«Bu — yemagan somsaga pul to‘lash. Endi bunday holatga yo‘l qo‘yilmaydi» — Abdulla Aripov
Bugun, 11-yanvar kuni O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov raisligida tabiiy gaz bo‘yicha debitor qarzdorlikni kamaytirish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tgan.
«Kun.uz» manbasining xabar qilishicha, yig‘ilishda bosh vazir Abdulla Aripov kommunal xizmatlar uchun maoshdan to‘lov ushlab qolinishi masalasiga to‘xtaldi.
«Shu vaqtgacha korxona-tashkilotlar xodimlarining maoshidan kommunal xizmatlar uchun oyma-oy mablag‘ ushlab qolingan. O‘sha iste’molchi haqiqatan ham qarzdormi, yo‘qmi, bu birovni qiziqtirmagan. Buni yemagan somsaga pul to‘lash, deyish mumkin. Endi bunday holatga yo‘l qo‘yilmaydi.
Masalaning ikkinchi tomoni ham bor, albatta. Ko‘plab hududlarda aholining kommunal to‘lovlarni o‘z vaqtida amalga oshirmasligi natijasida juda katta qarzdorlik kelib chiqmoqda. Masalan, Sayxunobod, Do‘stlik, Muborak, Ohangaron tumanlarida ahvol og‘ir. Iste’molchi o‘z vaqtida to‘lovni amalga oshirmayapti, tuman mas’ullari, ayniqsa, MIB xodimlari ham muammoni bartaraf etishga shoshilgani yo‘q.
Shuning uchun tezroq elektron hisoblagichlarga o‘tishimiz kerak. Aytaylik, 2019-yilda 2,5 millionta mana shunday zamonaviy hisoblagichlar o‘rnatilgan bo‘lsa, joriy yilda yana 4,5 millionta hisoblagichlar o‘rnatilishi ko‘zda tutilyapti. Endi iste’molchi xuddi mobil aloqa uchun oldindan to‘lov qilgani kabi, tabiiy gaz yoki elektr energiyasiga ham shunday to‘lov qilsin. Shundagina ikki tomonda ham bugungidek sarsongarchilik holatlari kuzatilmaydi», — degan bosh vazir.
Videoselektorda kommunal to‘lovlardan qarzdorlik holati yuqori bo‘lgan Sayxunobod hamda Do‘stlik tumani mas’ullari ogohlantirilgan.

Абдулла Арипов: «Слепо удерживать коммунальные платежи из зарплаты - недопустимо»
Сегодня, 11 января, Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов провел видеоселекторное совещание по вопросу сокращения дебиторской задолженности за природный газ.
По сообщению источника Kun.uz, на встрече Премьер-министр Абдулла Арипов коснулся вопроса удержания коммунальных платежей из заработной платы.
«До сих коммунальные платежи ежемесячно удерживались из зарплаты работников. Никого не интересовало, есть ли у работника на самом деле задолженность или нет. В народе это называют платой за самсу, которую ты не ел. Отныне так не будет.
Конечно, есть и другая сторона вопроса. Во многих регионах из-за несвоевременной оплаты коммунальных услуг население задолжало большие суммы. Например, в Сайхунабадском, Дустликском, Мубарекском и Ахангаранском районах ситуация серьезная. Потребители не оплачивают своевременно, а районные чиновники, особенно сотрудники БПИ, не спешат решать проблему.
Поэтому, мы должны быстрее перейти на электронные счетчики. Например, если в 2019 году было установлено более 2,5 миллиона современных счетчиков, то в этом году планируется установить еще 4,5 миллиона. Теперь пусть потребители платят заранее за природный газ или электричество, также, как они платят за сотовую связь. Только в таком случае с обеих сторон (потребителя и поставщика – прим. ред.) не будет проблем, подобных поднимаемым сегодня», - сказал Премьер-министр.
На совещании чиновники Сайхунабадского и Дустликского районов были предупреждены о высоком уровне задолженности за коммунальные платежи.