Ohangarondagi poligon 98 foizga to‘lgan
Davlatimiz rahbari Toshkent viloyatidagi ijtimoiy va kommunal sohalarga oid masalalarga alohida e’tibor qaratdi, deb xabar bermoqda Prezident matbuot xizmati.
— Viloyatda aholining 64 foizi markazlashgan ichimlik suvi bilan ta’minlangani jiddiy muammo. Amalda bu ko‘rsatkich 40-50 foiz darajasida. Bo‘ka, Quyichirchiq, O‘rtachirchiq, Yuqorichirchiq tumanlari va Nurafshon shahrida 30 foizga ham bormaydi. Sizlar kabinetda qanday o‘tirasizlar? — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu muammoni hal etish maqsadida joriy yilda 440 kilometr ichimlik suvi tarmoqlari va 301 ta suv inshootida qurilish-ta’mirlash ishlari bajarilishi rejalashtirilgan. Osiyo taraqqiyot banki ishtirokidagi qiymati 144 million dollarlik loyihaning birinchi bosqichi doirasida qurilish ishlari boshlangan.
— Viloyatda dolzarb bo‘lgan yana bir muammo ekologiya bilan bog‘liq. Toshkent shahridagi maishiy chiqindilar tashlanadigan Ohangaron tumanidagi poligon 98 foizga to‘lgan. Shuning uchun bu poligonni yopib, yangisini qurish kerak. Bu ekologiya tozaligi, aholi salomatligi uchun muhim masala, — dedi davlatimiz rahbari.
Umumiy o‘rta ta’lim va sog‘liqni saqlash tizimlari, ichki yo‘llar bilan bog‘liq muammolarni ham tezkor hal qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Полигон бытовых отходов в Ахангаране заполнился на 98 процентов
Глава государства в ходе совещания с активом Ташкентской области уделил особое внимание состоянию дел в социальной и коммунальной сферах, сообщает пресс-служба Президента.
- Проблема в том, что централизованное питьевое водоснабжение якобы имеют 64 процента населения области. На деле этот показатель составляет 40-50 процентов. А в Букинском, Куйичирчикском, Уртачирчикском, Юкоричирчикском районах и городе Нурафшоне не доходит и до 30 процентов. Как вам сидится в своих кабинетах? - сказал Шавкат Мирзиёев.
Для решения данной проблемы в текущем году намечено построить и отремонтировать 440 километров водопроводных сетей и 301 гидросооружение. Начата соответствующая работа в рамках первого этапа реализуемого с участием Азиатского банка развития проекта на 144 миллиона долларов.
- Еще одна актуальная для области проблема связана с экологией. Полигон в Ахангаранском районе, куда сбрасываются бытовые отходы из Ташкента, заполнился на 98 процентов. Поэтому необходимо закрыть этот полигон и построить новый. Это важно для чистоты экологии и здоровья населения, - сказал глава государства.
Даны поручения по скорейшему решению проблем в системе среднего образования и здравоохранения, а также проблем, связанных с внутренними дорогами.