«O‘zgidromet» boshlangan hafta uchun ob-havo ma’lumotini e’lon qildi.
27-iyuldan 29-iyulgacha O‘zbekiston hududi atmosferadagi kuchsiz g‘arbiy oqim harakati ta’sirida bo‘ladi, natijada respublikada ob-havoning o‘rtacha issiq va mamlakat hududining katta qismida quruq bo‘lishi kutilmoqda. Faqat O‘zbekistonning tog‘li va tog‘oldi hududlarida, 28-iyul seshanba kuni esa Farg‘ona vodiysining teksilik hududida ayrim joylarga qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Kunduzgi havo harorati 35-38 daraja bo‘ladi, ayrim joylarda 40 darajagacha yetadi.
30-iyul kuni Volgabo‘yi hamda O‘zbekistonning shimoli-g‘arbiy hududlari ustida balandlikdagi siklon shakllanishi kutilmoqda, u 31-iyul kuni va avgustning birinchi kunlarida butun respublika hududidagi ob-havoning shakllanishiga ta’sir ko‘rsatadi.
31-iyulda respublikaning barcha viloyatlarida ayrim joylarga, 1-2-avgust kunlari tog‘li va tog‘oldi tumanlarga qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ib, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Kunduzgi harorat 33-36 darajagacha pasayadi, bu iyul oxiri — avgustning boshi uchun xos bo‘lgan iqlimiy me’yorlarga yaqindir.

В конце июля в Узбекистане ожидается снижение температуры воздуха
С 27 по 29 июля территория Узбекистана будет находиться под влиянием слабого западного переноса в атмосфере, с которым по территории республики ожидается умеренно жаркая и по большей части территории республики сухая погода. Лишь по предгорным и горным районам Узбекистана, а во вторник 28 июля и по равнинной территории Ферганской долины местами возможны кратковременные дожди и грозы. Дневная температура воздуха будет в пределах 35-38 градусов, местами до 40 градусов, сообщили в Узгидромете.
30 июля над районами Поволжья и северо-западными районами Узбекистана ожидается формирование высотного циклона, который 31 июля и в первые дни августа будет оказывать влияние на формирование погоды по всей территории Узбекистана.
31 июля местами по всем областям республики, 1-2 августа по предгорным и горным районам возможны кратковременные дожди, грозы. Дневная температура воздуха понизится до 33-36 градусов, что близко к климатической норме для конца июля-начала августа. В отдельные дни местами по республике возможно усиление ветра до 15-20 м/с.