«O‘zbekneftgaz» AJ ijtimoiy tarmoqlarda tarqalayotgan axborot xurujlari bo‘yicha rasmiy munosabat berdi
So‘nggi vaqtlarda ijtimoiy tarmoqlarda «O‘zbekneftgaz» AJ imidjiga salbiy ta’sir qiladigan ma’lumotlar tarqatilmoqda. Internet tarmoqlar orqali ommaga tarqatayotgan maqolalar tuxmat, tashkilot rahbari shaxsini haqorat qilish va shu tariqa ushbu tashkilot imidjiga putur yetkazishga harakatdir, deyiladi rasmiy munosabatda.
Jamiyat faoliyatida shaffoflikni ta’minlash, korrupsiyani oldini olish maqsadida, Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligida g‘aznachilik tizimi joriy qilindi, komplayens nazorat mexanizmi yaratildi, xaridlar jarayoni ustidan ko‘p bosqichli nazorat tizimi o‘rnatildi hamda jamiyat faoliyatini raqamlashtirish orqali inson omilini keskin kamaytirish bo‘yicha ijobiy natijalarga erishildi.
Tizimda korrupsiyaga qarshi kurashish, komplayens nazorati yo‘nalishidagi xato-kamchiliklarni aniqlash va ularni kelgusida yo‘l qo‘yilishini oldini olishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirish hamda Moliyaviy va komplayens nazorat departamenti va boshqa tegishli departament mutaxassislari hamkorlikdagi faoliyati natijasida 2021-2022 yillarda jami 421,6 mlrd so‘m qiymatidagi 52 ta o‘rganish hujjatlari huquqiy baho berish maqsadida huquqni muhofaza qiluvchi idoralarga taqdim etildi.
Xaridlar jarayonida shaffoflikni ta’minlash maqsadida, 2022 yilda 6 387 ta shartnomalar ko‘rib chiqildi va 176 ta holatda 174,5 mlrd so‘mlik xato-kamchiliklar aniqlandi va ularni bartaraf etilishi ta’minlandi.
Jamiyat tasarrufidagi korxonalar rahbar va o‘rta bo‘g‘im rahbarlaridan 5 043 ta manfaatlar to‘qnashuvi deklaratsiyalari olindi va ulardagi ma’lumotlar asosida 762 ta holatda qarindosh-urug‘chilik holatlari, 33 ta holatda Jamiyat xodimlarining boshqa korxonalar bilan aloqadorligi hamda 12 ta holatda Jamiyat xodimlarining kontragent hamda raqib korxonalarda yaqin qarindoshlari faoliyat olib borishi aniqlanib tegishli choralar ko‘rildi.
Jamiyat tizimida faoliyat yuritayotgan 126 nafarxodim 191 holatda o‘zi rahbarligidagi (ta’sischiligi) korxonalar bilan 77,1 mlrd so‘mlik shartnomaviy munosabatlarga kirish orqali manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi va bartaraf etildi.
24 ta tizim korxonalari, boshqarmalari va neft bazalarida faoliyat olib borayotgan 29 415 ta xodimlarning 19 287 nafari (66 foiz), shundan 3 467 nafar (18 foiz) o‘rtasida elektron tarzda anonim so‘rovnomalar o‘tkazilib, aniqlangan salbiy holatlarni bartaraf etish choralari ko‘rilmoqda.
Korxonalarda amalga oshiriladigan ishlar va vazifalardan kelib chiqib, yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan 326 ta bo‘linmalarni qamrab olgan holda jami 870 ta (shundan: 444 ta yuqori, 304 ta o‘rta va 122 ta past darajadagi)korrupsion xavf-xatarlar ro‘yxati shakllantirildi hamda 677 ta tavsiyalar berilishi natijasida xavf xatarlar darajasi kamaytirilishiga erishildi.
Jamiyat tasarrufidagi «UNG-Petro» MChJ hamda jamiyat boshqaruvi o‘rtasida munosabat amaldagi qonunchilik talablari doirasida yuritiladi va qatiy ravishda jamiyat manfaatlari himoya qilinadi. Shu bilan birga, «UNG-Petro» MChJda tasarrufdagi barcha tashkilotlar singari komplayens nazorati tashkil etilgan bo‘lib, har bir holatga qonunchilik doirasida tezkor ravishda munosabat bildiriladi. Murojaatda keltirilgan holat o‘z tasdig‘ini topgan taqdirda, barcha zarur choralar ko‘riladi va ma’lumotlar xuquqni muhofaza qiluvchi idoralarga taqdim etiladi.
Kelgusida ham «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi M. Abdullayev rahbarligidagi Ishchi guruh tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish, xato-kamchiliklarni oldini olish va bartaraf etish yuzasidan amaliy ishlar davom ettiriladi.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, «O‘zbekneftgaz» AJ ayrim ommaviy axborot vositalarining xabarlarini rad etgan holda, ularni chop etish va chop etishdan oldin tekshirishni, shuningdek, yolg‘on va ishonchsiz ma’lumotlarni tarqatganlik uchun respublika va xorijiy davlatlar qonunchiligida tegishli javobgarlik mavjudligini unutmaslikka chaqiradi, deyiladi «O‘zbekneftgaz» AJ Matbuot xizmati rasmiy xabarida.

«Узбекнефтегаз»: Официальное сообщение на информационные клеветы, распространяемые в социальных сетях
В последнее время в социальных сетях распространяется информация, негативно влияющая на имидж АО «Узбекнефтегаз». Информации, распространяемые в социальных сетях для общественности, являются клеветой, оскорблением личности руководителя общества и, таким образом, попыткой подорвать имидж этой организации.
В целях обеспечения прозрачности в деятельности Общества, предотвращения коррупции под руководством Председателя Правления Мехриддина Абдуллаева внедрена система казначейства, создан механизм комплаенс-контроля, установлена многоуровневая система контроля за процессом закупок и достигнуты положительные результаты по снижению человеческого фактора за счет цифровизации деятельности общества.
В результате совместной деятельности департамента финансового и комплаенс-контроля и других специалистов соответствующих департаментов, а также реализации комплексных мероприятий, направленных на борьбу с коррупцией в системе в 2021-2022 годах правоохранительным органам было представлено 52 исследовательских документов на общую сумму 421,6 млрд. сумов.
В целях обеспечения прозрачности в ходе закупок в 2022 году рассмотрено 6 387 договоров, в 176 случаях выявлены недостатки на 174,5 млрд сумов, и предприняты все меры для устранения.
От руководителей и руководителей среднего звена предприятий, находящихся в ведении общества, было получено 5 043 декларации о конфликте интересов, на основании которых в 762 случаях были выявлены случаи родства, в 33 случаях связи работников общества с другими предприятиями, а в 12 случаях деятельность близких родственников работников общества на предприятиях-контрагентах и предприятиях-конкурентах.
Также выявлено, что со стороны 126 работников, работающих в системе общества, в 191 случае допущен конфликт интересов путем вступления в договорные отношения с предприятиями, находящимися под их управлением (учреждениями) на сумму 77,1 млрд. сумов.
Из 29 415 сотрудников, работающих на 24 предприятиях, управлениях и нефтебазах системы, 19 287 сотрудников (66%), из которых 3 467 (18 %), прошли анонимные опросы в электронном виде. Принимаются меры по устранению выявленных негативных ситуаций.
Исходя из задач и работ, осуществляемых на предприятиях, с охватом 326 возможных подразделений, сформировано 870 перечней коррупционных рисков (из них: 444 высокого, 304 среднего и 122 низкого уровня), в результате предоставления 677 рекомендаций достигнуто снижение уровня рисков.
Взаимоотношения между ООО «UNG-Petro», находящимся в ведении Общества, и руководством общества ведутся в рамках требований действующего законодательства и строго защищены интересы общества.
При этом в ООО «UNG-Petro», как и во всех подведомственных организациях, организован комплаенс-контроль, и каждый случай оперативно рассматривается в рамках законодательства. В случае подтверждения приведенного в информации факта, будут приняты все необходимые меры и представлены в правоохранительные органы.
В дальнейшем рабочая группа во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» М. Абдуллаевым продолжит практическую работу по противодействию коррупции, предупреждению и устранению недостатков.
На основании вышеизложенного АО «Узбекнефтегаз» отвергает недостоверную информацию некоторых СМИ, и призывает их проверке перед публикацией, а также о соответствующей ответственности в законодательстве республики и зарубежных государств за распространение ложной и неподтверждённой информации.