Ishga ketayotganda halok bo‘lgan bank xodimi uchun kompensatsiya undirildi
2020-yilning 17-dekabr kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman)ga Jizzax viloyatida yashovchi fuqaro O.T. turmush o‘rtog‘ining ish bilan bog‘liq holatda vafot etgani uchun kompensatsiya undirilishini so‘rab murojaat qildi.
Ombudsman matbuot xizmati xizmatiga ko‘ra, Xalq bankining sobiq kassiri, marhuma M.T. 1989-yilda tug‘ilgan bo‘lib, uning 2 nafar voyaga yetmagan farzanlari bo‘lgan. Koronavirus infeksiyasi tarqalishini oldini olish hamda karantin munosabati bilan sayyor kassa xizmatini ko‘rsatish maqsadida AT Xalq banki Jizzax viloyati filialining 2020-yilning 21-avgust kungi buyrug‘i bilan marhuma M.T. hamda 20 dan ortiq xodimlar 22-23-avgust kunlari ishga jalb qilingan. 22 avgust, ya’ni shanba kuni esa sobiq bank xodimasi ishga ketayotgan vaqtida avtohalokat tufayli voqea joyida vafot etgan.
Bir necha oydan so‘ng, marhumaning turmush o‘rtog‘i Jizzax viloyati Bandlik bosh boshqarmasiga rafiqasining ish vaqtida bevaqt vafot etganligi sababli ish beruvchi tomonidan to‘lanadigan bir yo‘la beriladigan nafaqa miqdorining undirilishini so‘rab murojaat qilgan. Lekin, «Xalq sug‘urta» mas’uliyati cheklangan jamiyat shaklidagi sug‘urta kompaniyasi bir necha marotaba xodimning ishga kelayotgan vaqti ish vaqti hisoblanmasligi vaji bilan sug‘urta qoplamasini to‘lab berishdan bosh tortgan.
Vaholanki, Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 11-fevraldagi qarori bilan tasdiqlangan «Xodimlarga ularning mehnat vazifalarini bajarish bilan bog‘liq holda jarohatlanishi, kasb kasalliklarga chalinishi yoki salomatliklikning boshqa xil shikastlanishi tufayli yetkazilgan zararni to‘lash Qoidalari»da «Ish beruvchi ish beruvchining hududida va uning tashqarisida, shuningdek ish beruvchi bergan transportda ishga kelish yoki ishdan ketish vaqtida xodimning sog‘ligiga mehnat jarohati bilan yetkazilgan zarar uchun moddiy javobgar bo‘ladi» deb belgilangan.
Shundan so‘ng, Ombudsman sodir bo‘lgan mazkur baxtsiz hodisaga mehnat qonunchiligi yuzasidan huquqiy baho berish va kompensatsiya undirilishi bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligiga murojaat qildi.
Murojaat Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan o‘rganilib, sodir bo‘lgan baxtsiz hodisa mehnat vazifasini bajarish bilan bog‘liq deb topildi hamda fuqarolik ishlari bo‘yicha Jizzax tumanlararo sudiga da’vo arizasi kiritildi.
Vanihoyat, sudning hal qiluv qarori bilan marhumaning turmush o‘rtog‘i O.T. foydasiga «Xalq banki» Jizzax filialidan sal kam 218 mln so‘m bir yo‘la to‘lanishi lozim bo‘lgan nafaqa hamda 2 nafar voyaga yetmagan farzandlari uchun ular 16 yoshga to‘lgunlarigacha har oyda 756 ming so‘mdan zarar undirilishi belgilandi. Agarda bolalar kunduzgi o‘qishni davom ettirsalar, har oylik summa, ular 18 yoshga kirgunlariga qadar undiriladi.

Народный банк выплатит многомиллионную компенсацию семье сотрудника, погибшего по дороге на работу
Омбудсман взыскал компенсацию за сотрудника, погибшего по дороге на работу в размере 218 миллионов сумов. Об этом сообщила пресс-служба представителя Олий Мажлиса по правам человека.
17 декабря прошлого года житель Джизакской области О.Т. обратился к представителю Олий Мажлиса по правам человека для взыскания компенсации за супругу, которая погибла в августе 2020 года по дороге на работу.
По полученным данным, бывший сотрудник Народного банка 1989 года рождения покойная М.Т. 22-23 августа (выходные) была привлечена на работу Джизакским областным филиалом Народного банка для оказания услуги выездной кассы в целях предотвращения распространения коронавирусной инфекции. 22 августа по дороге на работу женщина погибла в результате ДТП.
Спустя несколько месяцев её супруг обратился в Главное управление занятости населения Джизакской области с просьбой о взыскании единовременной компенсации в связи со смертью жены. Страховая компания в форме общества с ограниченной ответственностью ООО «Народное страхование» неоднократно отказывала в выплате страхового возмещения в связи с тем, что время, в течение которого работник приходит на работу, не является рабочим временем.
Однако, в соответствии с «Правилами возмещения вреда, причиненного работникам увечьем, профессиональным заболеванием либо иным повреждением здоровья, связанным с исполнением ими трудовых обязанностей», утвержденными постановлением Кабинета Министров от 11 февраля 2005 года, установлено, что «работодатель несет материальную ответственность за вред, причиненный трудовым увечьем здоровью работника в момент прибытия на работу или убытия с работы на территории и за ее пределами, а также на транспорте, предоставленном работодателем».
Омбудсман обратился в министерство занятости и трудовых отношений Узбекистана с просьбой дать правовую оценку произошедшему несчастному случаю по трудовому законодательству и взыскать компенсацию.
Обращение было изучено Государственной инспекцией труда, после чего было признано, что произошедшая авария связана с исполнением трудовых обязанностей, и подано исковое заявление в Джизакский межрайонный суд по гражданским делам.
Решением суда установлено, что в пользу супруга погибшей будет выплачено единовременное пособие в размере не менее 218 миллионов сумов, а также, за двоих несовершеннолетних детей до достижения ими 16-летнего возраста ежемесячно будет выплачиваться ущерб в размере 756 тысяч сумов.
В случае, если дети продолжат обучение на дневном отделении, ежемесячная сумма будет выплачиваться до достижения ими 18-летнего возраста.