Ismoil Jo‘rabekov uzoq yillik tanaffusdan so‘ng matbuotda chiqish qildi
«Prezident Shavkat Mirziyoyevning «Qishloq va suv xo‘jaligida davlat boshqaruvi tizimini tubdan takomillashtirish bo‘yicha tashkiliy chora tadbirlar to‘g‘risida»gi farmonini O‘zbekiston suv xo‘jaligi faxriylari muhim hujjat sifatida, chin dildan olqishlab kutib olishdi», — deb yozmoqda O‘zA.
Xabarda aytilishicha, mamlakatimizning asosiy markaziy nashri sanalgan «Xalq so‘zi» gazetasida ushbu farmon mazmun mohiyatiga bag‘ishlangan «Obihayot — o‘tmishimiz, bugunimiz va kelajagimiz» maqolasi chop etildi. Uning mualliflari — O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan irrigatorlar Ismoil Jo‘rabekov va Viktor Duxovniy maqolani hayotiy va amaliy ish tajribalaridan kelib chiqib yozgan.
Aytish kerakki, Ismoil Jo‘rabekov 1994-1998-yillarda O‘zbekiston qishloq va suv xo‘jaligi vaziri sifatida faoliyat ko‘rsatgan. U 2000-2004-yillarda agrar masalalar bo‘yicha davlat maslahatchisi lavozimida ishlagan.

Исмаил Джурабеков впервые выступил в прессе после долгого перерыва
«Ведущие деятели водного хозяйства Узбекистана с большой радостью приняли Постановление Президента Шавката Мирзиёева «О мерах по коренному совершенствованию системы государственного управления сельским и водным хозяйством», — пишет «УзА».
Как сообщается, в газете «Народное слово», которая является основным центральным изданием нашей страны, опубликована статья «Вода - это наше прошлое, настоящее и будущее», посвященная сути и значению данного постановления. Авторы статьи — заслуженные ирригаторы Узбекистана Исмаил Джурабеков и Виктор Духовний написали статью исходя из жизненного опыта.
Надо отметить, Исмаил Джурабеков в 1994–1998-годах был министром сельского и водного хозяйства Узбекистана. В 2000–2004-годах работал государственным советником по аграрным вопросам.