«O‘zbekneftgaz»: Boshqaruv raisi Moskvaga ishbilarmonlik tashrifi doirasida «TMK» kompaniyasi Bosh direktori Igor Koritko bilan muzokaralar o‘tkazdi
«TMK» AJ 2001 yilda tashkil etilgan bo‘lib, quvur mahsulotlari ishlab chiqarish xajmi bo‘yicha dunyoning yetakchi korxonalaridan biri hisoblanadi.
Joriy yilning birinchi yarmida neft va gaz sanoati quvurlarini ishlab chiqarish bo‘yicha «TMK» kompaniyasi bosh direktori Igor Koritko va «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayevning uchrashuvi natijasida ushbu kompaniya tomonidan dunyo bozoridan farqli o‘laroq, arzon narxlarda har xil tipdagi neft va gaz sanoati quvurlarini yetkazib berish bo‘yicha kelishuvga erishilgan edi.
Moskvaga tashrif doirasidagi uchrashuvda tomonlar «O‘zbekneftgaz» aksiyadorlik jamiyatining izlov-qidiruv va ekspluatatsion quduqlari uchun zarur bo‘lgan quvur mahsulotlari yetkazib berish bo‘yicha tuzilgan amaldagi shartnomalar ijrosining joriy holati, shuningdek, hamkorlikni jadallashtirish va yangi yo‘nalishlarni izlash imkoniyatlarini muhokama qilishdi.
Uchrashuvda rahbarlar ikki kompaniya o‘rtasidagi hamkorlik aloqalari O‘zbekiston Respublikasi iqtisodiyotini energiya resurslari bilan ta’minlash bo‘yicha belgilangan maqsadlarga erishish imkonini yaratishda strategik ahamiyatga ega ekanligini ta’kidlashdi.
Shu o‘rinda ta’kidlash kerakki, yangi neft va gaz quduqlarini burg‘ilash ishlari import asosida olib kelinadigan quvur mahsulotlariga uzviy bog‘liq. Bu borada «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan import quvur mahsulotlari ta’minoti bo‘yicha salmoqli ishlar amalga oshirildi.
2021 yilda burg‘ilash ishlarini uzluksiz olib borish va shu bilan birga 2022 yil uchun zaxira hajmini yaratish maqsadida «TMK» AJ tomonidan umumiy miqdorda 40 000 tonnadan ortiq quvur maxsulotlari yetkazib berilgan bo‘lib, yana 18 000 tonna quvur mahsulotlari joriy yilning so‘ngiga qadar yetkazib berilishi rejalashtirilgan. Bu o‘z navbatida 2022 yilda rejalashtirilgan burg‘ilash ishlari uchun quvur mahsulotlarining yetarli zaxirasi yaratish imkonini beradi.

«Узбекнефтегаз»: Председатель Правления провел переговоры с Генеральным директором компании «ТМК» Игорем Корытко в рамках делового визита в г. Москву
ПАО «ТМК» основано в 2001 году, ныне является одним из ведущих производителей стальных труб в России и входит в тройку глобальных лидеров трубного бизнеса.
В первом полугодии текущего года по итогам встречи Генерального директора компании «ТМК» по производству трубопроводов нефтегазовой промышленности Игоря Корытко и Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева была достигнута договоренность о поставке этой компанией трубопроводов нефтегазовой промышленности различных типов по более низким ценам, чем на мировом рынке.
В ходе этой встречи стороны обсудили вопросы по текущему состоянию сотрудничества по поставке обсадных и насосно-компрессорных труб в рамках действующих контрактов для поисково-разведочных и эксплуатационных скважин АО «Узбекнефтегаз», а также возможности ускорения реализации действующих контрактов и поиск новых направлений для сотрудничества.
Стороны отметили, что сотрудничество между двумя компаниями является стратегически важным, которое позволяет достигать поставленных целей по обеспечению экономики Республики Узбекистан энергоресурсами.
В целях непрерывного ведения буровых работ в 2021 году и создания резервного объема на 2022 год со строны АО «ТМК» поставлено в более 40 000 тонн трубопроводной продукции, еще 18 000 тонн трубопроводной продукции планируется доставить к концу текущего года.
Это, в свою очередь, позволит создать достаточный запас трубопроводной продукции для буровых работ, запланированных на 2022 год.