O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-may kuni Toshkentdagi Talabalar shaharchasida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.
Talabalar shaharchasi mamlakatimizdagi yirik ta’lim va ilm-fan maskanidir. Bu yerda Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti, Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universiteti, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Innovatsion rivojlanish vazirligi, Ma’naviyat va ma’rifat markazi, kollej va litseylar, sport majmualari joylashgan. Ikki universitetda qariyb 25 mingga yaqin talaba tahsil olmoqda.
Prezidentimiz tashabbusi bilan shaharcha hududining boshlanishida, «Beruniy» metro bekati yonida Beruniy maydoni barpo etildi. Abu Rayhon Beruniyning Texnika universiteti oldidagi haykali shu yerga ko‘chirilib, atrofi obod qilindi. Allomaning buyuk merosi haqida ma’lumot beruvchi tosh lavhlar o‘rnatildi. Bular o‘ziga xos majmua hosil qilib, Talabalar shaharchasi ilmiy salohiyatining yana bir ramzi bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari ushbu majmuani ko‘zdan kechirdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2017 yil 2 dekabr kuni Talabalar shaharchasiga tashrif buyurib, Innovatsion rivojlanish vazirligi uchun bino qurish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi.
Shunga muvofiq bu yerda besh qavatli zamonaviy bino bunyod etilmoqda. Vazirlikda iqtisodiyot tarmoqlarining innovatsion ehtiyojlarini o‘rganish, yoshlar innovatsion g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash xizmatlari, masofaviy ta’lim kurslari yo‘lga qo‘yiladi. Yangi ishlanma va texnologiyalar namoyishi, startap loyihalar iqtidorli yoshlarda ilmiy-tadqiqot ko‘nikmalarini shakllantirishga yordam beradi.
Binoning birinchi qavatida kutubxona, aftiteatr, xoll, ko‘rgazmalar zali joylashadi. Yuqori qavatlarda kovorking va startap hududlar, internet laboratoriyalar, anjuman zallari bo‘ladi. Aerokosmik laboratoriya, ustaxona, reklama agentligi ham tashkil etiladi.
— Vazirlikni bejiz Talabalar shaharchasiga joylashtirmadik. Bu yerdagi oliy o‘quv yurtlarida minglab iqtidorli yoshlar, tadqiqotchilar, olimlar bor. Ularni jalb etib, qo‘llab-quvvatlab, har bir sohada yangilik yaratish kerak. Innovatsion rivojlanish vazirligi bu borada ilmiy markaz, baza bo‘lishi zarur, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda vazirlik va Jarayonlarni avtomatlashtirish milliy assotsiatsiyasi — NAPA tomonidan xorijiy markazlar bilan hamkorlikda tashkil etilishi rejalashtirilgan innovatsion texnopark taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Ushbu texnoparkda axborot texnologiyalaridan foydalangan holda yangi ishlanmalar yaratish va transfer qilish uchun zamonaviy sharoit yaratiladi. Yoshlarni rag‘batlantirib, axborot texnologiyalari sohasidagi tajribali mutaxassislarning mamlakatimizga kelishiga turtki beradi.
Shavkat Mirziyoyev texnoparkda eng zamonaviy moddiy-texnik baza yaratish, kadrlar tayyorlash va ularni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Президент посетил Студенческий городок (фото)
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 мая ознакомился с созидательной работой, проводимой в Студенческом городке Ташкента.
Студенческий городок является крупным центром образования и науки нашей страны. Здесь расположены Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека, Ташкентский государственный технический университет имени Ислама Каримова, Министерство высшего и среднего специального образования, Министерство инновационного развития, Центр духовности и просветительства, колледжи и лицеи, спортивные комплексы. В двух университетах обучаются около 25 тысяч студентов.
По инициативе главы государства на территории городка, рядом со станцией метро «Беруний» создана площадь Беруни. Сюда с территории Технического университета перенесен памятник Абу Райхону Беруни. Установлены плиты со сведениями о великом наследии ученого. Все это образовало уникальный комплекс, который стал очередным символом Студенческого городка как научного центра.
Глава государства ознакомился с этим комплексом.
Напомним, в ходе посещения Студенческого городка 2 декабря 2017 года Шавкат Мирзиёев дал указания по возведению нового здания для Министерства инновационного развития.
В связи с этим здесь в настоящее время полным ходом идет строительство современного пятиэтажного сооружения. В здании будут проводиться исследования по определению потребностей отраслей экономики в инновациях, оказываться услуги по поддержке инновационных идей молодежи и дистанционному обучению. Выставки новых разработок и технологий, стартап-проектов будут способствовать формированию научно-исследовательских навыков у молодежи.
На первом этаже здания расположатся библиотека, амфитеатр, холл, выставочный зал. На верхних этажах будут зоны для коворкинга и стартапов, интернет-лаборатории, конференц-залы. Будут организованы также аэрокосмическая лаборатория, мастерская, рекламное агентство.
– Мы неспроста размещаем это министерство в Студенческом городке. В вузах здесь трудятся и обучаются тысячи одаренных молодых людей, исследователей, ученых. Необходимо привлекать и поддерживать их, создавать инновации в каждой сфере. В этом плане Министерство инновационного развития должно выступать научным центром, базой, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь же состоялась презентация инновационного технопарка, возводимого совместно с министерством.
Для создания необходимой инфраструктуры для сфер информационно-коммуникационных технологий и образования организована Национальная ассоциация автоматизации процессов - NAPA. Ассоциация совместно с Мининноваций разрабатывает инвестиционный проект по учреждению технопарка NAPA.
В технопарке NAPA будут созданы современные условия для создания и трансфера новых разработок, он будет стимулировать идеи молодежи и послужит привлечению в нашу страну опытных специалистов в области информационных технологий.
Шавкат Мирзиёев дал указания по формированию в технопарке самой современной материально-технической базы, подготовке и поддержке кадров.