Bugungi va o‘tmishdagi sovuqlar: qaysi biri kuchliroq?
O‘zbekiston Respublikasida gidrometeorologik kuzatuvlar tarixida sovuq qish mavsumlari to‘g‘risidagi ma’lumot berildi.
Qayd etilishicha, meteorologik kuzatuvlar tarixida O‘zbekistonda ko‘plab sovuq qishlar bo‘lgan. Jumladan, 1968-1969 yillar qishi eng sovuq kelgan. Ushbu qish mavsumida respublikaning ko‘plab hududlarida minimal havo haroratining mutlaq rekordlari qayd etilgan edi.
O‘zbekistonning shimoliy hududlarida meteorologik kuzatuvlar tarixidagi eng past havo haroratlari 1972 va 1977 yillarda kuzatilgan bo‘lib, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Navoiy viloyatining shimolida ushbu yillarda havo harorati -33 -36 va Ustyurt platosida -38 -40 daraja sovuq kuzatilgan.
So‘nggi 50 yil ichida eng uzun va sovuq qish mavsumi 2007-2008 yillarda qayd etilgan bo‘lib, sovuq davr dekabr oxiridan fevral oyining o‘rtalariga qadar davom etgan. Respublika hududi bo‘yicha harorat minus 17-22 daraja sovuqgacha, ba’zi joylarda -24-26 sovuqgacha, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va cho‘l hududlarida -30-33 daraja sovuqgacha pasaygan.
Toshkentda 2008 yil qishida havo harorati -17,4 daraja sovuqgacha, 1974 yilning yanvar oyida -18,6 daraja sovuqgacha pasaygan. Bugungi kunda poytaxtimizda davom etayotgan anomal sovuq so‘nggi 50 yil ichida yanvar oyida kuzatilgan eng past ko‘rsatkichni taqdim etdi. Ya’ni 2023 yil 13 yanvar tongda -19,8 daraja sovuq harorat qayd etildi.
Toshkent shahrida 1969 yil qishda termometr ustuni -23,1 daraja sovuqgacha tushgan bo‘lsa, minimal havo haroratining mutlaq rekordi 1930 yil dekabr oyida -29,5 daraja sovuqni tashkil etgan.
O‘zbekistonning tabiiy iqlim sharoitlaridan kelib chiqqan holda, tekislik hududlarda barqaror qor qoplamining shakllanishiga imkon beradigan kuchli qor yog‘ishi kam uchraydi. Natijada iqlimning keskin o‘zgarishi (birdan sovib ketishi va uning ortidan isib ketishi) qor tushganda hosil bo‘ladigan qor qoplamining uzoq vaqt davomida yer yuzasidan turmasligi va bir necha kun ichida erib ketishiga olib keladi.
Biroq, 1969, 1972, 1974, 1982, 1984, 2006 va 2008 yillarda qish faslining sovuq kelishi bilan birga qor yog‘ish davomiyligining ortishi kuzatilgan. Oqibatda ushbu yillarda tekislik hududlarimizda past haroratning uzoq muddat saqlanib qolishi qorning to‘liq erishiga imkon bermasdan qor qoplami to‘planishiga sabab bo‘lgan. Jumladan, respublikaning shimoliy (Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyati) va janubiy, janubiy-g‘arbiy (Qashqadaryo, Surxondaryo, Buxoro, Navoiy viloyatlari) hududlarida qor qoplamining balandligi 15-25 sm ni, markaziy (Samarqand, Jizzax, Sirdaryo, Toshkent viloyatlari) va sharqiy (Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlari) hududlarda 30-65 sm ni tashkil etgan.
Respublikaning tog‘li hududlarida qorning maksimal balandligi 140-180 sm ga yetgan.
Toshkentda qor qoplamining maksimal balandligi 1969 yil kuzatilgan 54 sm, joriy yil yanvarda qor balandligi 26 sm ni tashkil etdi.
Bugungi kunda yurtimizda davom etayotgan sovuq kunlar gidrometeorologik kuzatuvlar tarixidagi eng kuchli sovuq emas. Joriy yilning 12 yanvardan 13 yanvarga o‘tar kechasi kuzatilgan sovuq harorat yurtimizga antitsiklon ta’sirida kirib kelgan sovuq havo oqimlarining eng yuqori nuqtasi edi.
Antitsiklon markazi 13 yanvardan Qozog‘istonning janubiy viloyatlari orqali sharqqa tomon siljimoqda, biroq uning periferiyasi ta’sirida bo‘lgan O‘zbekiston hududida sovuqlar kuchsizlangan holda kelasi xaftaga qadar saqlanib qoladi.

В Ташкенте зафиксирована самая низкая температура за последние 50 лет
В Центре гидрометеорологической службы рассказали о холодных зимних сезонах в истории метеонаблюдений в Узбекистане.
Сообщается, что в Узбекистане было много холодных зим. Зима 1968-1969 годов была самой холодной. Абсолютные рекорды минимальной температуры воздуха этой зимой зафиксированы во многих регионах республики.
Самые низкие температуры воздуха за всю историю метеонаблюдений в северных районах Узбекистана наблюдались в 1972 и 1977 годах. На севере Республики Каракалпакстан и Наваыйской области температура воздуха была -33-36°, на плато Устюрт -38-40°.
Самая длинная и холодная зима за последние 50 лет была зафиксирована в 2007-2008 годах, а холодный период длился с конца декабря до середины февраля. Температура на территории республики понизилась до -17-22°С, местами до -24-26°, в Республике Каракалпакстан и пустынных районах до -30-33°.
Зимой 2008 года температура воздуха в Ташкенте опускалась до -17,4°, а в январе 1974 года до -18,6°. Сегодня аномальный холод, который продолжается в нашей столице, показал самый низкий показатель, наблюдавшийся в январе за последние 50 лет. То есть утром 13 января 2023 года была зафиксирована температура -19,80°.
Зимой 1969 года в городе Ташкенте столбик термометра опустился до -23,1° градуса, а абсолютный рекорд минимальной температуры воздуха составил -29,5° в декабре 1930 года.
В связи с природно-климатическими условиями Узбекистана обильные снегопады, позволяющие сформировать устойчивый снежный покров на равнинных участках, бывают редко. В результате резкое изменение климата (резкое похолодание и последующее потепление) приводит к тому, что образовавшийся во время снегопада снежный покров долго остается на земле и тает за несколько дней.
Однако в 1969, 1972, 1974, 1982, 1984, 2006 и 2008 годах вместе с холодной зимой наблюдалось увеличение продолжительности снегопада. В результате в эти годы длительное сохранение низких температур на наших равнинах привело к накоплению снежного покрова, не дав снегу полностью растаять. В частности, в северных (Республика Каракалпакстан, Хорезмская область) и южных, юго-западных (Кашкадарьинская, Сурхандарьинская, Бухарская, Навоийская области) областях республики высота снежного покрова составляет 15-25 см, в центральных (Самаркандская, Джизакская, Сырдарьинская, Ташкентская) областей и восточных областях (Андижанская, Наманганская и Ферганская области) достигала 30-65 см.
В горных районах республики максимальная высота снега достигала 140-180 см.
Максимальная высота снежного покрова в Ташкенте 54 см наблюдалась в 1969 году, высота снежного покрова в январе этого года 26 см.
Как было сказано выше, холодные дни, продолжающиеся сегодня в нашей стране, не являются самыми сильными холодами за всю историю гидрометеорологических наблюдений. Низкая температура, наблюдавшаяся в ночь с 12 на 13 января этого года, явилась пиком холодных воздушных потоков, проникших в нашу страну под воздействием антициклона.
Центр антициклона перемещается на восток через южные области Казахстана с 13 января, но на территории Узбекистана, которая находится под влиянием его периферии, холод сохранится до следующей недели.