Endi dorixonalarda video kuzatuv kameralari bo‘lishi shart
Qarorga ko‘ra, 2019-yil 1-dekabrdan boshlab kuchli ta’sir qiluvchi moddalar ro‘yxatiga kiritilgan dorilarning chakana savdosi faqat ijtimoiy dorixonalar, tegishli litsenziyaga ega bo‘lgan dorixonalar tomonidan amalga oshiriladi.
Mazkur ro‘yxat Hukumat tomonidan bir hafta muddatda tasdiqlanishi lozim.
Qaror bilan quyidagilar belgilandi:
- kuchli ta’sir qiluvchi moddalar ro‘yxatiga kiritilgan dorilar uchun yozilgan retseptlar dorixonalarda bir yil davomida saqlanadi;
- bemorga retseptli dorilarni retseptni rasmiylashtirmasdan tayinlash taqiqlanadi;
2020-yil 1-yanvardan boshlab dorilar va tibbiy buyumlarning savdo jarayonini uzluksiz ravishda videoga yozib olish va bir oy davomida video-yozuvlarni saqlash mazkur faoliyat uchun litsenziya talabi hisoblanadi va talabning muntazam bir yil davomida bir martadan ko‘p buzilishi litsenziyaning amal qilishini tugatish uchun asos bo‘ladi.
2021-yil 1-yanvarga qadar elektron tarzda retsept berish axborot tizimi joriy etiladi.
Mazkur axborot tizimi 2021-yil 1-martdan Toshkent shahrida, 2022-yil 1-martdan boshlab esa respublikaning barcha hududlarida majburiy ravishda qo‘llaniladi.

Теперь во всех аптеках должны быть видеокамеры
Принято постановление Президента «Об усилении мер по предотвращению незаконного оборота лекарственных средств», сообщает Минюст.
В соответствии с постановлением, начиная с 1 декабря 2019 года розничная реализация лекарственных средств, включенных в перечень сильнодействующих веществ осуществляется исключительно социальными аптеками, а также аптеками, имеющими соответствующую лицензию.
Данный перечень должен быть утвержден Правительством в недельный срок.
Постановлением установлено, что:
- рецепты на отпуск лекарственных средств, включенных в перечень сильнодействующих веществ, хранятся в аптеках в течение одного года;
- запрещается назначение больному рецептурных лекарственных средств без оформления рецепта;
- с 1 января 2020 года ведение бесперебойной видеофиксации и хранение в течение месяца видеозаписей процесса реализации лекарственных средств и изделий медицинского назначения являются лицензионным требованием, а систематическое (более одного раза в течение одного года) нарушение данного требования – основанием для прекращения в установленном порядке действия лицензии.
В срок до 1 января 2021 года будет внедрена Система электронной выдачи рецептов.
Данная информационная система является обязательной для использования с 1 марта 2021 года в городе Ташкенте, а с 1 марта 2022 года – поэтапно во всех регионах республики.