Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston xalqini tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston xalqiga Halqlar do‘stligi kuni munosabati bilan tabrik yo‘lladi.
Siz, azizlarni, butun O‘zbekiston xalqini mamlakatimizda birinchi bor nishonlanayotgan bayram – Xalqlar do‘stligi kuni bilan chin qalbimdan, samimiy muborakbod etib, barchangizga o‘zimning chuqur hurmatim va ezgu tilaklarimni izhor etaman.
Ma’lumki, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining qaroriga muvofiq, 30-iyul – butun dunyoda Xalqaro do‘stlik kuni sifatida nishonlanib keladi. O‘zbekistonda shu yil 10-fevralda qabul qilingan qonunga asosan ushbu sana Xalqlar do‘stligi kuni deb belgilandi. Bu bayramning ta’sis etilishi butun respublikamiz aholisining ayni ko‘nglidagi ish bo‘ldi.
Bizning qadimiy va qutlug‘ zaminimiz ko‘p asrlar davomida Buyuk ipak yo‘li chorrahasida joylashib, turli sivilizatsiya va madaniyatlar o‘zaro munosabatga kirishgan, nafaqat savdo, balki gumanitar aloqalar amalga oshirilgan markaz bo‘lib kelgan. Bu yerda yonma-yon yashagan turli xalqlar, madaniyat va dinlar vakillarining aynan do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari mintaqamizning madaniy rivoji uchun qudratli omil bo‘lgan.
Chindan ham, bizning ajdodlarimiz og‘ir zamonlarda avvalambor ko‘pmillatli xalqimizning birligi va jipsligi, fidoyiligi, insonparvarligi va bag‘rikengligiga tayanib, barcha sinov va mashaqqatlarni yengib o‘tgan.
O‘zbekiston – ulkan imkoniyat va resurslarga ega bo‘lgan mamlakat. Lekin bizning eng katta boyligimiz – turli millat va konfessiyalar vakillari o‘rtasidagi tinchlik va barqarorlik, o‘zaro hurmat va hamjihatlikdir.
Biz bunday bebaho boylik bilan haqli ravishda faxrlanamiz hamda davlatimiz va jamiyatimizning bor kuch va imkoniyatlarini mamlakatimizdagi do‘stlik va ahillik muhitini mustahkamlashga yo‘naltiramiz.
Mustaqil O‘zbekistonda millatlar va konfessiyalararo totuvlik va o‘zaro bir-birini tushunish, yosh avlodni bag‘rikenglik, milliy va umumbashariy qadriyatlarga hurmat, vatanparvarlik ruhida tarbiyalash davlat siyosatining eng muhim ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylandi.
Konstitutsiyamiz va qonunlarimizda O‘zbekiston Respublikasining barcha fuqarolari, millati, tili va dinidan qat’i nazar, teng huquq va erkinliklarga ega ekani muhrlab qo‘yilgan. Ularga o‘z madaniyati, an’ana va urf-odatlarini rivojlantirish uchun barcha sharoitlar yaratilgan.
Keyingi yillarda ushbu yo‘nalishda olib borilayotgan ishlar o‘zining sifati va ma’no-mazmuniga ko‘ra yangi, yanada yuksak bosqichga ko‘tarildi.
Bugun biz o‘z oldimizga Yangi O‘zbekistonni barpo etishdek buyuk maqsadni qo‘ydik. Hech shubhasiz, bu borada jamiyatimizda qaror topgan do‘stlik va birdamlik muhiti mamlakatimizdagi tinchlik va barqarorlikni saqlash va mustahkamlash, islohot va yangilanishlar yo‘lidan izchil ilgarilab borish, O‘zbekistonning xalqaro maydondagi obro‘-e’tiborini oshirishning mustahkam asosidir.
Sizlarga ma’lumki, biz Millatlararo munosabatlar sohasidagi davlat siyosati konsepsiyasini qabul qildik. Bu hujjat ushbu yo‘nalishdagi izchil ishlarimizning samaradorligini oshirishning muhim huquqiy poydevoriga aylandi.
Bugungi kunda mamlakatimizda 130 dan ziyod millat va elat vakillari yagona va ahil oila bo‘lib yashayotgani barchamizni quvontiradi. Ular barcha soha va tarmoqlarda fidokorona mehnat qilib, jonajon O‘zbekistonimizning ravnaqi va gullab-yashnashiga munosib hissa qo‘shmoqdalar.
Yurtimizda 16 ta konfessiyaga mansub diniy tashkilotlar o‘z faoliyatini erkin amalga oshirmoqda. Mamlakatimizda millatlararo munosabatlarni yanada uyg‘unlashtirishda 150 ta milliy madaniy markaz katta rol o‘ynamoqda. Ularning ko‘p qirrali faoliyati har tomonlama qo‘llab-quvvatlanmoqda. Xususan, Oliy Majlis huzuridagi jamoat fondi ushbu maqsadlar uchun zarur mablag‘larni yo‘naltirmoqda, turli subsidiya va grantlar ajratilmoqda.
Toshkentda Do‘stlik bog‘i tashkil etilmoqda. Poytaxtimiz va hududlarimizda barpo etilgan Do‘stlik uylari fuqarolarimizni o‘z bag‘riga chorlaydigan markazlarga aylanmoqda.
Davlat ta’lim muassasalarida o‘quv ishlari 7 tilda olib borilmoqda, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi o‘z ko‘rsatuv va eshittirishlarini 12 tilda berib bormoqda.
Biz so‘nggi yillarda chet ellarda istiqomat qilayotgan vatandoshlarimiz bilan aloqalarni kuchaytirishga alohida ahamiyat bermoqdamiz. Ushbu yo‘nalishda chora-tadbirlar dasturi amalga oshirilmoqda.
Biz barchamiz mamlakatimizda yashab, Vatanimiz taraqqiyoti yo‘lida fidokorona mehnat qilayotgan turli millat va elat vakillari, jumladan, milliy madaniy markazlarning rahbarlari va faollarini yaxshi bilamiz va yuksak qadrlaymiz.
Bu haqda so‘z yuritganda, Viktor Pak, Margarita Filonovich, Galina Melnikova, Vladimir Boyko, Viktoriya Akilova, Rahmatulla Jabborov, Rishat Nabiullin, Gulandom Subhonova, Hanifa Solihova, Umrizoq Quvvatov, Serikbay Usenov, Kaykep Aliyeva, Temur Kapadze kabi yosh avlodimizga o‘rnak bo‘lib kelayotgan taniqli jamoat arboblarining nomlarini alohida tilga olishni istardim.
Qutlug‘ bayram – Xalqlar do‘stligi kuni arafasida turli millatga mansub fuqarolarimiz yuksak davlat mukofotlari bilan taqdirlandilar.
Fursatdan foydalanib, ularni chin dildan tabriklab, barchasiga chuqur minnatdorlik bildiraman.
Bugungi murakkab zamonda dunyoning turli mintaqalarida millatlar va konfessiyalar o‘rtasida keskinlik kuchayib bormoqda. Bunday tahlikali sharoitda biz birinchi navbatda jamiyatimizdagi tinchlik, barqarorlik va fuqarolararo totuvlikni ko‘z qorachig‘idek asrab-avaylashimiz, farzandlarimizni ko‘pmillatli xalqimizning yuksak ma’naviy-axloqiy qadriyatlari ruhida tarbiyalashimiz zarur.
Hurmatli do‘stlar, barchangizni yana bir bor Xalqlar do‘stligi kuni bilan tabriklayman.
Ishonchim komilki, ushbu bayram yurtdoshlarimiz qalbida mustahkam o‘rin egallaydi va hayotimizda ezgu an’anaga aylanadi.
Barchangizga sihat-salomatlik, yutuq va omad, oilalaringizga tinchlik va farovonlik tilayman.
Go‘zal va betakror yurtimizda doimo tinchlik va osoyishtalik hukm sursin, ko‘pmillatli O‘zbekiston xalqiga baxtu saodat yor bo‘lsin! — dedi Prezident.

Шавкат Мирзиёев поздравил народ Узбекистана с Днем дружбы народов
Президент Шавкат Мирзиёев направил поздравление народу Узбекистана с Днем дружбы народов. Ниже приводим полный текст поздравления.
Искренне, от всей души поздравляю вас, весь многонациональный народ Узбекистана с Днем дружбы народов, который впервые отмечается в нашей стране, выражаю всем вам свое глубокое уважение и самые добрые пожелания.
Известно, что в соответствии с резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН 30 июля во всем мире отмечается Международный день дружбы. В Узбекистане на основании принятого 10 февраля нынешнего года закона эта дата установлена как День дружбы народов. Учреждение этого праздника стало долгожданным событием для всех жителей республики.
Наша древняя и благодатная земля на протяжении многих веков находилась на перекрестке дорог Великого шелкового пути, была центром взаимодействия разных цивилизаций и культур, осуществлялись не только торговые, но и гуманитарные связи. Именно дружеские, добрососедские отношения живущих здесь бок о бок представителей разных народов, культур и религий стали мощным стимулом для цивилизационного развития нашего региона.
Действительно, в суровые времена наши предки преодолевали все трудности и испытания, опираясь прежде всего на сплоченность и единство, самоотверженность, гуманизм и великодушие нашего многонационального народа.
Узбекистан – страна, обладающая огромными ресурсами. Но самое большое наше богатство – это мир и стабильность, взаимоуважение между представителями разных наций и конфессий.
Мы по праву гордимся этим бесценным богатством и направим все силы и возможности нашего государства и общества на укрепление атмосферы дружбы и согласия в стране.
В независимом Узбекистане одним из важнейших приоритетов государственной политики стало укрепление межнационального и межконфессионального согласия и взаимопонимания, воспитание молодого поколения в духе толерантности, уважения национальных и общечеловеческих ценностей, патриотизма.
В нашей Конституции и законах закреплено, что все граждане Республики Узбекистан независимо от их национальности, языка и религии имеют равные права и свободы. Им обеспечены все возможности для развития своей культуры, традиций и обычаев.
В последние годы проводимая в этом направлении работа по своему качеству и содержанию была поднята на новый, более высокий уровень.
Сегодня мы поставили перед собой великую цель – построение нового Узбекистана. Несомненно, на этом пути атмосфера дружбы и сплоченности, установившаяся в нашем обществе, является прочной основой сохранения и укрепления в стране мира и стабильности, последовательного продвижения по пути реформ и обновления, роста ее авторитета на международной арене.
Как вы знаете, мы приняли Концепцию государственной политики в сфере межнациональных отношений. Этот документ стал важной правовой основой повышения эффективности нашей последовательной работы в данном направлении.
Всех нас радует, что сегодня в стране единой и дружной семьей живут представители более 130 наций и народностей. Они самоотверженно трудятся во всех сферах и отраслях и вносят достойный вклад в развитие и процветание родного Узбекистана.
Свободно осуществляют свою деятельность религиозные организации 16 конфессий. Большую роль в дальнейшей гармонизации межнациональных отношений в стране играют 150 национальных культурных центров. Их многогранная деятельность всесторонне поддерживается. В частности, Общественный фонд при Олий Мажлисе направляет на эти цели значительные средства, выделяются различные субсидии, гранты.
В Ташкенте создается Парк дружбы, в столице и регионах построены Дома дружбы, которые становятся центрами притяжения для наших граждан.
В государственных образовательных учреждениях обучение ведется на 7 языках, на 12 языках транслирует свои передачи Национальная телерадиокомпания Узбекистана.
В последние годы мы придаем особое значение усилению связей с нашими соотечественниками, проживающими за рубежом. Осуществляется программа мер в этом направлении.
Все мы хорошо знаем и высоко ценим достойный вклад живущих в нашей стране представителей разных наций и народностей, в том числе руководителей и активистов национальных культурных центров, которые самоотверженно трудятся на благо Родины.
Среди них хочу отметить таких известных общественных деятелей, как Виктор Пак, Маргарита Филонович, Галина Мельникова, Владимир Бойко, Виктория Акилова, Рахматулла Джаббаров, Ришат Набиулин, Гуландом Субханова, Ханифа Салихова, Умриузок Кувватов, Серикбай Усенов, Кайкеп Алиева, Темур Кападзе, которые служат примером для подрастающего поколения.
Накануне замечательного праздника – Дня дружбы народов ряд наших граждан разных национальностей были удостоены высоких государственных наград.
Пользуясь случаем, сердечно поздравляю их и выражаю им всем глубокую благодарность.
В сегодняшнее непростое время в разных регионах мира усиливается межэтническая и межконфессиональная напряженность. В этих сложных условиях мы в первую очередь должны как зеницу ока беречь мир, стабильность и гражданское согласие в нашем обществе, воспитывать детей на основе высоких духовно-нравственных ценностей нашего многонационального народа.
Уважаемые друзья, еще раз поздравляю всех вас с Днем дружбы народов.
Уверен, этот праздник займет достойное место в сердцах наших людей, станет доброй традицией в нашей жизни.
Желаю всем вам здоровья, успехов, мира и благополучия вашим семьям!
Пусть в нашей прекрасной стране всегда царят мир и спокойствие, будет счастлив многонациональный народ Узбекистана!