Prezident: «Odamlarimiz ham, mehmonlar ham yo‘lga qarab davlatga baho beradi»
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrining Ahmad Donish ko‘chasida amalga oshirilgan qurilish va obodonlashtirish ishlarini ko‘rdi.
Ilgari bu ko‘cha o‘rtasidagi maydon beton devor bilan o‘ralgani sababli yo‘l judayam tor edi. Yunusobod metro yo‘nalishining davomi qurilishi natijasida bu joy ochildi. Ahmad Donish ko‘chasining Amir Temur ko‘chasidan Toshkent xalqa avtomobil yo‘ligacha bo‘lgan 2,2 km qismi 6 qatorli qilib qayta qurildi. 4 qatorli mavjud yo‘l rekonstruksiya qilindi. Piyodalar va velosiped yo‘lakchalari, maysazorlar tashkil etildi. Energiya tejamkor yoritish moslamalari o‘rnatildi.
Yana bir muhim jihati – Ahmad Donish ko‘chasi o‘rtasidagi yashil hudud va ko‘cha bo‘ylaridagi daraxtlar saqlab qolindi. 1850 ta manzarali daraxt ko‘chati ekildi.
- Yo‘l qurilishiga qo‘shimcha pul berib, zamonaviy texnikalar olingani bugun natijasini beryapti. Bu esa odamlarga manfaat, sifat keltirishi kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Chorrahalarda yo‘l 92 metrgacha kengaytirilgan. Transport vositalari o‘ng tarafga to‘xtovsiz harakatlanishi ko‘zda tutilgan. Bu Ahmad Donish, Amir Temur, Bog‘ishamol kabi ko‘plab ko‘chalardagi tirbandlikni kamaytiradi. Toshkent va Qibray tumanlari aholisining poytaxt markaziga yetib borish vaqti 2 barobar qisqaradi. Ushbu yangi trassada bir kunda 60 mingtagacha transport vositasi harakatlanishi mumkin.
Davlatimiz rahbari bu yerda mutasaddilarga yo‘lsozlik sifati va ko‘lamini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
- Odamlarimiz ham, mehmonlar ham yo‘lga qarab davlatga baho beradi. Yo‘llar yaxshi bo‘lsa, xalqimiz rozi bo‘ladi. Shuning uchun bunday sifatli yo‘llarni hududlarda ham qurish, qishloq yo‘llarini ham o‘zgartirish kerak, - dedi Prezident.
Shu yerda Yunusobod tumani aholisi vakillari bilan samimiy muloqot bo‘lib o‘tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev, shuningdek, Toshkentning Farg‘ona yo‘li ko‘chasida amalga oshirilayotgan ta’mirlash va obodonlashtirish ishlarini ham borib ko‘rdi.
Turkiyaning «Kalyon» shirkati bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan loyihaga asosan, 8 qatorli yangi avtomobil yo‘li qurish, 2 qatorli mavjud yo‘lni rekonstruksiya qilish, energiya tejamkor yoritish moslamalari o‘rnatib, piyodalar va velosiped yo‘lakchalari, maysazorlar tashkil etish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari bir kilometr yo‘l qurishga yurtimiz va xorijda ketadigan mablag‘ hamda materiallar qatlamini tahlil qilish asosida yo‘l industriyasini takomillashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Avtomagistrallar bilan birga ichki yo‘llarga ham alohida e’tibor qaratish zarurligi ta’kidlandi.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с реконструированной улицей Ахмада Дониша (фото)
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с благоустроительной работой на улице Ахмада Дониша в Ташкенте, сообщает пресс-служба главы государства.
Прежде эта дорога была весьма узкой, так как посредине улицы располагалась площадь, окруженная бетонной стеной. В результате строительства Юнусабадской линии метро этот участок открылся для проезда. Отрезок улицы Ахмада Дониша длиной 2,2 километра от улицы Амира Темура до Ташкентской кольцевой автодороги перестроен в шестиполосную дорогу. Также реконструирована существовавшая четырехполосная дорога. Организованы пешеходные и велосипедные дорожки, зеленые зоны. Установлены энергоэффективные осветительные приборы.
Еще один важный аспект: сохранены зеленый пояс в середине и деревья вдоль улицы Ахмада Дониша. Высажено 1850 декоративных деревьев.
- Выделение дополнительных средств на строительство дороги и закупка современной техники сегодня дают свои плоды. Это все должно приносить людям пользу и качество, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На перекрестках дорога расширена до 92 метров. Предусмотрено движение со свободным поворотом направо. Это уменьшит транспортные заторы на Ахмада Дониша, Амира Темура, Богишамол и многих других улицах. Время в пути для едущих из Ташкентского и Кибрайского районов до центра столицы сократится в два раза. Новая трасса сможет пропускать до 60 тысяч автомобилей в день.
Глава государства дал ответственным лицам указания по улучшению качества и расширению масштабов дорожного строительства.
- И местное население, и гости оценивают работу государства по качеству дорог. Если дороги хорошие, люди довольны. Поэтому необходимо строить такие качественные транспортные артерии и в регионах, следует обновить и сельские, - подчеркнул Президент.
Здесь же состоялся непосредственный диалог с представителями населения Юнусабадского района.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился также с работой по ремонту и благоустройству на улице Фаргона йули.
Согласно проекту, разработанному совместно с турецкой компанией «Kalyon», запланированы строительство новой 8-полосной автомобильной дороги, реконструкция существующей двухполосной дороги, установка энергосберегающих осветительных приборов, создание пешеходных и велосипедных дорожек, зеленых зон.
Глава государства дал указания по развитию дорожной индустрии на основе анализа расходов средств и материалов на строительство одного километра дороги у нас в стране и за рубежом. Отмечена необходимость внимания не только автомагистралям, но и внутренним дорогам.