Hukumat qarori (535-son, 10.10.2023 y.) bilan «Metropolitenda yo‘lovchilar hamda boshqa shaxslarning bo‘lishi qoidalari» tasdiqlandi.
Unga ko‘ra, Metropolitenda yo‘lovchining bo‘lishi va uning yukini tashish shartnomasi tuzilganligi yo‘l chiptasi orqali yoki imtiyozga hamda bepul yurish huquqiga ega bo‘lgan shaxslarning tegishli hujjatini ko‘rsatishi bilan tasdiqlanadi.
Yo‘lovchilar va boshqa shaxslar ichki ishlar organlari xodimlarining qonuniy talabiga asosan yuklarini ko‘zdan kechirish uchun taqdim etadi.
Bunda qidiruvdagi shaxslar deb gumon qilingan yoki ko‘zdan kechirish jarayonida o‘zini shubhali tutayotgan shaxslar qonunchilikda belgilangan tartibda shaxsiy ko‘zdan kechirilishi mumkin.
Yo‘lovchilar va boshqa shaxslar ichki ishlar organlari xodimlarining qonuniy talabiga asosan ko‘zdan kechirishdan o‘tishni rad etgan taqdirda, metropolitenga kiritilmaydi.
Metropoliten infratuzilmasi ob’yektlari va xavfsizlik hududlarida quyidagilar taqiqlanadi:
- yonuvchan, portlovchi moddalardan va bosim ostida ishlovchi qurilmalardan foydalanishni talab etadigan barcha faoliyat turlari bilan shug‘ullanish va shu bilan bog‘liq ko‘ngilochar shoxobchalarni qurish hamda tashkil etish;
- metropoliten inshootlaridan, shu jumladan, yer usti shamollatish qurilmalaridan 25 metrdan kam masofada chiqindilarni to‘plash, yoqish va gulxanlar tashkil etish;
- gaz yoqilg‘isida harakatlanuvchi transport vositalari (avtomatik yong‘in o‘chirish tizimi bilan jihozlangan, estakada inshootlari ostidagi maxsus ochiq avtoturargohlar bundan mustasno) va yonuvchi materiallar ortilgan transport vositalarini estakada inshootlari ostiga (avtoturargohlarga) joylashtirish.
Metropolitenda quyidagilarga ruxsat etilmaydi, jumladan:
- spirtli ichimliklar, giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar va ularning analoglarini iste’mol qilish yoki mast holda kirish;
- qizdiriladigan tamaki, elektron sigaretalar va nosvoy chekish;
- metropoliten hududida oyoq kiyimsiz va kiyimsiz holda bo‘lish;
- bekatga yo‘lovchilarning kiyimi, metropoliten vagonlari, inshootlari va qurilmalarini kir qilishi mumkin bo‘lgan yuklar va buyumlar, shuningdek, velosiped (yig‘iladigandan tashqari), moped, skuter va boshqa harakatlanish vositalari bilan kirish;
- bekat hududida, vagonlarda akrobatik va sport mashqlarini bajarish, har xil turdagi sport to‘plarini o‘ynash.
Yo‘lovchilar metropolitendan foydalanishda quyidagi huquqlarga ega, jumladan:
- o‘zlari bilan birgalikda 7 yoshgacha bo‘lgan bolalarini, bolalar va nogironligi bo‘lgan shaxslar aravachalarini, bolalar velosipedlarini, musiqa asboblarini, shuningdek, g‘ilofga solingan holda sanchiluvchi, kesuvchi va oson sinuvchi buyumlar, chana, chang‘i va baliq ovi uchun qarmoqlarni bepul olib yurish;
- nogironligi bo‘lgan va imkoniyati cheklangan shaxslar tomonidan metropolitenning texnik vositalaridan (liftlar, nogironligi bo‘lgan shaxslar aravachasini ko‘taruvchi/tushuruvchi moslamalar va boshqa jihozlar) foydalanish, zaruratga ko‘ra tegishli xodimlardan yordam olish;
- bekatlarni havaskorlik foto va videotasvirga olish;
- o‘lchamlariga ko‘ra uchta o‘lchovi yig‘indisi bo‘yicha 200 santimetr: eni – 60 santimetr, uzunligi – 70 santimetr, balandligi – 70 santimetr bo‘lgan yuklarni bepul olib yurish.

Новые правила: что можно и нельзя делать в метро Ташкента
Постановлением правительства установлены правила пребывания для всех лиц, пользующихся метрополитеном, а также запреты на определенную деятельность, осуществляемую вблизи станций метро.
Согласно документу, в метро запрещается:
- употребление алкогольных напитков, наркотических средств, психотропных веществ и их аналогов или пребывание в состоянии алкогольного опьянения;
- курение табачных изделий, электронных сигарет и насвая;
- нахождение без обуви и одежды;
- проход на станцию в одежде, с грузом или предметами, которые могут загрязнять вагоны, конструкции и устройства метрополитена;
- проход с велосипедами (кроме складных), мопедами, скутерами и другими транспортными средствами;
- выполнение акробатических и спортивных упражнений на территории станции, в вагонах, игра в мяч.
При пользовании метро пассажиры имеют следующие права:
• провозить детей до 7 лет, а также коляски для детей и людей с ограниченными возможностями, детские велосипеды, музыкальные инструменты, а также колющие, режущие и хрупкие предметы в специальных чехлах, санки, лыжи и рыболовные удочки;
• использовать технические средства метрополитена (лифты, устройства для подъема/опускания инвалидных колясок и другого оборудования), получая при необходимости помощь работников;
• проводить любительскую фото- и видеосъемку станций;
• бесплатно перевозить багаж шириной – 60 сантиметров, длиной – 70 сантиметров, высотой – 70 сантиметров.
Вблизи станций метрополитена запрещается:
• заниматься всеми видами деятельности, требующими применения легковоспламеняющихся, взрывоопасных веществ и устройств, работающих под давлением, а также строительство и организация соответствующих развлекательных заведений;
• сбор и сжигание мусора, разведение костров на расстоянии менее 25 метров от объектов метрополитена, включая устройства поверхностной вентиляции;
• размещение автомобилей на газе (за исключением автомобилей, оснащенных автоматической системой пожаротушения, или размещенных на специальных открытых стоянках под эстакадами) и транспортных средств, нагруженных горючими материалами (на стоянках) под эстакадами.
Помимо этого, пассажиры и иные лица предъявляют свой багаж для досмотра на основании законного требования сотрудников органов внутренних дел. При этом лица, подозреваемые в объявлении в розыск или ведущие себя подозрительно во время досмотра, могут быть допрошены лично в порядке, установленном законодательством.
Пассажиры и другие лица не будут допущены на станцию метро, если они откажутся от прохождения досмотра на основании законного требования сотрудников органов внутренних дел.