Ҳаво ҳароратининг кўтарилиши хавф юзага келтириши мумкин — Бош вазир видеоселектор йиғилиши ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасида Бош вазир Абдулла Арипов раислигида юзага келиши мумкин бўлган сел оқимлари, тошқинлар ва кўчки ҳодисалари билан боғлиқ фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш бўйича устувор вазифлар муҳокамасига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
«Ўзгидромет»нинг маълумотига кўра, шу ҳафтадан ҳаво ҳарорати кундузи +10 даражагача ва кечалари +3 даражагача кўтарилади. Ҳатто, тоғ олди ва тоғли ҳудудларда 2-7 даража илиқ бўлиши кутилмоқда.
Ҳаво ҳароратининг кўтарилиши – қор ва музлар эришини тезлатиб, сел, кўчки ва сув тошқинлари юзага келиши эҳтимолини янада кучайтиради.
Йиғилишда мавжуд ҳолат ҳудудлар кесимида чуқур таҳлил қилиниб, юзага келишим мумкин бўлган салбий ҳодисаларни олдини олиш ва бартараф этиш юзасидан тегишли вазирлик ва идоралар ҳамда ҳокимликлар раҳбарларига топшириқлар берилди.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг топшириғига асосан сел оқимлари, тошқинлар ва кўчки ҳодисалари билан боғлиқ фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш бўйича доимий штаб ташкил этилди.
Давлатимиз раҳбарининг 2022 йил 18 ноябрдаги 426-сон қарорларига асосан Тошқинга қарши Ҳукумат ҳамда ҳудудий комиссиялар тузилган ва уларнинг асосий вазифасилари белгиланган.
Вазирлар Маҳкамасида ўтган йиғилиш баёни билан ушбу Комиссия аъзолари Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳудудларига бириктирилди.

Абдулла Арипов провел совещание по предотвращению чрезвычайных ситуаций в связи с повышением температуры
В Кабинете Министров Узбекистана под председательством премьер-министра Абдуллы Арипова состоялось видеоселекторное совещание, посвященное предупреждению чрезвычайных ситуаций, связанных с селями, паводками и наводнениями, сообщила пресс-служба правительства.
По данным Узгидромета, с этой недели температура воздуха в Узбекистане повысится до +10 градусов днём и +3 градусов ночью. В предгорных и горных районах ожидается потепление на 2−7 градусов.
«Повышение температуры ускорит таяние снега и льда, что сделает более вероятными сели, оползни и наводнения», — отмечается в сообщении.
На совещании была подробно проанализирована ситуация в регионах, даны поручения руководителям профильных министерств и ведомств и хокимиятов по предупреждению и устранению возможных негативных ситуаций.
В Узбекистане постоянно действует штаб по предупреждению чрезвычайных ситуаций, связанных с наводнениями, паводками и оползнями, в ноябре 2022 года сформированы правительственная и региональные комиссии по борьбе с наводнениями.
Согласно протоколу заседания правительства, члены этой комиссии были закреплены за Каракалпакстаном, областями и Ташкентом.