Ozodbek Nazarbekov qatnashgan reklama bo‘yicha jazo chorasi e’lon qilindi
Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi Madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov ishtirokida kiyimlar do‘koni haqidagi reklama bo‘yicha o‘rganish ishlari olib borilayotganligini ma’lum qilgan edi.
Qo‘mitaning Maxsus komissiyasi tomonidan tegishli tartibda ish qo‘zg‘atilib, kiyim do‘koni  «Reklama to‘g‘risidagi» Qonunning 16-moddasini, ya’ni reklamada tovar davlat organlari yoki ularning mansabdor shaxslari tomonidan ma’qullanganligini ko‘rsatish bo‘yicha taqiq talablarini buzgan deb topdi.
Natijada, ushbu korxonaga nisbatan belgilangan tartibda moliyaviy jarima qo‘llash haqida qaror qabul qilindi va qonunbuzilishi holatini bartaraf etish va kelgusida takrorlamaslik yuzasidan ko‘rsatma berildi.
Maxsus komissiya tomonidan ishni ko‘rib chiqish jarayonida Madaniyat vaziri O.Nazarbekovning reklamada ishtirokini reklama beruvchi, reklama tayyorlovchi yoki reklama tarqatuvchi sifatida ishtirok etganligining alomatlari aniqlanmadi.
O.Nazarbekov tomonidan reklamani o‘z shaxsiy ijtimoiy tarmoqlari va boshqa rasmiy tarmoqlar orqali tarqatmaganligi «Reklama to‘g‘risidagi» Qonuniga asosan reklamaning aylanishi sohasidagi ishtirokchisi sifatida baholanmaydi.

На магазин, в рекламе которого снялся Озодбек Назареков, наложен штраф
Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей изучил ситуацию, связанную с рекламой магазина одежды, в которой снялся министр культуры Озодбек Назарбеков.
Тогда в Министерстве культуры сообщили, что Озодбек Назарбеков, будучи членом жюри проекта The Voice of Uzbekistan, посетил магазин одежды KINGSMAN UZBEKISTAN совместно с имиджмейкерами проекта и выбрал костюм для участия в съемках очередного выпуска.
Специальная комиссия комитета установила, что ООО «Boutique», действующее под брендом KINGSMAN UZBEKISTAN, нарушило требования статьи 16 Закона «О рекламе», запрещающие указывать в рекламе, что товар одобрен государственными органами или их должностными лицами.
В результате было принято решение о наложении штрафа на данное предприятие в установленном порядке, а также выдано предписание об устранении нарушения и недопущении его повторения в будущем.
Помимо этого, в ходе рассмотрения дела специальной комиссией не было установлено, что министр культуры Озодбек Назарбеков участвовал в рекламе в качестве рекламодателя, рекламопроизводителя или рекламораспространителя.
«Распространение рекламы О. Назарбековым через его личные социальные сети и другие официальные каналы в соответствии с Законом «О рекламе» не считается участием в сфере оборота рекламы», – говорится в сообщении.