Jazoni ijro etish muassasalariga tashriflarni tashkil etish bo‘yicha tartib belgilandi
Hukumat qarori (85-son, 19.02.2021-y.) bilan Diplomatik korpus, xalqaro va mahalliy nodavlat notijorat tashkilotlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillarining jazoni ijro etish muassasalariga tashrifini tashkil etish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
Unga ko‘ra, respublika va mahalliy nodavlat notijorat tashkilotlar hamda OAV vakillari jazoni ijro etish muassasalari (JIEM)ga tashrifga ruxsat olish uchun Ichki ishlar vazirligi Jazoni ijro etish bosh boshqarmasiga yozma yoki elektron shaklda murojaat qiladi.
Murojaat u tushgan kundan boshlab 15 kun ichida ko‘rib chiqiladi hamda natijasi bo‘yicha murojaat qiluvchiga yozma (elektron) xabar yuboriladi.
Vakillarning JIEMga tashrifi belgilangan ichki tartib-qoidalarga rioya qilgan holda haftaning ish kunlarida (dushanba kunidan juma kuniga qadar soat 09:00 dan 19:00 gacha) amalga oshiriladi.
JIEMga tashrif buyurish uchun diplomatik korpus, xalqaro nodavlat notijorat tashkilotlar hamda xorijiy OAV vakillari Tashqi ishlar vazirligiga, Adliya vazirligidan ro‘yxatdan o‘tgan tashkilotlar esa – Adliya vazirligiga tegishli murojaatnomani yuborishlari lozim.
Murojaatnoma 5 ish kunida ko‘rib chiqilib, tegishli tartibda JIEBBga yuboriladi.
JIEM ma’muriyati rejalashtirilayotgan tashrif to‘g‘risida tegishli xabar olganidan so‘ng uning belgilangan muddatlarda o‘tkazilishini tashkil etadi.

Установлен порядок организации посещений в учреждения по исполнению наказания
Постановлением правительства (№ 85, 19.02.2021 г.) утверждено Положение о порядке организации посещения представителей дипломатического корпуса, международных и местных негосударственных некоммерческих организаций, а также средств массовой информации в учреждения по исполнению наказания. Об этом сообщает Министерство юстиции.
Согласно этому, для получения разрешения на посещение учреждений по исполнению наказаний (УИН) представители республиканских и местных негосударственных некоммерческих организаций, а также СМИ письменно или в электронном виде обращаются в Главное управление исполнения наказаний Министерства внутренних дел.
Обращение рассматривается в течение 15 дней со дня его поступления и заявителю направляется письменное (электронное) сообщение о результатах рассмотрения.
Посещение представителей в УИН осуществляется в рабочие дни недели (с понедельника по пятницу с 09:00 до 19:00 часов) с соблюдением соответствующих правил внутреннего распорядка.
Для посещения УИН представители дипломатического корпуса, международных негосударственных некоммерческих организаций, а также зарубежных СМИ направляют соответствующее обращение в Министерство иностранных дел, а организации прошедшие регистрацию в Министерстве юстиции – в Министерство юстиции.
Обращение рассматривается в течение 5 рабочих дней, и в соответствующем порядке направляется в УИН.
Руководство УИН, после получения соответствующего сообщения о запланированном посещении, организует проведение этого посещение в установленные сроки.