O‘zbekistonga giyohvandlik vositalarini olib kirish 9 baravarga oshgan
Giyohvandlik vositalarini respublikamiz hududiga olib kirishga urinish 9 baravarga oshgan. Bu haqda AOKAda o‘tkazilgan brifingda Davlat bojxona qo‘mitasi axborot xizmati boshlig‘i v.b. Husan Tangriyev ma’lum qildi.
Bojxonachilar tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirlarda o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 9 baravar ko‘p, ya’ni 503,6 kg giyohvandlik vositalari ushlab qolindi. Shuningdek, 101 ming dona kuchli ta’sir etuvchi va 1,6 ming dona psixotrop moddalar to‘xtatib qolingan.
Shuningdek, 1 mln dollarga teng naqd xorijiy valyuta to‘xtatib qolingan bo‘lib, bu ko‘rsatkich ham o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 10 barobarga ortgan.
Birinchi chorakda bojxona xodimlari tomonidan qiymati 5,2 mlrd so‘mlik zargarlik buyumlari, 170 ming quti tamaki mahsulotlari va 490 dona madaniy boyliklarning noqonuniy aylanuvi oldi olingan.

Попытки ввоза наркотических средств в Узбекистан увеличились в девять раз
Попытки ввоза наркотических средств в Узбекистан увеличились в девять раз. Об этом на брифинге в АИМК заявил руководитель пресс-службы Государственного таможенного комитета Хусан Тангриев.
В ходе оперативных мероприятий в первом квартале текущего года были изъяты 503,6 кг наркотических средств, 101 тысяча сильнодействующих и 1,6 тысяч психотропных средств.
Также таможенниками были изъяты наличная иностранная валюта в размере 1 млн долларов. Этот показатель также вырос в 10 раз по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Кроме того, за первые три месяца этого года пресечен незаконный оборот ювелирных изделий стоимостью 5,2 млрд сумов, 170 тысяч ящиков табачных изделий и 490 единиц культурных ценностей.