Qadimda barcha yo‘llar Rimga eltgan bo‘lsa, «zamonaviy Rim» bu — Qo‘shma Shtatlar. Okeanortiga borishning esa «yo‘llari» juda ko‘p... Masalan, Samarqand viloyatida uch nafar hamyurtini olti mamlakat (O‘zbekistonni qo‘shsa — yettita) orqali AQShga yuborishga uringan shaxs qo‘lga olindi.
Noqonuniy holat DXXning Samarqand viloyat boshqarmasi hamda viloyat IIB xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda aniqlangan.
Tezkor tadbir davomida Samarqand tumanida yashovchi, 1990-y.t. shaxs 3 nafar fuqaroni «O‘zbekiston-Rossiya-Turkiya-BAA-Buyuk Britaniya-Meksika-AQSh» yo‘nalishi orqali Qo‘shma Shtatlarga yuborish uchun ularning har biridan 20 ming AQSh dollari talab qilib, jami 60 ming AQSh dollarini olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Tekshiruv harakatlari davomida aniqlanishicha, fuqarolarga yo‘lga chiqishdan avval ularning har biri PZR-test ma’lumotnomasiga va hisobida 5 ming AQSh dollari bo‘lgan VISA-kartaga ega bo‘lishlari kerakligi tushuntirilgan.
Mazkur holat yuzasidan JKning 168-moddasi 4-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qonunbuzarning xorijiy davlatlardagi jinoiy aloqalariga aniqlik kiritish bo‘yicha zarur chora-tadbirlar ko‘rilmoqda, deyiladi xabarda.

В Самарканде задержан мужчина, который обещал отправить граждан в США через Мексику
Сотрудники СГБ совместно с представителями УВД Самаркандской области провели оперативное мероприятие по задержанию мужчины, незаконно отправлявшего граждан в США.
В ходе оперативного мероприятия при получении 60 тысяч долларов был задержан житель Самаркандского района, 1990 г.р., который обещал 3 гражданам отправить их в США по маршруту «Узбекистан-Россия-Турция-ОАЭ-Великобритания-Мексика-США» и потребовал за это 20 тысяч долларов с каждого.
В ходе следствия выяснилось, что мужчина дал указание гражданам перед выездом получить справку о ПЦР-тесте, а также иметь при себе карту VISA с 5 тысячами долларов на счету.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 4 статьи 168 (Мошенничество) Уголовного кодекса.
Сообщается, что в настоящее время спринимаются необходимые меры по выявлению его сообщников в зарубежных странах.