«O‘zbekiston havo yo‘llari»ning ikkinchi «Airbus A320neo» avialayneri O‘zbekistonga yetib keldi (foto)
Bugun, 9 aprel kuni Islom Karimov nomidagi poytaxt aeroportiga «O‘zbekiston havo yo‘llari»ning navbatdagi yangi va iqtisodiy jihatdan samaradorligi yuqori bo‘lgan Airbus A320neo havo layneri qo‘ndi. Bu haqda «Xabar.uz»ga Milliy aviakompaniya axborot xizmati xabar berdi.
Mazkur layner birinchi A320neo cingari o‘zining yoqilg‘i tejamkorligini ta’minlovchi CFM International kompaniyasining LEAP-1A dvigatellari va aerodinamik xususiyatlarini yanada yaxshilash imkonini beruvchi qanot konstruksiyasidagi zamonaviy ishlanmalari, shu bilan birga simsiz internet tarmog‘iga ulanish uskunalari bilan jihozlanganligi bilan avvalgi havo laynerlardan farqlanadi.
Shuningdek, u ikki klassli komponovkada ishlangan bo‘lib, 150 nafar yo‘lovchini (biznes klassda - 12 nafar, ekonom klassda - 138 nafar) tashishga mo‘ljallangan.
«Samolyot salonining zamonaviy dizayni parvoz davomida yo‘lovchilarga maksimal qulaylik yaratadi. Qulay va keng o‘rindiqlar, har bir yo‘lovchi uchun mo‘ljallangan individual ko‘ngilochar dasturli monitorlar, samolyot sahnida havoni sofligini saqlash va to‘g‘ri taqsimlanishini ta’minlovchi mukammallashtirilgan konditsioner tizimi «O‘zbekiston havo yo‘llari» yo‘lovchilariga parvozdan yoqimli va o‘zgacha zavq bag‘ishlaydi»,-deyiladi kompaniya xabarida.
Aviakompaniya to‘rtta Internet-ulanish paketini taqdim etadi: LITE (20 Mb) - tezkor messendjerrlarni ishlatish uchun, MEDIUM (50 Mb) - ijtimoiy tarmoqlarda muloqot qilish yoki yangiliklar saytlariga kirish uchun, STREAM (120 Mb) - online ish yoki internetga chiqish uchun qulay internet uchun, BUSINESS (220 Mb) - mazkur xizmatning imkoniyatlarini maksimal darajada oshirish uchun. Internet tarif rejasining eng kam narxi - 5.95$, eng yuqori narxi – 52,95$.
Parvozdagi aloqa provayderi MAKning yangi Airbus A320neo va hozirda foydalanilayotgan Boeing 787-8 Dreamliner samolyotlari bortida Inflight Entertainmentand Connectivity (IFEC)ning ko‘ngilochar dasturlari va aloqa tizimini o‘rnatgan Panasonic Avionics Corporation kompaniyasi hisoblanadi. Ushbu tizim yo‘lovchilarga ko‘plab filmlar, musiqa, video o‘yinlar, navigatsiya tizimi va boshqalarni o‘z ichiga olgan indevidual HD sensorli ekranlardan foydalanib, vaqtni maroqli o‘tkazish imkonini beradi. Shuningdek, ularda bir qator telekanallarni jonli efirda tomosha qilish imkoniyati mavjud.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning 11 mart kuni Toshkentga birinchi Airbus A320neo samolyoti olib kelingan edi. Yaqin kunlarda to‘rtinchi Boeing 787-8 Dreamliner havo kemasini qabul qilish kutilmoqda. U ham Internet tarmog‘iga ulanish uskunalari bilan jihozlangan.

Второй Airbus А320neo «Узбекистон хаво йуллари» прибыл в Узбекистан (фото)
Сегодня, 9 апреля в столичном аэропорту им. И.Каримова приземлился очередной, второй по счету, новейший и высокоэкономичный самолет «Узбекистон хаво йуллари» Airbus A320neо. Об этом «Xabar.uz» сообщили в пресс-службе авиакомпании.
Данный самолет, как и предыдущий A320neо, отличается от своих предшественников высокой экономичностью благодаря новейшим двигателям LEAP-1A производства компании CFM International, улучшенными аэродинамическими характеристиками из-за современной наработки в конструкции крыла и, что примечательно, оснащенностью оборудованием для беспроводного доступа к сети Интернет.
Он также имеет двухклассную компоновку и рассчитан на перевозку 150 пассажиров (бизнес-класс – 12, эконом-класс – 138).
«Современный дизайн пассажирского салона создает максимальные удобства в полете. Удобные и широкие кресла с индивидуальными экранами для развлечений, усовершенствованная система кондиционирования, гарантирующая свежесть воздуха и его равномерное распределение в салоне самолета, подарят пассажирам «Узбекистон хаво йуллари» самые приятные ощущения от перелета»,-говорится в сообщении.
Авиакомпания предлагает четыре пакета услуг интернет-соединения: LITE (20 Mb) - для общения через мессенджеры, MEDIUM (50 Mb) – для просмотра социальных сетей и новостных сайтов, STREAM (120 Mb) – для работы и Интернет серфинга, BUSINESS (220 Mb) – для максимального использования возможностей этого сервиса. Минимальная стоимость тарифного плана Интернета – 5,95$, максимальная – 52,95$.
Провайдером связи в полете является компания Panasonic Avionics Corporation, которая ранее уже установила на новом Airbus A320neo и эксплуатирующихся Boeing 787-8 Dreamliner НАК бортовую систему развлечений и связи Inflight Entertainmentand Connectivity (IFEC). Данная система позволяет пассажирам увлекательно провести время, воспользовавшись с персональных сенсорных HD-экранов развлекательной программой, включающей в себя множество различных фильмов, музыку, видеоигры, навигационную систему и др.
Напомним, 11 марта в столицу прибыл первый Airbus A320neo. На днях ожидается получение четвертого Boeing 787-8 Dreamliner, который также оснащен оборудованием для доступа к сети Интернет.