«O‘zgidromet» dam olish kunlaridagi anomal issiqdan ogohlantirdi
So‘nggi kunlarda mamlakatimiz hududi bo‘yicha yoz faslining boshi uchun me’yoriy qiymatlardan 7-10° ga yuqori bo‘lgan anomal issiq ob-havo kuzatilmoqda. Bu hodisa Eron hududlaridan quruq va issiq havo kirib kelishi bilan bog‘liqdir. Dam olish kunlarida issiq yana kuchayadi, kunduz kunlari havo harorati 40-43° gacha, janubda va cho‘l hududlarida ba’zi joylarda 44-46° gacha isiydi, kechalari esa 22-27° atrofida, respublikaning cho‘l hududlarida ba’zi joylarda 30° gacha bo‘ladi.
Respublika hududining katta qismida bu yozning eng issiq boshlanishidir. Masalan, Toshkentda ushbu yilgacha iyun oyining birinchi haftasida haroratning mutlaq (absolyut) maksimumi 37-39° dan yuqori bo‘lmagan.
Dam olish kunlari respublika bo‘yicha shamol ba’zi joylarda changli bo‘ron bilan 17-22 m/s gacha kuchayishi kutilmoqda.

На выходных в Узбекистане будет еще жарче – Узгидромет
В последнее время по территории нашей страны наблюдается аномально жаркая погода, превышающая нормальные значения для начала лета на 7-10°. Это связано с выносом сухого и жаркого воздуха с районов Ирана. На выходные жара усилится, в дневные часы воздух прогреется до 40-43°, по югу и пустынной зоне местами до 44-46°, ночью будет в пределах 22-27°, по пустынным районам республики местами до 30°, сообщает Узгидромет.
По большей части территории республики это самое жаркое начало лета. В Ташкенте, например, абсолютные максимумы температуры для первой недели июня до этого года не превышали 37-39°.
В выходные по республике ожидается усиление ветра до 17-22 м/с, местами с пыльными бурями.
В Узгидромете также напомнили, что температура воздуха измеряется в тени и на высоте 2 метра.
В воскресенье в отдельных горных районах ближе к вечеру с развитием конвективной облачности есть вероятность выпадения кратковременного дождя с грозой.