Жазони ижро этиш муассасаларига ташрифларни ташкил этиш бўйича тартиб белгиланди
Ҳукумат қарори (85-сон, 19.02.2021 й.) билан Дипломатик корпус, халқаро ва маҳаллий нодавлат нотижорат ташкилотлар ҳамда оммавий ахборот воситалари вакилларининг жазони ижро этиш муассасаларига ташрифини ташкил этиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Унга кўра, республика ва маҳаллий нодавлат нотижорат ташкилотлар ҳамда ОАВ вакиллари жазони ижро этиш муассасалари (ЖИЭМ)га ташрифга рухсат олиш учун Ички ишлар вазирлиги Жазони ижро этиш бош бошқармасига ёзма ёки электрон шаклда мурожаат қилади.
Мурожаат у тушган кундан бошлаб 15 кун ичида кўриб чиқилади ҳамда натижаси бўйича мурожаат қилувчига ёзма (электрон) хабар юборилади.
Вакилларнинг ЖИЭМга ташрифи белгиланган ички тартиб-қоидаларга риоя қилган ҳолда ҳафтанинг иш кунларида (душанба кунидан жума кунига қадар соат 09:00 дан 19:00 гача) амалга оширилади.
ЖИЭМга ташриф буюриш учун дипломатик корпус, халқаро нодавлат нотижорат ташкилотлар ҳамда хорижий ОАВ вакиллари Ташқи ишлар вазирлигига, Адлия вазирлигидан рўйхатдан ўтган ташкилотлар эса – Адлия вазирлигига тегишли мурожаатномани юборишлари лозим.
Мурожаатнома 5 иш кунида кўриб чиқилиб, тегишли тартибда ЖИЭББга юборилади.
ЖИЭМ маъмурияти режалаштирилаётган ташриф тўғрисида тегишли хабар олганидан сўнг унинг белгиланган муддатларда ўтказилишини ташкил этади.

Установлен порядок организации посещений в учреждения по исполнению наказания
Постановлением правительства (№ 85, 19.02.2021 г.) утверждено Положение о порядке организации посещения представителей дипломатического корпуса, международных и местных негосударственных некоммерческих организаций, а также средств массовой информации в учреждения по исполнению наказания. Об этом сообщает Министерство юстиции.
Согласно этому, для получения разрешения на посещение учреждений по исполнению наказаний (УИН) представители республиканских и местных негосударственных некоммерческих организаций, а также СМИ письменно или в электронном виде обращаются в Главное управление исполнения наказаний Министерства внутренних дел.
Обращение рассматривается в течение 15 дней со дня его поступления и заявителю направляется письменное (электронное) сообщение о результатах рассмотрения.
Посещение представителей в УИН осуществляется в рабочие дни недели (с понедельника по пятницу с 09:00 до 19:00 часов) с соблюдением соответствующих правил внутреннего распорядка.
Для посещения УИН представители дипломатического корпуса, международных негосударственных некоммерческих организаций, а также зарубежных СМИ направляют соответствующее обращение в Министерство иностранных дел, а организации прошедшие регистрацию в Министерстве юстиции – в Министерство юстиции.
Обращение рассматривается в течение 5 рабочих дней, и в соответствующем порядке направляется в УИН.
Руководство УИН, после получения соответствующего сообщения о запланированном посещении, организует проведение этого посещение в установленные сроки.