Prezident bayramga kelgan odamlar bilan suhbatlashdi (foto)
Tantanali tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etib, xalqimizni bayram bilan tabrikladi.
Navro‘zda tabiatda ro‘y beradigan uyg‘onish va yangilanish yurtimizdagi o‘zgarishlarga uyg‘un. So‘nggi besh yilda Harakatlar strategiyasi asosida barcha sohalar rivojlantirildi, hududlar qiyofasi yangilandi.
Bunday ishlarni davom ettirish maqsadida joriy yilda Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasi hamda «Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili» dasturi qabul qilindi.
– Mehnatkash va olijanob xalqimiz milliy rivojlanishning yangi davriga ulug‘vor maqsad va amaliy ishlar bilan kirib bormoqda, – dedi davlat rahbari.
Buning tasdig‘ini har bir oila, har bir mahalla, qishloq va ovullar, shaharlarimiz misolida yaqqol ko‘rish mumkin. Yurtimizda yuzlab zamonaviy korxonalar, yo‘l va kommunikatsiya tarmoqlari, uy-joylar, yangi bog‘cha va maktablar, oliygohlar hamda madaniyat maskanlari, tibbiyot va sport inshootlari barpo etilmoqda.
Barcha hududlarda «Yangi O‘zbekiston» bog‘lari, «Yangi O‘zbekiston» massivlari bunyod qilinmoqda. «Obod mahalla» va «Obod qishloq» dasturlari qatorida, butun mamlakatimiz bo‘ylab «Yashil makon» umummilliy loyihasi amalga oshirilmoqda. Shu kunlarda odamlar hasharlar qilib, ko‘chat va gullar ekib, yangi bog‘lar, sayilgohlar yaratmoqda. Aytish mumkinki, ayni paytda butun mamlakatimiz bayram kayfiyati va bunyodkorlik ruhi bilan yashamoqda.
Prezident o‘z tabrigida Navro‘zning mohiyati, mamlakatimizdagi tinchlik-osoyishtalikning qadri haqida alohida to‘xtaldi.
– Navro‘zi olam bizni tabiat farzandi bo‘lib, Vatan tuprog‘ini, ona zamindagi har bir giyohni, ko‘zimizga to‘tiyo qilib yashashga o‘rgatadi. Navro‘z hammamizga insoniylik, mehr-oqibat va bag‘rikenglik fanidan saboq beradi. Shu fayzli lahzalarda barchamiz tinchlik va osoyishtalik naqadar bebaho ne’mat ekanini, uning qadr-qimmati va ahamiyatini yaxshi anglaymiz. Bugungi murakkab dunyoda xalqimiz hayotini, farzandlarimiz kelajagini, musaffo osmonimizni asrab-avaylash uchun har birimiz mas’ul va javobgar ekanimizni yanada chuqurroq his etamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari bayramda ishtirok etayotgan diplomatik korpus vakillarini, chet ellardagi vatandoshlarimizni ham samimiy tabrikladi.
Shuningdek, 22 mart kuni nishonlanadigan Mahalla kuni munosabati bilan ushbu tizim faollari, oqsoqollar, hokim yordamchilari va yoshlar yetakchilari qutlandi.
Bayram tadbiri katta konsert dasturi bilan davom etdi.
Ushbu tantanadan so‘ng, Prezident Shavkat Mirziyoyev Navro‘z saylida ishtirok etdi, milliy madaniyat markazlari, folklor-etnografik jamoalar chiqishlarini kuzatdi.
Navro‘z mamlakatimizda yashayotgan barcha millat va elat vakillarining sevimli bayramiga aylangan. Sayilda ana shu ahillik, yurtimizdagi millatlararo do‘stlik yaqqol namoyon bo‘ldi.

Шавкат Мирзиёев поздравил народ Узбекистана с праздником Навруз (фото)
В мероприятии принял участие Президента Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, глава государства поздравил наш народ с праздником.
Происходящие в дни Навруза процессы пробуждения и обновления природы можно назвать отражением преобразований в нашей стране. За последние пять лет согласно Стратегии действий произошли большие реформы во всех сферах, изменился облик регионов.
В целях продолжения этой работы приняты Стратегия развития Нового Узбекистана и государственная программа «Год обеспечения интересов человека и развития махалли».
– Наш народ вступает в новый этап национального развития с благородными целями и большими практическими свершениями, - сказал глава государства.
Яркое подтверждение этого сегодня можно увидеть на примере каждой семьи, махалли, каждого села, аула и города. В стране строятся сотни современных предприятий, дорог и коммуникационных сетей, комфортное жилье, детские сады, школы и вузы, учреждения здравоохранения, культуры и спорта. Во всех регионах создаются жилые массивы и сады, парки культуры и отдыха, которым мы даем название «Новый Узбекистан».
Наряду с программами «Благоустроенная махалля» и «Благоустроенное село» по всей стране реализуется общенациональный проект «Зеленый край». В эти прекрасные дни наш народ черпает из благородных традиций Навруза силы, энергию и вдохновение, проводит хашары, высаживает деревья и цветы. Можно сказать, что весь Узбекистан проникнут духом созидания и праздника.
Президент в своем поздравлении отдельно остановился на сути и значимости Навруза, ценности царящих в стране мира и спокойствия.
- Навруз учит нас всегда дорожить родной землей, беречь каждый росток, ощущая себя частью природы, призывает к милосердию, гуманизму и великодушию. В это замечательную пору мы особенно глубоко осознаем, каким бесценным богатством являются мир и спокойствие, их огромное значение. Еще сильнее понимаем свою ответственность за обеспечение благополучной жизни народа в сегодняшнее неспокойное и тревожное время, за будущее детей и внуков, чистое небо над нашей Родиной, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства сердечно поздравил участвовавших в праздничном мероприятии представителей дипломатического корпуса, соотечественников за рубежом.
В связи с отмечаемым 22 марта Днем работников системы махалли прозвучали слова поздравления в адрес активистов сферы, аксакалов, помощников хокимов и лидеров молодежи.
Праздничное мероприятие продолжилось красочной праздничной программой.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев принял участие в народных гуляниях, посмотрел выступления национальных культурных центров, фольклорно-этнографических коллективов.
Навруз является любимым праздником представителей всех национальностей и народностей. Гуляния стали отражением их единства и согласия, межнациональной дружбы в нашей стране.