Og‘ir vaznli transportlar harakati mavsumiy cheklanadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 9-dekabr kuni avtomobil yo‘llari sohasida amalga oshirilayotgan ishlar va kelgusi rejalar yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Oxirgi uch yilda sohada bajarilgan ishlar, moliyalashtirish hajmi va amaliy natijalar haqida ma’lumot berildi.
Ushbu davr mobaynida avtoyo‘l sohasiga qariyb 40 trillion so‘m ajratilib, 63 ming kilometr yo‘lda qurilish va ta’mirlash ishlari bajarildi. Sohaga xorijdan jalb qilinayotgan mablag‘lar 3 barobar oshib, 2025-yilda 1,2 milliard dollarga yetdi. Yo‘l qurilishida namunaviy andozalardan voz kechilib, har bir hududning geologik va ekologik xususiyatlaridan kelib chiqqan holda loyihalashtirish amaliyoti joriy etildi. Zamonaviy turdagi qoplamalar ishlab chiqilib, yo‘llarning xizmat muddati 1,5 barobarga oshirildi.
Taqdimotda sohada mavjud muammolarni hal etish yuzasidan taklif va rejalar taqdim qilindi. Avvalo, mavjud umumiy foydalanishdagi va ichki yo‘llar hamda ko‘priklarni ta’mirlash, yangilarini barpo etishda ilg‘or tajriba va jahonda o‘zini oqlagan texnologiyalardan foydalanish sustligi ko‘rsatib o‘tildi.
Kelgusi yillarda 21 ming kilometr yo‘llarni qurish va ta’mirlash, 14 ming kilometr tuproq yo‘llarni shag‘allashtirish hamda 325 ta ko‘prikni ta’mirlash rejalashtirilgan. Bunda xorijiy ekspertlar va texnologiyalarni keng jalb qilish, ilg‘or standartlarni joriy qilgan holda ishni tashkil etish topshirildi.
Og‘irligi me’yordan ortiq yuk avtomashinalarining harakatlangani oqibatida 1800 kilometr yo‘l ta’mirtalab holga kelib qolgani ko‘rsatib o‘tildi.
Shu munosabat bilan yuk transporti vaznini nazorat qilish uchun o‘lchov tarozilari tarmog‘ini kengaytirish zarurligi qayd etildi. Hozirda 9 ta shunday tarozi o‘rnatilgan, 8 tasini o‘rnatish ishlari davom etmoqda. Kelgusida yana 35 ta ko‘chma va statsionar nazorat-o‘lchov maskanini barpo etishga topshiriq berildi.
Mutasaddilarga og‘irlik va gabarit nazorati bilan bog‘liq barcha jarayonlarni qamrab olgan idoralararo elektron axborot tizimini ishga tushirish topshirildi. Shuningdek, ob-havo sharoitlaridan kelib chiqib, og‘ir vaznli transport vositalari harakatlanishini mavsumiy cheklash tartibini ishlab chiqish taklif etildi.
Bugungi kunda yangi yo‘llarning 61 foizini, “Tashabbusli budjet” doirasida esa ichki yo‘llarning 92 foizini xususiy sektor qurmoqda. Uzoq yillar davlat monopoliyasida bo‘lgan yo‘llarni saqlash ishlari ham bosqichma-bosqich xususiy sheriklikka berilmoqda.
Bu ishlarni kengaytirib, kelgusi yilda 3 ming kilometr, 2030 yilga borib esa 6,3 ming kilometr yo‘llarni saqlashga tadbirkorlarni jalb qilish rejalashtirilgan. Shuningdek, Osiyo taraqqiyot banki ishtirokida 86 ta tumanda quriladigan yo‘llarni to‘liq mahalliy pudratchilarga berish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Sohada raqamlashtirish darajasi past ekani, mavjud 59 ta xizmatning faqat 20 tasi raqamlashgani qayd etildi. Kelgusi yilda 28 ta xizmatni elektron shaklga o‘tkazish, intellektual transport tizimini joriy etish va 7 ta yangi elektron platformani ishlab chiqish muhimligi ta’kidlandi.
Taqdimot yakunida belgilangan vazifalardan kelib chiqqan holda, O‘zbekiston avtomobil yo‘llarini 2035 yilgacha rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqish vazifasi topshirildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 9 декабря ознакомился с презентацией о проводимой работе и дальнейших задачах в сфере автомобильных дорог.
Представлена информация о проделанной работе за последние три года, объемах финансирования и практических результатах.
За этот период в дорожную отрасль направлено около 40 триллионов сумов, выполнено строительство и ремонт 63 тысяч километров дорог. Объем привлекаемых из-за рубежа средств вырос втрое и в 2025 году достиг 1,2 миллиарда долларов. Вместо типовых шаблонов введена практика проектирования с учетом геологических и экологических особенностей каждого региона. Разработаны современные виды покрытий, что увеличило срок службы дорог в 1,5 раза.
На презентации были представлены предложения и планы по решению имеющихся проблем в отрасли. Указано на недостаточность использования передового опыта и зарекомендованных в мире технологий при ремонте и строительстве дорог общего пользования, внутренних путей и мостов.
В ближайшие годы планируется построить и отремонтировать 21 тысячу километров дорог, покрыть щебнем 14 тысяч километров дорог с грунтовым покрытием, отремонтировать 325 мостов.
Указано на то, что 1 800 километров дорог пришли в изношенное состояние из-за передвижения по ним грузовиков весом, превышающим норму.
В связи с этим, для обеспечения весового контроля грузового транспорта планируется расширить сеть пунктов, оснащенных средствами измерения. В настоящее время установлено 9 весов, еще 8 таких объектов в процессе оснащения. Поставлена задача организовать в будущем еще 35 мобильных и стационарных контрольно-измерительных пунктов.
Ответственным лицам поручено внедрить межведомственную электронную информационную систему, охватывающую все процессы, связанные с весовым и габаритным контролем. Кроме того, будет разработан порядок сезонного ограничения движения большегрузного транспорта исходя из погодных условий.
В настоящее время 61 процент новых дорог и 92 процентов внутренних дорог в рамках “Инициативного бюджета” строятся частным сектором. Предприниматели постепенно привлекаются и в процесс содержания дорог, долгое время находившийся в государственной монополии.
Планируется расширить эту практику и привлечь предпринимателей для обслуживания 3 тысяч километров дорог в следующем году, и 6,3 тысячи километров дорог ­к 2030 году. Кроме того, было отмечено, что дороги, которые будут построены в 86 районах при участии Азиатского банка развития, должны быть полностью переданы местным подрядчикам.
Указано на низкий уровень цифровизации сферы – из 59 существующих услуг цифровизированы только 20. На следующий год намечено перевести в онлайн еще 28 услуг, внедрить интеллектуальную транспортную систему и разработать 7 новых электронных платформ.
В завершение презентации поручено разработать Стратегию развития автомобильных дорог Узбекистана до 2035 года исходя из поставленных задач.