumat hamda hududiy komissiyalar tuzilgan va ularning asosiy vazifasilari belgilangan.
Vazirlar Mahkamasida o‘tgan yig‘ilish bayoni bilan ushbu Komissiya a’zolari Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri hududlariga biriktirildi.

Абдулла Арипов провел совещание по предотвращению чрезвычайных ситуаций в связи с повышением температуры
В Кабинете Министров Узбекистана под председательством премьер-министра Абдуллы Арипова состоялось видеоселекторное совещание, посвященное предупреждению чрезвычайных ситуаций, связанных с селями, паводками и наводнениями, сообщила пресс-служба правительства.
По данным Узгидромета, с этой недели температура воздуха в Узбекистане повысится до +10 градусов днём и +3 градусов ночью. В предгорных и горных районах ожидается потепление на 2−7 градусов.
«Повышение температуры ускорит таяние снега и льда, что сделает более вероятными сели, оползни и наводнения», — отмечается в сообщении.
На совещании была подробно проанализирована ситуация в регионах, даны поручения руководителям профильных министерств и ведомств и хокимиятов по предупреждению и устранению возможных негативных ситуаций.
В Узбекистане постоянно действует штаб по предупреждению чрезвычайных ситуаций, связанных с наводнениями, паводками и оползнями, в ноябре 2022 года сформированы правительственная и региональные комиссии по борьбе с наводнениями.
Согласно протоколу заседания правительства, члены этой комиссии были закреплены за Каракалпакстаном, областями и Ташкентом.